ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2010
JUL-2010

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător
Către satisfăcător

Sunt un copil de 35 de ani care spune: Vama a MURIT!

Buna seara. Am citit aici o parere deosebita din parte lui pepsi70ro. Cu stima si drag am rezonat cu multe din cele zise, desi probabil sunt mai tanar ca acest domn, am trait si eu tineretea prin Vama si nu o sa uit cum primele betii aici, parizerul cu paine pe care il mancam cu necunoscuti, si dupa ani, ziua in care mi-am cerut actuala sotie in casatorie chiar pe plaja, undeva dupa expirat, spre bulgari... de, vroiam si eu un pic de intimitate!

Dar, si de aceea scriu, Vama a murit! Gata, sa nu ne mai intrebam cand moare, a murit! Vorbim deja de o statiune, de cluburi, terase noi, promenada (foarte prost gandita, care incurca si oamenii si masinile), preturi MARI la mancare si chiar si la cazare pentru conditii. De asemenea pentru ca romanul e (imi pare rau sa spun) foarte slab inzestrat cu minte de la natura, au aparut tot felul de dubiosii care vin in Vama ca sa arate ca si manelistul e om si poate merge cu masina in viteza pe promenada cu salam la maxim, ceea ce e rau, pentru ca eu daca am nevasta, vreau sa o si pastrez ne-calcata de masina in Vama! Nu ma consider special sau nu cred ca am vreun drept suplimentar de a comenta despre Vama, asta e parerea mea.

Ii salut cu drag pe toti cei care isi amintesc de momentele cand vama NU avea asfalt pe NICI o strada, cand NU gaseai vreun fast-food aici, cand guitarele si focurile umpleau plajele noaptea... cand beai pana dimineata cu oameni pe care nu ii cunosteai... si beai toate porcariile din lume... dar era frumos si faptul ca am in suflet aceste amintiri ma face sa ma simt mai barbat si mai implinit decat mersul in strainatate, DAR asta voi face de acum incolo... pentru ca Vama a murit!

ps: noi nu, asa ca la drum!

Cele bune, Bogdan.

Trimis de bogdan_andrei in 21.08.10 23:57:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VAMA VECHE / 2 MAI.

VIZUALIZĂRI: 2467 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdan_andrei); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

pepsi70ro
[22.08.10 09:45:08]

Cel putin in inima mea Vama nu a murit si cred ca niciodata nu se va intampla acest lucru.

Au mai ramas doua zone salbatice asa cum a fost Vama Veche acum 25-30 de ani, insa turistii sunt pusi pe fuga de Jandarmerie si de reprezentantii Biosferei DD.

bogdan_andreiAUTOR REVIEW
[23.08.10 23:48:43]

Mi-am promis ca NU mai merg NICIODATA pe litoralul Romanesc!

Am intrat aici ca sa caut impresii despre anumite locatii, dar nu ma pot abtine. Eu nu am trecut si anul acesta prin multe statiuni de pe litoralul romanesc, dar am vizitat si am stat in Mamaia si Vama Veche, cautand lucruri diferite. Despre Mamaia nu comentez, aveti aici multe comentarii pe site. Dar ce m-i sa parut foarte urat... Vama!

Si nu intru in detalii legate de "suflet" ci in lucruri foarte practice... adica preturi la terase si tarabe ca in Mamaia, ba mai mult in Mamaia ai si optiunea reala de a manca la "impinge tava" relativ decent, pe cand in Vama... nu... imi vine greata in continuare cand ma gandesc la ce impinge tava am mancat in Vama.

Plaja NU exista practic in Vama, e plina de mucuri tigara, gunoaie, resturi, sticle. Toalete... sa fim seriosi... eu am fost la Folk You... si tufisurile erau pline de urina. Dar la noi merge, nu-i asa? .

De asemenea se fura din corturi (desi am stat la cazare), mancarea repet la pret de Mamaia, ceea ce e o tampenie.

Practic am vazut un kitch gretos, o opera de arta pur romaneasca, cu mizerie multa, tot felul de oameni prost educati care vin sa guste "spiritul" vamii urinand ziua pe plaja, cu oameni care iti ofera cazare in niste porcarii de spatii... atentie... cazarea in Vama, cu mici exceptii este probabil cea mai proasta de pe litoral... cocioabe renovate la preturi de 250-300 Ron/noapte!!! , curti infecte unde nea "Ariciu" iti ia 7 lei ca sa pui cortul si are doar 1 buda care pute a urina in curte... nu... nu... pacat.

Si daca se intreaba cineva cat de obiectiv sunt, ce sa spun... nu vad pot demonstra ca sunt... dar va invit sa mergeti si voi, si astept constatari!

Ca o sumarizare: 4 zile la mare in Vama in mizerie au costat 15 milioane lei plecand din Bucuresti si fara sa imi cumpar NIMIC! Mancare, benzina, cazare, si 2 carti!... si un colac!

Cele bune, si salvati litoralul romanesc prin a pleca afara, ca poate se inchide si il salvam de la distrugere completa.

text postat initial de autor ca un al doilea review cu acest subiect si care a fost mutat ulterior aici - n. red

cc_iordachescu
[23.08.10 23:53:51]

Bogdane, nu neg că ceea ce ai văzut în Vamă nu este adevărat. Este! Dar poate strigătul tău vine din altă direcţie... poate ai depăşit vârsta la care trebuia să mergi în Vamă, sau poate în sufletul tău nu esti suficient de hippy, ceea ce nu este un defect sau un păcat din partea ta.

Nici eu nu sunt, dar... nu generalizez ceea ce este în Vamă cu tot litoralul românesc, cum nu generalizez nici Mamaia cu litoralul românesc.

Am fost de-a lungul anilor de multe ori pe litoralul nostru, de la mersul cu părinţii, cu bunicii, în tabere, student de 1 Mai şi altfel, delegaţii, hoinar, în ultima vreme familist cu copii. Am văzut şi lucruri bune, şi mai puţin bune, dar eu încă fac parte din ce ce cred că şi la noi se poate să fie bine.

Şi mai ales cred că nu trebuie să fie ca la bulgari, ca la turci, ca la greci sau alţi mediteraneeni. Şi litoralul nostru are farmecul său, doar că şi noi, şi ce ce oferă servicii ar trebui să îi acordăm ceva mai mult respect. Respectându-ne pe noi, pe cei imediat de lângă noi, vom ajunge să avem un litoral foarte aglomerat noi şi de străini.

text scris initial de autor ca ecou la review-ul de mai sus si mutat ulterior si el aici de catre webmaster

c_d
[02.09.10 14:51:46]

Interesant review... Mi-a placut faza cu "mancam parizer cu necunoscuti" sau "beam porcarii cu necunoscuti" Oare ce mai faceati? Mai asteptam si altele...

Subscriu ca litoralul romanesc e de *** (la propriu)

webmasterXY*
[02.09.10 15:25:07]

@c_d, puţină auto-cenzură ar fi (fost) de dorit; până una-alta, am fost nevoit să o aplic eu, dar însoţită şi de un cartonaş galben. Sper să nu se repete.

c_d, tilinka
Alte impresii din această RUBRICĂ[Re]Descoperă Vama Veche: