ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2010
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 15.04.10
JUL-2010

Cel mai frumos camping in care am stat EVER

14 IULIE 2010

De la Furka si Grimsell Pass, ne-am continuat drumul, iar dupa-masa am ajuns la Camping Jungfrau, in Lauterbrunnen, unde am stat o noapte.

Lauterbrunnen, este un orasel superb, situat intr-o zona foarte pitoreasca, pe Valea Lauterbrunnen, valea celor 72 de cascade. Dupa parerea mea, este cel mai frumos loc din Elvetia si imi pare rau ca nu am putut sta mai mult. De-a lungul drumului ingust sunt multe pensiuni, magazine, totul in jur este decorat cu multe flori si staguri ale Elvetiei. Acest orasel este inconjurat de pereti abrupti, cu multe cascade, cea mai mare si mai renumita este Staubbach Fall, a carei apa curge de la 300m, pe un perete perfect vertical. Ca debit de apa, nu e mare, tocmai de aceea, daca bate putin vantul, apa cascadei se imprastie, transformandu-se in stropi de ploaie. Noaptea este luminata foarte frumos.

Am ales acest camping, dupa ce am citit despre locurile acestea superbe, de la colegii mei, @Mariana si @Piti si va recomand si eu din tot sufletul, daca vizitati Elvetia, zona aceasta este un MUST SEE.

Campingul Jungfrau, de 5 stele, este situat chiar langa cascada Staubbach Fall.

Am intrat in curtea campingului si cu greu am gasit un loc, dar un loc bun, cat de cat izolat. In fata era alee, in dreapta alee, in spate un bungalow, in care nu era nimeni, iar in stanga spatele unui cort imens. Inca de la intrare totul este aranjat foarte frumos, plin cu flori, decoratiuni interesante si iarba de un verde...

Tot la intrare este restaurant, super market, terase. Locul pe care l-am gasit noi era foarte aproape de baie. A fost primul loc unde am intalnit baie etajata. La parter, intr-un colt este o camera cu televizor, jucarii si tot felul de jocuri interactive pt copii si adulti, mese si scaune. Aici ne-am incarcat si noi acumulatorul de la aparatul foto. Erau pline prizele ce telefoane si camere de filmat, puse la incarcat si le puteai lasa cu incredere. Tot la parter, este un automat cu sucuri, apa. Apoi este sala unde se spalau vasele. Mare, curata, multe chiuvete, masini de spalat vase, camera cu masini de spalat haine, camera de uscat haine, cu aparat care usca haine, nu doar suporturi, bai cu usi automate, sala de dusuri, sala de chiuvete, baie pt persoanele handicapate, camera de bebe. Aici, la parter, baile sunt separate, adica de femei si de barbati, dar la etaj baile sunt de familie, dotate cu WC, chiuveta, oglinda cu uscator de par, cabina de dus. Totul straluceste de curatenie, desi tot timpul acest camping e super full.

Locul de joaca este etajat, dotat cu topogane, hinti, tot felul de franghii pe care se catara copii, un topogan interesant sapat in pamant, facea legatura intre aceste 2 nivele, toate spre distractia copiilor.

Tot timpul veneau turisti cu rucsacuri imense, in spate, montaniarzi adevarati, isi cautau disperati un loc in care sa-si instaleze cortul.

Dupa ce ne-am instalat si noi "satra", seara am stat la masa si am admirat privelistea superba din jur. Intr-o parte se vedea cascada, iar in alta Muntii Jungfrau, cei mai renumiti munti din Elvetia. Denumirea de Jungfrau, in traducere fecioara, a fost data de Hieronymus Meyer, cel care a escaladat prima data acesti munti in 1811. Jungfrau (Fecioara) 4158m, Eiger (Capcaunu) 3970m si (Calugarul) 4107m formeaza un trio, care a fost declarat ca patrimoniu mondial UNESCO.

Despre calatoria pe acesti munti cel mai bine stie @ PITI. El va poate da mai multe detalii. Noi am fost doar turisti amatori in acesta zona. Dar am o harta in fata cu Jungfraujoch - Top of Europe si va dau cateva exemple, ce le puteti intalni aici la peste 3000m altitudine. Dupa ce ca, aici urca trenul pana la 3454m, cea mai mare statie de cale ferata din Europa, iar apoi urci cu liftul prin munte pana la SPHINX 3541m, gasesti tot ce vrei. Restaurant Crystal, Restaurant Bollywood, Restaurant Eiger, magazine cu souveniruri, cafenele, pestera de gheata, terase panoramice imense asupra Ghetarului Aletsch, practicarea multor sporturi, calatorie cu sania trasa de caini, tiroliana, ski, plimbare pe ghetar si multe altele, toate acestea atrag foarte multi turisti. Dupa cum spuneam, am admirat muntii plini cu zapada si cum aparatul imi era pus la incarcat, seara nu am prea facut poze, iar noaptea a plouat si dimineata nu se mai vedeau acesti munti superbi, din cauza cetii. Tocmai de aceea nu am putut urca, nu avea rost de fapt, macar la restaurantul Piz Gloria care se invarteste, unde a filmat James Bond. Asta este, macar pe viitor vom stii exact in ce locuri sa mergem si ce avem de facut, doar vreme buna sa fie. In schimb, am fost la Trummelbachfalle, despre care voi scrie separat.

La un moment dat, nu stiam, in spatele campingului, este un loc de unde poti inchiria elicopter, care te plimba si-ti ofera privelisti unice. Dintr-o data, cum e valea acea ingusta, s-a auzit un zgomot puternic, toata lumea se uita care incotro. Atunci, un elicopter cu turisti pornea la plimbare.

Aici, dupa parerea mea, cred ca iti trebuie o saptamana sa poti explora zona si toate atractiile din jur. Sunt de toate pt toti. Toate gusturile sunt satisfacute.

Multe piscine si mai stiu ca sunt si ceva bai termale.

Cazarea in camping a fost de 35 CHF. Mai multe detalii si preturi pt cazare cu cortul, in casute, bungalow-uri sau pt cei care merg cu rulote sau caravane, gasiti dand click aici. In acest camping se poate sta linistit si iarna, aviz celor care merg la ski.

Acest camping mi-a placut cel mai mult, daca voi mai merge aici ma voi caza, atat ca a plouat noaptea, dar seara a fost foarte frumos. Toti stateau la mese, cu lumanari, romantici, serveau cina si apoi un pahar de vin, ca si noi de altfel, liniste, nu manele si tarani, lumea te saluta respectuos, dar nu se uita la ce faci, ce mananci, se uita la tine doar cand te saluta. Iti este si jena sa faci galagie, mai ales ca noi suntem mai matinali ca ei, din cauza orei.

Intradevar, este un camping de 5 stele. Si nu l-as da pentru nimic.

Campinguri de 5 stele am vazut in Italia la mare, seamana cu adevaratele resorturi de 5 stele din Antalya, dar nu le recomand din cauza caldurii. Cei cu caravane nu simt caldura, dar in cort sau masina este imposibil de stat. Casutele se inchiriaza doar pe 7 nopti. Si eu la mare nu stau in camping.

Dar, acesta este PERFECT. Il recomand tuturor. Mai ales si pentru aceste bai de familie despre care spuneam. Este ideal.

Si zona in sine, este, cred, cea mai frumoasa din Elvetia. Interlaken, lacul dintre ape, este un oras intre Lacul Briez si Lacul Thun si acestea cu multe atractii si sporturi de apa, plimbare cu vaporasul.

Am gasit un site cu camere live din zona click aici

Si inca ceva, daca se poate atasa melodia Richard Claiderman & Claudia Jung - Je t aime mon amour. Este o melodie in germana si franceza, care imi place foarte mult si care ma face sa visez la acele locuri superbe, pe care sper ca le voi strabate la pas, candva. Multumesc.

Trimis de Alina Morar in 16.08.10 12:59:20

VIZUALIZĂRI: 9132 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Morar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in campingul de 5 stele

catalinalupu
[16.08.10 13:43:20]

Review-urile marca Alina Morar sunt desigur scrise bine si sunt pertinente, asadar vin cu primele puncte!

[16.08.10 14:18:13]

Cand vom termina de prelucrat filmarile, voi atasa la fiecare zona in parte un mini filmulet.

mariana
[16.08.10 14:48:40]

Ce pacat ca nu ati avut vreme buna, mi-ai starnit atatea amintiri. Nu ati reusit sa urcati, niciunde, Muren, Wengen, Grimenwald?

Din Interlaken se poate zbura cu balonul si parapanta, orasul este frumos si linistit, acolo am vazut cea mai tate bijuterie antica unde pentru a intra aveai nevoie de pasaport si programare dar ce piese am vazut... visez cu ochii deschisi. O plimbare cu vaporul pe lacuri?

Doamne, atatea sunt in acea zona, de vorba ta poti linistit sta 10 zile ca ai ce face. Dar nu-i nimic numai asa poti reveni, intai studiezi terenul, prognoza meteo si pana data viitoare mai creste copilul si mai mergi odata (poate ma bagi si pe mine in porbagaj, vin pe post de mini ghid).

La Berna ati reusit sa ajungeti, este unul din cele mai frumoase orase pe care le-am vazut (dupa mine) /vizitat.

Daca o sa avem norocul sa ne intalnim am sa-ti aduc un CD cu toate cele 6000 si ceva de fotografii, facute (cu noroc) pe vreme buna!

[16.08.10 14:54:35]

Cand ma mai duc, SIGUR te iau cu mine. De pe net nu poti gasi foarte multe informatii si ce rau este cand ajungi acolo, iei pliante si constati ca nu ai timp sau vreme buna sa poti vedea tot.

Daca scurtam traseul aveam timp de mai multe, dar asa nu vedeam atatea locuri.

[16.08.10 14:55:24]

Webmaster, n-ati gasit melodia? Asa de frumoasa e...

[16.08.10 15:04:29]

A venit si muzica, sper ca am nimerit piesa.

Daca nu, corectam, eu nu pot sa o aud, n-am sunet la PC.

mariana
[16.08.10 15:07:51]

Ai dreptate, vremea conteaza foarte mult la munte. Prima data cand am urcat pe Junkfrau am prins timp cetos si -7 grade iar a doua zi a fost soare si senin de nu ne venea a crede si binenteles am mai urcat odata.

Eram deja informati, urci inainte de ora 9 si ai micul dejun inclus in bilet, iar biletul de tren este la jumate de pret.

Atunci am fost pe ghetar la restaurant, cu tiroliana, se putea merge si cu sania trasa de caini, schia sau... face plaja, a fost o experienta de neuitat (mai ales ca asa tare m-am ars pe fata ca 2 saptamani nu am fost buna de nimic) Dar asa inveti, din pacate pe propriam piele.

Si muzica la fel de frumoasa ca aceste locuri.

[16.08.10 15:15:32]

Asta e melodia, multumesc.

[16.08.10 15:25:50]

Mariana, nu ma mai porni, ca acum ma iau si ma duc inapoi ACOLO.

Asta este... data viitoare...

Sa-ti mai zic, ca am fost la Chamonix si nu am urcat pe Mont Blanc? Dar, acolo chiar nu am putut. Ne-a zis ca sunt cozi imense, iar noi trebuia sa ajungem dupa masa la San Remo.

Poate unii spun ca sunt tampita sau nu stiu cum, dar macar le-am vazut si asa.

Si in plus, stiti bine ca mi-a fost frica cu Ianis.

HA, HA ce scuza buna.

Eu ma catar de obicei pe oriunde, mergeam in locurile cele mai periculoase, dar numai de la anul voi mai merge.

Pana atunci il pregatesc pe Ianis pe trasee mai usoare. Si vad ca se descurca bine.

marius gaudi*
[16.08.10 19:11:56]

Am votat si eu pentru ce ai scris aici, citesc cu mare incantare tot ce scrii, astept cu nerabdare articolul despre cascadele de la Trummelbach.

Anul viitor vom merge in Elvetia si lucrez cu spor la program.

Imi sunt de mare ajutor povestirile tale.

Vacante cat mai reusite!

piti
[16.08.10 19:57:40]

Desi nu votez niciodata daca o face @mariana , mi-am asumat riscul . Daca considera WM , taie . SB pentru descrierea acestor locuri dragi in care as reveni oricand cu drag .

balasa violeta
[16.08.10 20:01:32]

Felicitari !

Mi-a placut si review-ul si melodia.

Deocamdata, citesc jurnale de calatorii. "VIA MALA" de John Knittel a fost una din cartile care m-au impresionat referitor la o frumoasa poveste de familie elvetiana.

Tot ceea ce ai povestit m-a incantat !

Imi doresc sa calatoresc in Elvetia, dar cred ca varsta... nu-mi permite sa strabat carari de munte...

Am votat cu placere !

[16.08.10 22:10:39]

Elvetia, merita vazuta, macar o data si, macar si doar cum am vazut-o eu. Macar mi-am facut o idee si se poate si cu bani putini. Intradevar, toate sunt scumpe, dar o plimbare ca a mea... Acuma depinde si de persoane, iar Elvetia nu e o tara mare, distantele sunt destul de mici.

Acum, normal ca imi pare rau ca nu am putut urca pe munte, dar data viitoare ma duc la sigur, am documentatia, tone de pliante cu toate obiectivele.

Deocamdata ma multumesc si cu cat am vazut, altii, desi isi doresc nu pot ajunge.

Viata e lunga, SPER, asa ca am timp sa le vad pe toate.

De aceea, am zis ca detalii puteti lua de la colegii mei care cunosc zona mai bine si eu de la ei am luat sfaturi, desi nu le-am pus pe toate in aplicare.

Si eu mai citesc, din cand in cand, jurnale de calatorii si am sa caut acesta carte.

creivean
[17.08.10 20:44:09]

Camping de 5 stele ? Fain şi de ţinut minte. Încă o dată, felicitări.

pepsi70ro
[17.08.10 20:59:00]

Felicitari pentru review, l-am pus la favorite.

Reusite si pozele, bravo!

trandafir 1970
[21.08.10 01:22:14]

Ascultam melodia si citeam review-ul, apoi am vazut pozele...Deja visez cu ochii deschisi...Cum ziceam? Niciodata sa nu spui "Niciodata!".Felicitari!

cris1982
[10.09.10 13:01:11]

Fotografii superbe.

Pana acum nu am fost niciodata intr-un camping, dar vazand aceste poze si citind review-ul, m-as duce si eu acolo.

Un vot de la mine.

Alina Morar, balasa violeta, catalinalupu, cris1982, mariana, marius gaudi*, piti, trandafir 1970