ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2010
    DIN: Brasov
    ÎNSCRIS: 28.05.10
    AUG-2010

Scurt review Sf Ana

Prima experienta a mea cu Lacul Sf Ana am avut-o prin clasa a 10-a cand am fost cateva zile aici cu colegii de liceu. Mare lucru nu mai tineam minte insa stiam ca m-am simtit bine si ca e un loc frumos.

Caldura insuportabila si lipsa strandurilor din Brasov ne-a impins weekend-ul trecut spre un lac undeva in zona si fiindca stiam ca aici merg la sigur am ales Sfanta Ana.

Accesul la lac se face din drumul european care leaga Sf Gheorghe de Miercurea Ciuc in dreptul localitatii Bixad unde se face un dum secundar care duce la Balvanyos si la Sfanta Ana. Drumul e prost pana la granita cu Judetul Harghita. De aici pana la lac se vede ca a fost asfaltat recent. Intrarea in zona campingului costa 5 lei iar de aici pana la lac este aproximativ 1 km, distanta care poate fi parcursa pe jos, prin padure (destul de abrupt) sau pe marginea drumului. Accesul auto in zona lacului am inteles ca ar costa 10 lei. Zona de camping e destul de mare, cand am ajuns noi cred ca erau peste 1000 de masini imprastiate pe tot dealul din apropiere. Fiindca am ajuns mai tarziu am gasit loc tocmai la marginea padurii lucru care ne-a asigurat si o intalnire cu Mos Martin in miez de noapte. De altfel toata zona e umblata de ursi, nu recomand plimbarile aiurea prin padure desi nu prea am auzit de cazuri de atacuri. In cazul in care cazarea in cort sau in masina nu reprezinta o optiune pentru voi trebuie sa stiti ca singurul loc care poate oferi cazare la Sf Ana este Cabana Sf Ana dar in conditii de cabana de munte. Curent la generator vreo 2 ore seara si apa la lighean. Si curatenia lasa de dorit aici. In rest conditii mai bune doar la cativa km distanta in Bixad sau in Baile Tusnad.

Lacul este singurul Lac Vulcanic din Romania si este flancat de munti acoperiti cu paduri dese. Peisajul e magnific iar atmosfera de langa lac e una deosebita, lipsand in totalitate manifestariile manelaro-cocalaristice cu care suntem obisnuiti. Probabil si datorita si pozitionarii lacului precum si lipsa de interes a unora referitor la aceasta destinatie. Pe marginea lacului exista o cabanuta unde gasiti bauturi racoritoare. De asemenea se pot inchiria barcute cu care va puteti plimba pe lac. Fiind un lac de munte apa e ceva mai rece insa in lunile verii se poate face baie fara probleme. Langa zona de camping exista o rezervatie naturala foarte frumoasa care poate fi vazuta de pe un podet lung de lemn, tura asta nu am fost acolo din pacate.

Desi majoritatea care aleg aceasta destinatie sunt oameni care respecta natura mai exista si exceptii, am vazut un grup care a taiat cu drujba un copac destul de mare din padure precum si altii care au lasat in urma lor o gramada de gunoaie.

Ca o concluzie lacul Sfanta Ana este o destinatie cu un peisaj natural salbatic neatins, un loc linistit si deosebit pentru cine poate sa-l inteleaga.

Trimis de Andrew22* in 20.08.10 14:46:49
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BALVANYOS. A mai fost în/la: peste tot

VIZUALIZĂRI: 3378 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andrew22*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Scurtatura spre lacul Sf Ana prin padure

[20.08.10 14:48:08]

Am si cateva poze le voi incarca pe site mai pe seara.

biancuta
    [20.08.10 15:29:45]

Foarte frumos ai povestit!

Cand am fost noi acum cateva luni nu era nici o cabana de unde puteam lua bauturi racoritoare. Te referi la debarcader?

[20.08.10 16:45:10]

Da...o cabana e mult spus...o cabanutza, cea de langa debarcader in spatele careia sunt si cabinele de schimbat

sandu.53
    [30.09.10 21:22:11]

am citit intamplator review-ul tau mi-a placut mult la fel si pozele asa ca-ti punctez cu 2400 pc. review-ul! vot 7 decisiv... felicitari

[01.10.10 17:40:51]

Multumesc pentru aprecieri Sandu. 53 Tocmai ma pregatesc sa parcurg virtual destinatiile tale prin citirea review-urilor tale.

catalinalupu
    [01.10.10 17:58:17]

Cate zone... avem in tara asta... minunate... frumos!

Andrew22*, biancuta, catalinalupu, sandu.53
    Alte impresii din această RUBRICĂLacul Sfânta Ana: