ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.12.2023
ÎNSCRIS: 30.04.09
DEC-2023
Cuplu

Cântecul adânc al Mării Negre – poveste de frumusețe și emoție

Frumusețea Mării Negre este subiectivă și poate fi percepută diferit de către oameni în funcție de preferințe. Cert este doar că ea, frumusețea, există permanent, indiferent de anotimp. Pentru că, nu-i așa, indiferent de anotimp, Marea Neagră rămâne o sursă inepuizabilă de frumusețe și mister. În timp ce schimbările de temperatură și condițiile meteorologice pot aduce cu sine transformări spectaculoase ale peisajului, farmecul acestei zone rămâne constant și captivant în fiecare colț al anului.

Știți despre mine, cei care v-ați pierdut timp din viață citindu-mă, că sunt declarat mort, oficial, după Marea Neagră. Pare cumva ciudat, mi-e frică să merg cu vaporul, barca, iahtul, orice, inclusiv colacul de salvare, pe mare, dar, de privit la ea și de avut trăiri, asta da, la mine e la liber! N-are rost să vă spun că-s un ciudat, vă dădurăți seama și voi. Unora dintre voi vă este frică de ce-aș putea deveni, așa că, uneori, mă mai băgați în seamă și mai schimbați câteva vorbe cu mine, restul, ăi mai mulți, procedați așa cum e normal cu cei ce și-au sărit din doage și-mi dați flit. Dar, Mării Negre, puteți să-i faceți asta?

Indiferent de anotimp, Marea Neagră te îmbie să explorezi și să descoperi tainele sale. Fie că te afli în căutarea agitației de vară, a culorilor bogate de toamnă sau a liniștii iernii, această comoară naturală oferă mereu o experiență unică și inegalabilă. Cu fiecare trecere a anotimpurilor, Marea Neagră rămâne o sursă inepuizabilă de inspirație și contemplare, dezvăluind mereu noi aspecte ale frumuseții sale atemporale.

Primăvara aduce cu sine o explozie de culoare și viață. Vegetația înverzește și florile sălbatice își deschid delicatele petale. Plajele încep să se trezească la viață, iar valurile blânde se lovesc cu tandrețe de țărm. Lumina caldă a soarelui reflectată în apele Mării Neagre creează un joc de culori spectaculos.

Vara este, fără îndoială, sezonul în care Marea Neagră strălucește în toată splendoarea sa. Plajele devin locuri de adăpost pentru zeci de mii de turiști dornici să se bucure de razele arzătoare ale soarelui și de apa răcoritoare. Nisipurile fine și apele cristaline îi atrag pe cei care caută relaxare și distracție. Serile de vară sunt îmbrățișate de apusuri de neuitat, pictând cerul în nuanțe de roșu, portocaliu și mov.

Toamna aduce o altă latură a frumuseții Mării Negre. Temperaturile încep să scadă, iar plajele devin locuri liniștite, ideale pentru plimbări relaxante. Culorile arămii ale frunzelor căzute se amestecă armonios cu albastrul mării. Navigând pe Marea Neagră în această perioadă, poți simți adesea o adiere blândă de vânt și o liniște deosebită care îți umple sufletul.

Iarna aduce o atmosferă aparte, când Marea Neagră se retrage într-o liniște solemnă. Apele îngheață în anumite zone, iar peisajul devine desuet și mistic. Plajele pustii devin o pânză albă, iar valurile înghețate oferă un spectacol deosebit. Chiar și în aceste momente reci, Marea Neagră emană o eleganță întunecată, fascinantă.

De vreo doi ani m-am fixat pe Mamaia Nord, de ce, n-are importanță, nici nu vă spui! Doar că, tot de-atunci, am ajuns să vin la Mare în orice perioadă a anului, prilej de-a o descoperi așa cum este ea, frumoasă și schimbătoare, cu toane cumplite sau cu bunătate care strălucește, ce vreți, este exact ca eternul feminin, ăla de ne chinuim noi, bărbații, să-l înțelegem dar nu prea ne iese tuturor. Ba chiar o dăm zbârci, ceva de genul Homer Simpson, căruia nu-i ies pasiențele, neam, deși e mânat de cele mai bune intenții.

Nu poți trage concluzii despre frumusețea Mării Negre la Mamaia Nord: poate fi la fel ca în alte locuri sau, cum cred eu, mult mai frumoasă: are plaja Corbu, plaja Vadu, locurile alea, încă sălbatice, cu liniștea de început de lume, cu plaje largi și frumoase, cu priveliști superbe la răsăritul și apusul Soarelui, ducând bucuria începutului de zi și a sfârșitului acesteia exact cu aceleași trăiri ca-n viață.

Sau, de ce nu, cu agitația pe care și-o doresc cei atrași la mare de exuberanță, zgomot și agitație, exact așa cum este în zona Alezzi, Plaja Kudos, Zanzibar și altele de pe-acolo. Marea Neagră este un fel de mama răniților, pentru toți are o vorbă bună și-o mângâiere pe suflet. Sau, da, poate deveni haină, din motivele ei, niciodată explicate, poate lua cu ea vieți și suflete, rămănând nepăsătoare la plânsetele și suspinele altora: țin, vreodată, zeii, cont de părerea muritorilor?

Spuneam că Marea Neagră este frumoasă și neînțeleasă ca o femeie. Așa cum Marea Neagră strălucește în fiecare anotimp cu frumusețea sa distinctă, fiecare femeie este frumoasă în moduri unice. Frumusețea lor poate fi înțeleasă și apreciată în diverse contexte și momente. Marea Neagră poate fi calmă și senină sau agitată și impetuoasă, în funcție de starea ei de spirit și de condițiile meteorologice,  poate fi puternică și rezistentă în fața furtunilor și schimbărilor, are o istorie bogată și a fost martoră la evenimente semnificative. Vi se pare diferit de vreo femeie?

Deci, chiar cred că Marea Neagră, exact ca o femeie, va tânji să fie iubită, fără a fi judecată, fără a i se cere să ofere în schimb altceva decât ce vrea ea să dea, fără a i se impune obligații și răspunderi, trebuie să fie lăsată cu hachițele ei pe care noi să le apreciem fără a încerca să le înțelegem, iar pentru asta vom fi cu atât mai fericiți atunci când ne va recompensa cu frumusețea ei!

Iubirea pentru mare adesea este ca o experiență romantică și contemplativă. Marea este adesea asociată cu simboluri precum libertatea, profunzimea, misterul și vastitatea și ea , marea, poate reprezenta un simbol al eternității și al fluxului continuu al timpului. Nu vi se pare că astea seamănă cu dragostea, așa cum o știm noi, romantici sau extrem de practici? Deci, zic, eu, iubirea pentru mare este universal valabilă și necondiționată pe toată duarata vieții noastre, a muritorilor, Marea va fi eternă și-și va lua tributul vieților ce-i sunt dedicate, cu nepăsarea celui puternic, căruia nu-i pasă că este iubit sau urât, este egoismul celui care știe că este veșnic! Iar cel îndrăgostit de mare va fi fericit pentru iubirea lui chiar dacă nu va primi , mereu, răspunsul dorit, din această iubire nu poți ieși, vei dansa cu ea, până la sfârșit !

Inutil să vă spun unde voi petrece Revelionul 2023/2024, așa-i?

L. E.   Ăsta a fost ultimul review pentru acest an, mulțumesc tuturor celor care m-au băgat în seamă, cu voturi și, mai ales, ecouri! Am spus mereu, nu scriu pentru voturi, nu am pretenții de ghid turistic. Îmi place acest sait pentru că putem schimba opinii și păreri, în majoritatea covârșitoare, în mod politicos! Nu tânjesc după vreo poziție anume în clasament, nu voi participa la Întâlnirea AFA din 2024, cum n-am participat la niciuna din celelalte, dar asta nu-nseamnă că nu vă respect și că nu vă doresc toate cele bune. Mai ales că vine Noul An, 2024, pentru care vă doresc multe bucurii, sănătate și noroc!

Până la următoru-mi review , atunci când va fi el, vă urez toate cele bune! Cu sincer respect, haidi, pa!

Trimis de Yersinia Pestis in 27.12.23 14:33:12
Validat / Publicat: 27.12.23 15:59:01
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa

VIZUALIZĂRI: 652 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Ianuarie 2023 - Faleza Constanța

[27.12.23 15:57:49]

Super fain -- e de-a dreptul poezie în proză...

Mutat, la reorganizare, în rubrica "[Re]Descoperă Litoralul românesc, #EXCURSII și CĂLĂTORII - = LITORAL =" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Năvodari]

[27.12.23 16:20:42]

@webmasterX: Mulțumesc pentru laude, ca orice om am vanități!

Este trăirea mea, sinceră, chiar dacă plictisitoare pentru alții! Sincer, treaba cea mai grea e la tine, tu trebuie să ne liniștești pâstrându-ne în ceea ce se vrea a fi AFA !

Cu respect pentru tine și munca ta,cu stimă pentru echipa cu care gestionezi saitul și pentru toți cei înscriși pe AFA, vă urez An Nou fericit!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][10 voturi]
webmasterPHONE
[27.12.23 16:28:42]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Zoazore
[27.12.23 20:41:56]

@Yersinia Pestis:

Inutil să vă spun unde voi petrece Revelionul 2023/2024, așa-i?

Pai ai spus deja ca la Chisinau? Te-ai razgandit?

Superba paralela intre Marea Neagra si femeie. Si cata dreptate ai! Da Marea Neagra este frumoasa oricand. Oamenii ii cam strica imaginea!

Mie, plaja de la Piccadilly chiar nu mi-a placut! Doar plaja, nu marea!

Sa ne fie bine in noul an!

[27.12.23 21:09:47]

@Zoazore: Nu, în conditiile actuale, am renunțat la Chișinău, rămânem la Marea noastră pentru un Revelion în familie, ceva mai rezervat!

Eu chiar nu regret, ar fi prima oară-n viața mea să pocnesc șampania pe malul mării în noaptea dintre ani!

La mulți ani frumoși, un 2024 care să-ți împlinească toate dorințele! Sărut mâna!

doinafil
[27.12.23 23:12:04]

Este trăirea mea, sinceră, chiar dacă plictisitoare pentru alții!

Nu e deloc plictisitoare! Am citit cu plăcere și-am descoperit o altă latură a firii tale, profund romantică, de poet...

-- e de-a dreptul poezie în proză...

după cum a scris și webmasterX@

Din poze se pare că aproape în fiecare lună ai fost la mare, o adevărată performanță! Se vede că iubești marea, de-aia ai și scris așa de frumos despre ea!

Felicitări pentru gândurile frumoase despre femei! Puțini bărbați știu să „citească” în sufletul lor, să le înțeleagă și să le ierte hachițele, să le ia așa cum sunt ele, cu bune și cu rele!

Păcat că nu vii la întâlnirea AFA de anul viitor, cred că multor colegi ne-ar fi plăcut să te vedem și să schimbăm două, trei vorbe!

Să ai și tu un an așa cum mi-l doresc și eu: cu sănătate și bucurii!

[27.12.23 23:20:40]

@doinafil: Mulțumesc pentru aprecieri, îmi vine ușor să scriu despre mare, o iubesc mult!

Cred că femeile merită gânduri și gesturi frumoase, nu o spun doar din politețe!

Altfel, sunt un tip insipid, chiar nu pierdeți nimic prin absența mea! Vă urez să vă distrați și să vă bucurați de ieșire, sunt sigur că priceperea lui Cornel vă va asigura asta!

Să fie, pentru toți, un 2024 cu cât mai multe realizări! Sărut mâna! 🤗

ANILUPHONE
[28.12.23 10:07:46]

@Yersinia Pestis: Ce frumos ai descris frumusețea Mării Negre, se simte că-ți place indiferent de anotimp! Felicitări pentru articol și poze!

Și da, pot confirma că ești un pic ciudat, pe lângă toate celelalte calități!!! Păi... într-o perioadă grea a mea, tu ai contribuit la starea mea de bine, virtual vorbind, și-ți mulțumesc pentru asta... după care ai rupt relația de prietenie virtuală și nu am înțeles de ce iar acum nici nu mai contează... contează că am prins momentul să-ți spun...

Cu toate acestea am citit când ai scris despre locuri interesante...

Sincer îți spun La mulți ani cu sănătate și bucurie!

[29.12.23 08:44:53]

@ANILU: Sărut mâna,

îmi pare rău c-ai luat atât de personal chestia asta cu " lista de prieteni"! În apărarea mea aduc faptul că ștergerea listei nu a fost ceva conflictual ci un fel de-al meu de a mă retrage de pe sait. Acuma e clar, dacă-mi voi mai schimba nickname-ul de pe AFA următorul va fi "Cănuță, om sucit" cu condiția să nu mă dea I. L. Caragiale- judecată.

Mulțumesc pentru urări și ți le întorc cu sinceritate! 🤗

ANILUPHONE
[29.12.23 12:40:32]

@Yersinia Pestis: Întâmplător am văzut că ai răspuns ecoului meu, nu am primit notificare... am înțeles că sunt niște probleme tehnice, dar nu mai contează, mă bucur că mi-ai răspuns!

Important este să fim sănătoși, să ne plimbăm pe unde putem... financiar dar mai ales fizic... și să mai scriem și aici pe AFA!

Că nu mai este AFA ce a fost este o altă discuție... dar nici noi nu mai suntem la fel ca anii trecuți...

În rest numai de bine!

[29.12.23 13:32:01]

@ANILU: Pentru mine AFA este, clar, un cenaclu, fiecare-și caută motive pentru a comunica cu ceilalți. Crezi că interesează, strict turistic, pe cineva , unde-am crăpat eu, în mine, la Istanbul?

Că a luat cineva în seamă ce-mi place mie la Mănăstirea Putna/ la mare/ munte/ Brașov/Iași/Burgas?! Sanchi, scriem să ne arătăm cât de importanți suntem, cum mergem noi în Turcia/China/Marte, cum suntem noi deschizători de drumuri bătătorite!

Exact acum o săptămână cineva din familia mea a murit. Cineva care a construit o casă imensă, cu teren în curte de vreo 3200 mp și alte angarale! Murim într-o clipită, secunda-i lungă ! Ce luăm cu noi?! Amintiri, câtă vreme mai putem procesa, altfel, un mare nimic!

Eu văd AFA ca o bucurie a comunicării, a explicării bucuriei de-a fi fost într-un loc anume, cu trăirile și senzațiile de le-avusei atunci. Restul, e harneală, nu mă interesează cum să traversez io Bulgaria, s-ajung la turci ! Simplu, cu mașina, trenul, avionul, covorul fermecat! Important e să vizitezi Turcia! Viziteaz-o fără prejudecăți, nu te gândi că, pe Booking, ai dat vreo 2000 de euro ca să stai acolo, pe nimeni nu interesează cât ai strâns din cur un an de zile, ca să-ți faci banii de vacanță, că, dacă chiar ai fi bogat n-ai scrie pe AFA! Nu vreau să jignesc pe nimeni cu afirmația de mai sus!

Mă rog, nu mă cert cu nimeni, cel puțin nu asta vreau. Toți avem loc sub Soare, n-are importanță rândul de unde-l privim ! Importante, cred eu, sunt trăirile și faptul că , pe saitul ăsta, ni le putem transmite!

AFA e o liberă alegere: vrei să scrii aici, just do'it! Nu vrei, e alegerea ta, dar, nu putem să emitem judecăți de valoare despre alții, toți suntem egali, din naștere, e ca-n Constituția Americii!

Doamne, cât am vorbit, mult și prost, va aprecia majoritatea, doar că am o surpriză pentru cei ce mă critică: nu-mi pasă! Chiar deloc, nu vă vă faceți vise, sunt tăbăcit !

Și, să știți, frumusețea unei vizite la Bojentsite e egală cu a vizita Louvre, iar un jar pe care-ți prăjești șunca, seara, în fața cortului, după ce-ai hălăduit prin munți, este egală cu cina la nuș' ce dugheană cu fason! @ Mioritik, spune tu, nu-i așa?Ajută-mă că prea-s singur ! Iar tu scrii atât de frumos despre asta ! Da, sunt parșiv, mi-aduc ajutoare, înjurați-mă, dar citiți-o pe ea, veți vedea că merită !

Altfel, din toată inima vă urez, tuturor, An Nou fericit! Fericirea însemnând ceea ce-și închipuie fiecare c-ar fi!

La mulți ani!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][10 voturi]
[29.12.23 13:52:38]

@doinafil:

Ha, ha, ha, două-trei vorbe am în tot vocabularul meu, nu le schimb, neam, cu nimeni '

Plus un automatism creat prin prisma profesiei de-o avusei : "Buletinul, vă rog! "

Ce crezi, mai vrei să mă cunoști?

doinafil
[29.12.23 16:01:33]

@Yersinia Pestis:

Păi, stai așa, frate! Schimbul presupune că și primești ceva, deci nu rămâi în pagubă! „Bruma” de vorbe de zici că le ai poate fi la fel de valoroasă ca „bruma” de vorbe pe care le primești, mai ales că vine de la mai mulți „preopinenți”

"Buletinul, vă rog! "... Ce crezi, mai vrei să mă cunoști?

De ce nu?! Poate că - peste niște ani de zile - îți va părea rău că n-ai venit la Păltiniș!

Ce luăm cu noi?! Amintiri, câtă vreme mai putem procesa, altfel, un mare nimic!

Amintirile astea ne bucură sufletul, ne dau puterea să mergem mai departe, să sărim peste hopuri!...

Să ai un an 2024 așa cum ți-l dorești! 🥳

ANILU, doinafil, Zoazore