ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2010
    ÎNSCRIS: 26.06.10
    JUL-2006
    2 AD. + 1 COPII

Foarte nemulțumit

Spectacol in strada sau cum sa-ti iei teapa cu cazarea

Printre intamplarile mai nefericite la care am participat in Romania, se numara si acest "spectacol", pe care inca nu sunt decisa daca sa-l las asa, sau sa-i atribui denumirea de "circ". Intamplarea este veche, cred ca de acum 4-5 ani, dar anul nu are importanta atata timp cat Romania ramane aceeasi; din ceea ce urmeaza veti trage concluzia ca un loc de cazare trebuie cautat cu atentie, dinainte, nu direct la fata locului.

In anii anteriori obisnuiam sa ne cazam in Constanta, la o familie pe care o cunoscusem cu mai mult timp in urma, unde ne simteam bine de fiecare data. Locuiau la casa, pe undeva printre blocurile din zona fabricii de paine. Mergand la ei, treceam si prin fata garii, unde 2-3 oameni ne sareau in fata cu cheia in mana, dar asta nu avea importanta. Pana in anul cu pricina cand familia respectiva nu a putut sa ne mai primeasca, asa ca ne-am hotarat sa plecam la drum cu gandul ca vom gasi noi o camera unde sa dormim linistiti.

Asadar, intr-o zi calduroasa de iulie ne urcam in masina si plecam la drum, hotarandu-ne intre timp "sa mergem in gara, ca ai vazut ca sunt oameni cu cheia in mana". Zis si facut. Dupa un drum de cateva ore, oprim masina in fata garii din Constanta si o abordam pe o doamna ce ne facea semne ca are camera de inchiriat. Nu intram bine in vorba cu ea, ca de undeva de pe trotuar mai vine una ca si ea are camere de inchiriat. Apoi ne mai trezim cu inca vreo 2,3, 4... zeci de oameni disperati toti cu cheile in mana, care mai de care cu gura mai mare. Noi ramanem uitandu-ne la ei cum se calca in picioare si auzind din toate partile "veniti la mine... la mine doamna va dau cheia si toata casa e a dvs" si alte zeci de cuvinte ca nu stiai la care sa mai asculti. Altul se arunca in mijlocul lor, tare intrigat de ceilalti: "Huooooo ce ati sarit asa pe oameni! Veniti la mine ca e casa mea proprie!! Astia sunt intermediari! " Dar cum ceilalti nu au putut sa accepte adevarul, au inceput sa-l injure pe celalalt; jumate se scuipau si se injurau cu ala, iar jumate stateau tot cu gura pe noi, care mai de care cu ce are si ce n-are, spre amuzamentul cetatenilor ce treceau zambind. Noi tot socati de ceea ce ni se intampla, sotul incerca sa ceara detalii de la o persoana, eu de la alta, iar copilul... Unde e copilul? Abia se mai vedea printre picioarele oamenilor, impins si calcat de bastarzi.

Le alegem intr-un final pe doua doamne, din disperarea de a iesi noi, dar mai ales copilul, din circul ce se crease in mijlocul strazii si plecam cu ele spre masina, lasand in urma noastra fluieraturi si cuvinte urate la adresa bietelor femei. Suntem ghidati de acestea pe strazile Constantei, spunandu-ni-se pe drum ca sunt surori si ca ne vor duce la ele acasa; ca au 2 camere frumoase si curate, una cu pat dublu, una cu 3 locuri, ca blocul este primul de la iesirea din Mamaia s. a. m. d. Auzind toate acestea ni s-a parut convenabil si abia asteptam sa ne intindem putin intr-o camera curata si aerisita. Ajunsi in fata blocului, intamplarea face ca 2 domnisoare imbracate in costume de baie sa treaca pe acolo, spre multumirea gazdelor: "uitati, este atat de aproape, incat lumea pleaca direct dezbracata de la plaja".

Castigand astfel si mai multa incredere, parcam masina, iar doamnele ne conduc la apartamentul de la etajul 1 al blocului. Descuie usa, iar in fata noastra apare o batrana. Surorile ne poftesc inauntru, ii spun batranei ca i-au adus clienti si duse sunt. Ramanem pe mana femeii care ne arata camerele ei cu miros de... toaleta sa zicem, un miros inchis, in orice caz, ceva urat, si nici exemplar de curate. A, si toaleta - la fel si ea, logic, cu instalatia aia vecheee... Nu uita sa ne sublinieze ca putem folosi si cada (galbena) si vasele ei de la bucatarie. Ne lasa sa alegem camera (intr-adevar, una avea pat dublu si n-avea balcon si tv, cealalta avea pat dublu si un fotoliu extensibil, tv si balcon). O alegem pe cea din urma, tot la banii la care ne-o oferea pe cealalta (nu mai tin minte pretul... cred ca vreo 60 de lei pe noapte).

Dupa ce ne caram bagajele, batrana ne ofera cheia apartamentului (camera nu se incuia; deci daca mai baga pe cineva in camera cealalta aveam toate drepturile sa fim ingrijorati), ne povesteste tot trecutul, cati barbati a avut si motivul pentru care locuieste singura (probabil n-avea, saraca, cu cine sa vorbeasca) si ne indruma spre plaja care, nu se afla langa bloc, ci la un kilometru.

Astfel ne-am inceput vacanta "cu dreptul". La sfarsit am intrebat-o pe femeie daca ne da voie sa rupem un lastar din zecile de ghivece cu sporul casei pe care le avea in balcon, dar isi da acordul, vazandu-se pe fata ei ca n-a inteles ce i-am spus. In fiecare seara trebuia sa mergem devreme la culcare ca sa nu o deranjam pe gazda, suportand mirosul ce ne provoca ameteala. A fost demult, ce-i drept, dar am avut muuulte de invatat, iar sfatul ar fi: Nu faceti ce am facut noi, nu mergeti niciodata in gara dupa cazare si aveti grija de cine va lasati pacaliti!

Trimis de Simonaaa* in 25.08.10 20:13:31

VIZUALIZĂRI: 1133 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Simonaaa*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[25.08.10 20:29:50]

Simonaa incearca sa indici cat de cat anul intamplarii, nu poate ramane iuile 2010

Simonaaa*AUTOR REVIEW
    [25.08.10 21:04:38]

Pai.. cred ca 2006. Iulie 2006.

[25.08.10 21:08:24]

ok, modificat in iulie 2006, multumesc.

bose
    [31.08.10 15:32:50]

E, cred ca ne-am mai modernizat si noi... Dupa atitea tepe mioritice, parca le acceptam mai usor pe cele de afara.... Glumesc desigur! Nu le acceptam nici pe cele de afara dar afara sunt sanse mai mici si oricum acolo turismul se face altfel... Si acum ca internetul a luat mare amploare, sansa sa o patim e mult mai mica.... dar nu inexistenta! Deci atentie!

bose, Simonaaa*
    Alte impresii din această RUBRICĂ[Re]Descoperă Litoralul românesc: