ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2010
ÎNSCRIS: 26.08.10
JUL-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 4;7 ani

Un colt de rai

Pe 3 iulie la ora 11 am fost preluati din Brasov de microbuzul agentiei de turism (transfer Brasov-Baneasa tur-retur gratuit), la ora 19 deja serveam cina pe terasa hotelului.

Dupa haosul din Baneasa (aglomeratie, caldura, impresie de lumea a 3-a), totul curge "snur"; dupa ce inainte de aterizare Marea Mediterana sclipind in soare in jocuri ametitoare de lumini iti ureaza bun venit, la debarcare te asteapta operatorii turistici care te conduc printre sutele de autocare la cel care te va duce la destinatie. In cele 20 de minute cat a durat transferul am putut face comparatia intre opulenta oazelor luxuriante ale hotelurilor 5* si saracia de dincolo de gardurile mascate de palmieri.

Formalitatile de cazare nu au durat mai mult de 5 minute, am primit cardurile (cheile electronice), cardurile de prosoape de plaja (pe care le puteai schimba de un numar nelimitat de ori), cardul pentru fotografia-tablou gratuita si... desigur bratarile.

Privelistea din balconul camerei ne-a taiat respiratia, imaginati-va de la inaltimea etajului 8 (din 9) cum se vede Marea Mediterana, despartiti fiind doar de gradina cu palmieri frumoasa ca un paradis...

Holul hotelului e luxuriant, printre plante exotice sorbi linistit un cocktail la adapostul arsitei. Anul acesta intre 3 si 10 iulie temperaturile au fost ideale, intre 30 si 32 grade temperatura aerului iar apa 26-27 grade.

Copiii au fost cei mai extaziati, a trebuit sa imbinam utilul (baile in mare) cu placutul (datul pe toboganele cu apa), asa ca de 2 ori pe zi combinam 2 ore de Mediterana cu 1 ora de distractie la piscina.

Mancarea la superlativ, in primele zile ne-am umplut si noi farfuriile cu varf cu toate bunatatile posibile, in ultimele zile deja treceam indiferenti pe langa frigaruile de miel, curcanul la rotisor, kebabul rumenindu-se, legumele flambate sau platourile cu saraillie, baclavale si alte minunatii. Copiii isi aduceau singuri suc de la dozator non-stop si inghetata de la barul piscinei (15.00-17.00) sau terasa principala (19.00-21.00), eu am facut desigur o cura non-stop de bere Effes (foarte buna), care a mers la fix mai ales seara la meciurile CM din Africa de Sud vizionate pe ecran panoramic, dar nici ziua nu am stat degeaba.

Cineve care era tot pentru prima oara in Antalya intreba: "cum, dom'le, berea e chiar gratis si nelimitat? " Care gratis, frate, ca si tu ai platit o caruta de bani pe bilet!

Intre cele 3 mese ale zilei mai erau gustari si bufeturi ce cuprindeau cartofi copti turcesti (umpluti cu o gramada de chestii), hamburgeri cu cartofi pai, castraveti de sera cu sare, pepene rosu, etc), asta in cazul in care prin absurd ti s-a facut iar foame!

Inainte de a te baga in pat, noaptea, daca ti s-a facut lene sa mai cobori in lobby pentru o ultima bere, poti goli mini-barul din camera, a doua zi ti se va umple "gratis" la loc.

In fiecare seara in amfiteatru e mini-disco, 45 minute, apoi cate un spectacol, seara turceasca, de acrobatii, s. a. m. d. , daca nu te intereseaza un anumit program poti "evada" la hotelul vecin.

Copiii pot fi lasati la clubul copiilor cateva ore pe zi, animatoarele se ocupa de ei si tu te poti relaxa...

Noi ne-am inscris conta cost in una din zile la o croaziera de 5 ore pe Mediterana, all inclusive, 50 Euro/persoana, copiii gratis, emotiile si amintirile sunt de neuitat.

Ne-a impresionat si acel furnicar de angajati, o adevarata armata care de dimineata incepea cu tunsul si curatatul florei si termina tarziu in noapte cu stersul geamurilor de la lifturile panioramice

Singurul lucru care te intristeaza e viteza cu care se apropie sfarsitul sejurului, iti promiti ca vei reveni cu toti prietenii si pana atunci treci la o noua cura, de slabire de acesta data.

Trimis de raducondurache in 26.08.10 20:27:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 1820 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raducondurache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Am aterizat intr-un colt de rai ! Florina(4 ani) si Teo (7 ani) au spus ca ei nu intentioneaza sa mai plece din Antalya !

anadragusin
    [27.08.10 09:20:25]

pentru prima vacanta in turcia, ati avut parte de un concediu reusit si un review pe masura. puncte.

presario
    [27.08.10 10:39:50]

Foarte bun review-ul, corect si echilibrat.

raduconduracheAUTOR REVIEW
    [27.08.10 21:07:52]

Multumim foarte mult pentru aprecieri. Abia luna trecuta am descoperit acest site, e minunat sa ai la dispozitie informatii reale despre locatiile alese ca destinatii de vacanta, astfel poti evita eventuale dezamagiri sau poti alege varianta ideala. Desigur, impresiile sunt uneori subiective dar poti sa-ti faci o imagine de ansamblu apropiata de realitate.

Multa inspiratie in alegerile viitoare !

magdalena
    [06.12.10 14:47:41]

Observ ca este un hotel demn de luat in seama! Iar Turcia va fi urmatoarea mea destinatie estivala!

anadragusin, magdalena, raducondurache
    Alte impresii din această RUBRICĂMiracle Resort Hotel: