ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2010

Intr-un sat de pescari,
Intr-un loc fara nume
Noi ne-ascundem hoinari
Mai departe de lume!

Aseara ne-am intors dintr-un super concediu (as ruga admin sa ataseze daca poate melodia sus mentionata) si deja ne este dor de mare. Am luat biletele la oferta de pe visitbg si la pretul platit nu ne asteptam la ceva extraordinar. Ne-a incantat pretul, faptul ca hotelul este nou si amplasat intr-un loc cat mai retras. Cu o zi inainte de plecare s-a postat primul review si cum era unul negativ, asteptarile noastre nu au mai fost atat de mari. Poate de aceea am fost atat de multumiti de ceea ce ne-au oferit.

Dar sa incep cu inceputul adica drumul pana acolo. Intre Vama Veche si Balcik e boala de nervi. Trebuie sa-ti urasti masina ca s-o pedepsesti cu un asemenea traseu dar dupa este ok. Apoi pana in Byala sunt restrictii de viteza si masini de politie cu radar asezate strategic care opresc masini de preferinta romanesti sau poloneze. Hotelul l-am gasit relativ repede chiar daca nu are indicatoare, am intrebat pe la terase si ne-au indrumat cativa localnici amabili.

La receptie o tipa foarte draguta si zambitoare ne astepta cu cheia in mana. Cred ca eram ultimii care soseau in ziua respectiva - 24 august - si a mers cu noi sa ne arate camera. Prima obiectie - nu vrem la etajul 1 care de fapt era parterul pt ca ne-am saturat sa fim pedepsiti astfel in concediu! Eeeei dar cand a deschis usa si am vazut un ditamai apartamentul cu sufrageria mai mare ca a noastra de acasa si vederea superba spre mare am lasat sonorul mic. Oricum hotelul era full - ne-a si aratat pe calculator ca nu are nici macar camere simple libere dar ne-a promis ca daca se elibereaza ceva facem schimbul.

A doua obiectie - nu avem frigider - in cinci minute era cu frigiderul la usa. Am inceput sa ne acomodam. Dormitorul cu un pat matrimonial imens, doua noptiere si o comoda langa fereastra. Sufrageria cu o canapea de 3 persoane din imitatie de piele crem, sifonier, masuta, birou si masa cu TV LCD dar care nu prindea decat 2 posturi bulgaresti. Mai bine ca asa n-am aflat de grozaviile care se intampla pe la noi prin tara. Baia spatioasa cu boiler si cabina de dus cu usi glisante, prosoape albe, pufoase si impecabil de curate. Balconul cu vedere spre mare si spre piscina avea o masuta si 2 scaune. Singurul punct minus la cazare era mirosul de mobila noua dar dupa o zi de aerisire nu s-a mai simtit.

Pana ne-am despachetat s-a facut de cina. Restaurantul este intr-adevar la subsol si cam micut dar pe terasa si langa piscina se putea servi masa lejer. Adica fiecare isi aseza cate mese si scaune dorea in functie de cate persoane erau. Cum am prins o vreme superba noi am stat numai pe terasa pt ca ne-am ferit de aerul conditionat din restaurant. Mancarea a fost buna, fara mirosuri suspecte sau condimente puse in exces si chiar daca nu foarte variata era din belsug. Singura problema - servea doar un ospatar si ala nu facea fata sa aduca tavile in ritmul in care erau golite dar daca aveai putina rabdare primeai tot ce era in meniu in acea zi.

Dimineata - unt, branza, cascaval, branza topita, iaurt, gem, miere de albine, compot, salam, sunca presata, pastrama, pate, salate de rosii, castraveti, salata verde si varza. Aveau cinci tavi cu mancare calda - cremwursti, omleta simpla sau cu branza, polonezi prajiti, paste cu branza. Paine alba si neagra cu prajitorul aferent langa. Fructe la toate mesele - mere, piersici si struguri. Cafea, ceai si lapte la discretie. La receptie aveau cea mai buna cafea si cu toate ca programul la lobby bar incepea la ora 12, toata lumea bea cafea la prima ora de acolo. Receptionera era foarte draguta si te servea oricand.

Pranzul si cina erau cam la fel in sensul ca aveai cinci tavi cu mancare calda - una cu carne de porc cu sos sau mazare, una cu carne de pui friptura sau cu sos, una cu peste proaspat sau crochete, una cu piure sau cartofi prajiti si una cu legume - vinete cu sos, ardei copti, dovlecei cu sos. Au mai avut ardei umpluti, mici, chiftele cu sos, hamburgeri sau carnaciori prajiti. Felurile de mancare erau rotite, niciodata nu am mancat seara ce a fost la pranz. Salatele foarte proaspete si fara maioneza. La pranz aveau supa gustoasa dar i-am suspectat ca era facuta cu carnea din ziua anterioara. Dulciuri am prins 2 seri - fursecuri si rulada ca dupa aceea au venit rusii si belorusii si au facut prapad. Isi puneau pe mese farfurii cu mancare de dadea pe dinafara si prajituri de aveau piramide de fursecuri. Stateau pana la 11 noaptea pe terasa si mancau incontinuu. Noi romanii cu bun simt ne-am crucit, asa ceva nu mai vazusem.

Vreau sa multumesc pe aceasta cale conationalilor nostri care au fost de un bun simt extraordinar, linistiti, cu copii educati, pot sa spun ca nu mi-a fost jena ca sunt romanca. Personalul s-a purtat minunat cu noi, nici nu ajungeai bine la bar ca te si intrebau ce bei. Sucuri, bere, bauturi locale si inghetata la discretie. Nu am stat la nici o coada la bautura sau mancare.

Distractia a fost maxima - seara in special aveau program, peste zi era ceva activitate, gimnastica in piscina si apropo hotelul chiar are 3 piscine. Una mare in fata + cea mica de copii si una in spate adica in fata vilelor. Ma mir ca pe aceea nu a vazut-o nimeni!

Aveau amenajata scena langa piscina si seara se asezau masutele in jurul piscinei pt turistii care doreau sa participe la show. La ora 20.30 era discoteca pt pici unde copii nostri se distrau de minune si nu numai ei. Ce mi-a placut a fost ca fetita noastra de un an a fost integrata repede in grup si nu respinsa ca in alt loc. Stiu ca e prea mica dar ea nu intelege asta si vroia si ea sa danseze. Copii dar si parintii care participau erau superbi. La sfarsit faceau trenuletul printre mese si ultima era "inchinarea" asa cum se exprima Roberto - animatorul. Roberto care era dansator de profesie vorbea cateva limbi iar romana la perfectie cu tente arhaice. Omul asta facea toata distractia si toti banii dati pe sejur. In fiecare seara program de dans cu o partenera cam impiedicata dar cine se uita la ea ca el iti lua ochii cat de bine se misca! ? Dansuri moderne, tiganesti sau clasice. Dupa show-ul lor ne invita respectuos pe toti la dans si macar 2 melodii trebuia sa danseze toata lumea - Zoraie si melodia Ruslanei de la Eurovizion. Se exprima cam asa "daca v-a placut show-ul nostru si daca ne respectati va rugam sa va ridicati si sa dansati cu noi". N-am vazut nici un mofturos care sa stea pe scaun in timp ce el ne arata miscarile. Iti multumim Roberto ca ne-ai facut sejurul atat de placut, de mult nu am mai dansat cu atata chef. In ultima seara spectacolul cu focul a fost mirific, apoi a urmat discoteca prelungita pana pe la 12 noaptea. Felicitari dragilor din Bucuresti - sector 6 care s-au distrat maxim si au molipsit si pe altii cu buna dispozitie.

Sa revin la hotel - este amplasat pe un varf de deal, are vedere la mare din toate camerele (chiar si etajul 1), este inconjurat de vii si rugi de mure, liniste si pace, nu trece nici o masina pe acolo, aerul e cam ca la noi la munte - o imbinare perfecta intre munte si mare. Este ideal pt cei ce cauta un loc retras, fara discoteci si baruri cu muzica house. Pe terasa se pune muzica dar digerabila si cu sonorul mic. Distanta pana la plaja este de 100 metri altitudine si ai variante destule din care sa alegi.

1. Prin spatele hotelului printre vii gasesti cararea cu trepte sapate in pamant si cu funii de care sa te tii cand faci alpinism. Traseul asta e bun pt cei ce adora catararile. Noi l-am facut o data si ai mei s-au plans de febra musculara tot sejurul. De preferat sa mergeti dimineata pt ca dupa amiaza e umbra si cam bate vantul pe acolo. Plaja perfect pustie, peisajul de vis din orice pozitie privesti.

2. Pe sosea la stanga spre pescarie si portul de iahturi, cam 500 metri pana la peticul de nisip care era populat de vreo 3-4 cearceafuri. Liniste, doar zgomot de valuri care se lovesc insistent de stabilopozi si miros insistent de mare si scoici. Si foarte multe ghioace, am adunat o plasa. Daca stai destul de aproape de stabilopozi primesti stropi de apa direct pe cearceaf sa te racoresti. Ce am apreciat la bulgari e ca aveau 2 cosuri mari de gunoi sa nu lasi pe plaja diverse.

Daca jinduiti dupa o plaja pustie este locul ideal sa mergeti, daca nu puteti sta la soare decat in sezlong mergeti la urmatoarele 2 variante:

3. Cu microbuzul pus la dispozitie de hotel si pe care nu l-am testat (pt ca am mers cu masina noastra) la plaja din Byala. Noi am prins niste valuri in acea zi ca nu am putut intra in apa decat pana la genunchi, asa forta aveau.

4. In Obzor unde am inteles ca e super dar noi nu am fost din motiv de lipsa de timp. Ne mai trebuiau vreo 5 zile sa vedem toate imprejurimile.

Mai puteti vizita Nessebarul - noi am pierdut o dupa amiaza - spun pierdut pt ca era foarte aglomerat si efectiv nu prea iti venea sa stai in soare la 33 grade. Atentie la camionagii de pe soselele lor care te sicaneaza mai ales pe astfel de trasee unde sunt serpentine gen Predeal.

In privinta curateniei in camere si noi am crezut ca lipseste cu desavarsire pana cand am aflat a treia zi ca d-na camerista nu intra fara noi in camera - ca nu are cheie sau ca asa e politica hotelului - nu stiu. Ne-a urmarit ea pe noi si cand ne-a vazut la pranz ca intram in camera a sunat la usa si ne-a intrebat daca vrem sa ne faca curatenie. In 15 min a facut baia, a sters mobila, a spalat pe jos si ne-a schimbat toate prosoapele. Mai mult nu era cazul.

Nu stiu ce as mai putea scrie in afara de faptul ca ne-am simtit foarte bine, ne-am distrat pe cinste si ne-am incarcat bateriile pt inca un an de stres. In acest concediu s-a imbinat perfect marea cu muntele, ne-am saturat si de plaja si de mure. Recomand aceasta destinatie celor care s-au saturat de oras si de hotel de fitze, celor care le e dor de o plaja pustie fara muzica data la maxim, seminte de floarea soarelui, caini care iti sar in cap plini de apa si nisip, etc. La Calimera Beach mi-am indeplinit inca un vis, sa stau pe terasa si sa savurez cafeaua admirand marea.

-- adaugat ulterior ---

Pe toata perioada sejurului nu a stat nimeni la usa restaurantului ca un cerber sa intrebe de nr camerei si de cate persoane sunt la masa, totul era la liber.

Trimis de ninaa in 30.08.10 12:04:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: H. Bolero - Nisipurile de Aur, H. Miramar - Obzor, H. Slavey - Nisipurile de Aur.

VIZUALIZĂRI: 3880 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ninaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de la piscina.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[30.08.10 12:14:18]

Fain review!

Pentru a atasa melodia indicata, da te rog mai multe detalii -- macar cine o canta sau denumirea dupa care sa cautam pe trilulilu. ro

[30.08.10 12:52:13]

Savoy - Intr-un sat de pescari se numeste melodia si chiar acum o ascult pe trilulilu.

[30.08.10 13:04:02]

Atasat melodia indicata ca ilustratie muzicala a review-ului.

[30.08.10 13:24:29]

Multumesc webmaster si mai am o rugaminte, intrucat nu pot sa mai scriu ceva as aprecia daca veti introduce in text urmatoarea fraza.

[30.08.10 13:32:15]

rezolvat

gamaz
    [30.08.10 17:41:45]

Ma bucur mult ca hotelul nu ti-a lasat aceeasi impresie nefericita ca mie si ca sejurul tau a fost unul reusit.

Impresionanta diferenta dintre opiniile noastre, ceea ce ne arata ca adevarul este un lucru departe de a fi obiectiv. Hotelul este acelasi, dar iata cat de diferit l-am vazut!

marie*
    [30.08.10 21:03:12]

si cum ati coborat la plaja cu bebe de 1 an, tinandu-va de funii??

inca o curiozitate ar fi daca ati facut baie sau ati bagat copilasul in piscina aia tulbure (nici nu se zarea fundul bazinului),

Animatorul care v-a distrat asa tare este moldovean, era si barman si cam de toate pe acolo,singurul de treaba si care mi-a furnizat informatii adevarate.

[31.08.10 09:15:01]

@ gamaz

Inca de cand am cumparat sejurul stiam ca la pretul acela - 52 euro/camera/noapte - nu putea sa-mi ofere luna de pe cer. Si nu era postat nici un review la acest hotel pe nici un site in nici o limba. Deci am mers la noroc selectandu-l in functie de pret si locatie - in pustie. Asta ne-am dorit si asta am gasit. Dupa ce am citit review-ul tau si ne-am facut o impresie, ne-am cam ingrijorat dar in acelasi timp ne-am setat sa ne distram si sa ne relaxam indiferent de ce vom intampina acolo. Si asa am facut - am ignorat aspectele negative si am profitat la maxim de vremea superba. Prin hotel nu am stat decat la masa si la somn.

@ marie

Norocul meu ca sotul a fost in tinerete omul muntelui, asa ca a coborat cu rucsacul in spate (cu cearceaful, prosoapele si apa) si cu copilul intr-o mana. Din pacate nu am avut marsupiul la noi, macar asa avea ambele maini libere. Am cam fost ingrijorata la coborare, aceea e mai grea ca e abrupta cararea. Si nu am facut-o decat o data, a doua zi nu am mai avut curaj tocmai din motiv de siguranta al copilului.

In privinta piscinei cand am fost noi era curata dar nu am facut nici o baie in ea pe motiv de lipsa de timp. Noi am profitat de mare la maxim, era sa ramanem nemancati intr-o seara ca nu ma induram sa plec de pe plaja. Pe asta mica nu am bagat-o in nici o piscina pana acum pt ca nu-i place apa si plange (si are un sonor ca nu-mi doresc s-o fac sa planga!). Si la mare de-abia a acceptat sa mearga pe nisipul ud de la mal.

Daca la barul de la terasa te-a servit animatorul probabil ca ospatarul era plecat un pic cu treburi pt ca pana la pranz era un pusti - Filip si dupa amiaza un baiat si o fata. Si mie mi-a lasat impresia ca au lipsa de personal pt ca am vazut aceleasi fetze 6 zile si la receptie si la bar. Se inlocuiau unul pe altul cand era nevoie dar erau foarte draguti si saritori.

gamaz, marie*, ninaa
    Alte impresii din această RUBRICĂVemara Club Hotel (ex Calimera Beach) [Byala]: