ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2010
ÎNSCRIS: 17.07.09
AUG-2010
4 AD. + 1 COPII -- v: 8 ani

Restaurant - Pizzerie Crinul Alb

Azi, am avut ceva de sărbătorit în familie (nu spui ce) şi fetele au decretat că vor să mănânce musai o pizza. Eu, când aud de pizza, mă gândesc imediat la Crinul Alb, cea mai veche şi bună pizzerie din oraş, care pe lângă partea de pizzerie, mai oferă o largă gamă de bucate din bucătăria italiană, românescă şi internaţională, precum şi o largă varietate de peşte.

În condiţiile date, de ieri am rezervat o masă, pe terara restaurantului-pizzerie (situată chiar pe malul Crişului Repede), pentru ora 17. 00 şi la ora fixată ne-am prezentat la masă.

Constatând totuşi că, este prea cald afară, am schimbat masa, aşezându-ne în sala de la parter (la subsol mai există o sală, pentru nefumători), lângă ferestrele/perete din sticlă, larg deschise, de unde se poate auzi la fel de bine susurul apei.

Am luat şi ceva de băut (noi, 2 bărbaţii, adică cognac Jidvei, aşa cum îmi place mie în pahar cald), ape, cafeluţe şi apă minerală, pentru început, după care s-au comandat 4 pizza (1 Tonno E Cipola - Ton şi Ceapă şi 3 Casa - cu bacon, sallami, porumb, ciuperci, mozzarela).

Ca să fac notă discordantă, eu am servit o ciorbă de burtă şi un ciolan cu cartofi pai (îmi era dor atât de ciorbă cât şi de ciolan cuvarză, dar nu aveau varză călită, aşa că m-am reorientat).

Nu am aşteptat prea mult şi am fost serviţi cu cele comandate, de o calitate foarte bună, aşa cum mă (ne) şi aşteptam.

Am servit şi câte o îngheţată italiană (o recomand pe cea de ciocolată), pe post de desert şi am pentrecut foarte plăcut o după-amiază în familie.

Concluzii:

Mi-a plăcut faptul că, chiar dacă-i cea mai veche pizzerie-restaurant din oraş, nu are aerul de vechi/ponosit, arată foarte bine, chelnerii sunt foarte prompţi şi serviabili, mâncarea-i delicioasă, indiferent ce comanzi, iar preţurile nu-s prea mari (noi 5 am consumat de 222, 6 lei RON).

Trebuie menţionat că, are program non-stop, sens în care, în afara de Crinul alb şi de Restaurantul Casa Piraţilor, despre care frumos ne-a scris colegul @presario aici, noaptea, nu prea există alte variante decente de a mânca ceva în Oradea.

Saitul restaurantului îl găsiţi dacă daţi click aici.

Adresa este Parcul Traian, nr. 31, dar este foarte uşor de găsit, fiind situat lângă Podul Dacia (peste pod de Hotelul Dacia Continental Forum).

AmFostAcolo, de mai multe ori, o să mai merg cu plăcere şi vi-l recomand şi vouă.

Fără puncte standard, la review şi poze, vă rog.

Trimis de creivean in 21.08.10 20:38:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORADEA.

VIZUALIZĂRI: 6024 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Crinul Alb - un pliant publicitar al restaurantului-pizzerie.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

georgiana
[21.08.10 21:58:52]

Daca nu-s puncte standard si a fost si aniversare in familie... te sarbatorim macar cu cate-un vot! Asa, ca ne-ai provocat cu inghetata italiana de ciocolata!

biancuta
[22.08.10 00:13:52]

Sper sa nu stau noaptea pe strazile oradene, dar...trebuie retinuta pizzeria pentru orice eventualitate!

magdalena
[23.08.10 18:01:56]

De data asta m-ai facut praf cu inghetata italiana de ciocolata!!! Ce gust avea???

danoradea
[31.08.10 12:33:40]

Foarte bun restaurantul si amenajat si cu mult bun gust, de altfel la renovarea lui s-au investit 80000 de euro doar in instalatia de aer conditionat !!!

Felicitari pentru review, chiar am sa mai trec pe acolo, deoarece nu am mai fost de ceva vreme.

spataru_flr
[24.10.10 23:36:21]

Salut din nou.

De data asta nu prea pot sa fiu de acord cu tine prietene. Intradevar este un restaurant in care s-au investit multi bani, si, asa cum ai spus si tu, este printre singurele restaurante deschise in timpul noptii prin Oradea, dar totusi, pentru cei care au trecut pragul acestui restaurant tin sa le reamintesc, iar celorlalti sa le aduc la cunostiinta cateva lucruei despre Crinul Alb:

1. Preturile sunt putin cam piperate pentru noi, cei de rand, bugetarii

2. Am mancat pizza mult mai buna in multe locuri din Oradea, asta fata de ceea ce am servit la restaurantul Crinul Alb

3. Intr-o seara, am decis impreuna cu cativa amici sa bem o bere pe terasa, mancasem si doar vroiam sa ne relaxam, am primit in schimbul relaxarii doar arogantele ospatarului care a fost dezamagit de faptul ca vrem doar cate o bere...

Deci prieteni asta e doar parerea mea, poate voi ati avut mai mult noroc ca mine...

H.nora
[16.08.11 10:09:44]

In zilele trecute am vizitat CRINUL ALB si am comandat piept de pui cu sos de gorgonzola cu cartofi cu rozmarin +salata de rosii.

Din pacate in loc de un meniu delicios am primit niste cartofi NEfierti... iar pe de alta parte nimic din ceea ce am comandat nu avea gust adica nu avea nici macar putina sare pe ea... Atat pieptul de pui, cartofii cat si "salata de rosii" nu aveau nici un gust fiind lipstiti de sare... Astfel nu as numi salata de rosii "salata" pentru ca o salata se condimenteaza si dupa parerea mea omul de aceea plateste in restaurant sa mancarea sa-i fie pregatita si nu pentru ca el sa-si condimenteze singur mancarea si nici salata.

Am fost total nemultumit si am fost dezamagita de acest restaurant laudat de atat de multi pana acum.

Cu siguranta nu as recomanda restaurantul nimanui, desi am dorit sa tin logodna aici.

(16.08.2011)

creiveanAUTOR REVIEW
[16.08.11 12:33:29]

@H. nora

Ca de la orădean prin adopţie (eu), la orădean, da-mi voie să-ţi spun Bun Venit în comunitatea AmFostAcolo.

Nu am să comentez în nici un fel afirmaţiile tale, deoarece pe de o parte este foarte posibil să fi păţit aşa ceva (şi regret asta), iar pe de altă parte, de gustibus non disputandum est... . Iar dacă gusturile nu se discută, ele nu se discută, indiferent cât de nesărate sunt ele (a fost o mică glumită).

Din punctul meu de vedere, eu o să merg oricând cu plăcere la acest restaurant/pizzerie şi o să-l recomand oricui. Cine-mi cunoaşte activitatea pe acest sait ştie că-mi cântăresc cuvintele aşa că, dacă-l recomand... chiar nu am nici o temere...

Pe de altă parte, am şi eu o rugăminte, în special la userii din Oradea. Aceea de a mă ajuta în efortul meu de a promova pe acest sait oraşul nostru, în sensul de a scrie cât mai mult/bine despre el.

În fond, Oradea este un oraş extraordinar, cu un potenţial turistic uriaş (vezi apropierea de Băile Felix şi Băile 1 Mai, precum şi faptul că se găseşte pe una din rutele folosite de cei ce merg spre Vest ).

Aşa că, aştept cu nerăbdare cât mai multe/bune review-uri ale tale (şi nu numai) despre/din Oradea.

Tu, de ex. ai putea începe cu un review despre locaţia unde urmează să-ţi ţii logodna. A şi, Casă de Piatră.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[22.08.11 01:05:47]

@H. nora

Eu ti-as recomanda cu placere o locatie cu mult bun gust, mancare excelenta, servire ireprosabila.

Este vorba de restaurantul hotelului Maxim, unde am poposit si noi la o cina acolo.

Fiind in trecere prin Oradea si cautand o noapte de cazare, am ales hotel Maxim, implicit preparatele hotelului Maxim (cina si MD) si pot sa ma declar multumita.

Iti recomand cu caldura locatia pentru fericitul eveniment, pentru care te felicit de pe-acuma. Iar daca vei avea oaspeti si din alte localitati, merita sa-i cazezi acolo. Cu siguranta iti vor multumi, caci in piscina la Maxim se vor balaci

@creivean

Felicitari pentru laudabila initiativa de a promova Oradea.

Fiind un oras ce l-am admirat de anul tecut, de cand l-am vazut prima oara, pot spune ca am ramas profund impresionata de arhitectura si imprejurimile sale.

Daca review-rile mele despre Oradea ( Hanul Pescarilor si Hotel Maxim Hotel Maxim), iti vor putea fi de folos, in vederea creraii unei imagini cat mai pozitive a orasului, atunci ma declar multumita c-am fost de folos.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
david
[20.10.11 21:27:20]

Azi dimineata, am fost acolo la recomandarea colegului nostru @creivean si pot spune ca am numai cuvinte de lauda!

Impreuna cu un coleg, am incercat doua Contese (model pizza) cu sunca, salam, ciuperci, cascaval care bineinteles s-au ridicat la inaltimea numelui. La desert, am comandat specialitatea zilei, de asemenea delicioasa.

Am mancat la multe pizzerii pe unde am umblat, dar pizza Contesa, ocupa un binemeritat loc, in Top 3 The Best Pizza.

Doresc sa spun cateva lucruri despre restaurant in viziunea mea, pentru ca nu cred ca este necesar sa mai scriu un review, a povestit foarte bine @ creivean.

-restaurantul este curat, primitor si are un aer occidental se vede ca s-a investit multi bani, in fiecare detaliu

-personalul este saritor, noi am fost serviti de fata care arata ca o chinezoiaca si mereu atenta, ajutata de o blondina simpatica.

-perioada de asteptare pentru comanda, a fost de 15 minute

-la pizza se primeste ketchup, oregano si ardei

-intamplator in restaurant se afla si patronul mereu preocupat de servirea prompta a clientilor si de aranjarea nenumaratelor sticle de vin

-baia foarte curata iar deasupra wc-ului, se afla servetele de unica folosinta pentru capac (lucru foarte rar intalnit Roamania).

Mergeti si nu veti fi dezamagiti!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
creiveanAUTOR REVIEW
[20.10.11 21:36:10]

@david

Când am primit mailul de înştiinţare a postării ecoului tău, pe telefon, urmăream dezastrul echipei mele de suflet (Steaua fiind la ora asta condusa cu 4 - 0), aşa că, am citit ecoul cu real interes.

După ce l-am parcurs, m-am şi bucurat, deoarece nu mai ştiam ce să mai cred, după ecoul demoralizator al userului meteoric @H. nora (care în afara acelui ecou, nu a mai scris nimic pe sait).

M-am bucurat, pentru că această pizzerie, este una de referinţă în oraş şi o recomand fără ezitare, dar m-ar fi întristat să aflu că încă un user a mers pe mâna mea şi nu a fost mulţumit.

Ups, până am scris ecoul, s-a marcat golul 5 Dezastru pentru Steaua, dar totuşi, Crinul Alb, nu-i un dezastru, cum vor unii să-l prezinte.

Numa să nu mai treci prin Oradea şi să nu mă ţingăleşti.

Mulţumesc pentru ecou!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

biancuta, dananecula, danoradea, david, georgiana, H.nora, magdalena, spataru_flr
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Oradea și împrejurimi: