ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 20.02.09
    AUG-2007

Good value for money

Am stat la acest hotel in anul 2007 pentru 3 nopti.

Este un hotel de 2 stele, acest fapt fiind dat poate doar de camerele mici, in schimb chiar nu am ce sa reprosez. Pretul a fost in jur de 55 de euro pe noapte, pentru o camera dubla cu mic dejun.

Cazarea s-a facut imediat, iar parintilor mei desi platisera o camera smart care e mai ieftina si mai mica li s-a dat o camera mai mare, deoarece cele smart nu mai erai disponibile, in aceeasi bani.

Hotelul este destul de bine pozitionat fiind in Columbusplatz linga o strada pietonala si linga un mall-isor Columbus Center. De-a lungul strazii pietonale se gasesc o gramada de magazine si terase la care se poate astimpara atit foamea cit si setea cu bani destul de putini si porti foarte mari.

Exista pe hol acces WiFi precum si automate de unde iti poti lua bere, sucuri, dulciuri. Mai exista la receptie chiar un pc al lor de unde poti naviga pe net gratis.

Micul dejun este foarte bogat pentru un hotel de 2 stele, avind 3-4 feluri de salamuri, precum si des intilnitele oua, omlete, brinza, cascaval, unt, miere, gemuri si surprinzator suc natural de portocale, pe care rar il vad ca fiind gratis pe la hoteluri. Micul dejun se poate servi in zilele calduroase si afara, existind un loc amenajat cu masute pentru acest lucru. Este de preferat sa il serveasca afara fumatorii, deoarece inauntru nu se fumeaza.

Partea proasta este ca nu are lift, avind 2 etaje nu i-au mai pus si in functie de bagaje a doua zi te cam doare spatele.

Fumatul este interzis in hotel, drept pt care fumam in fata, dar daca astea sint regulile trebuie respectate.

Parcarea se poate face intr-o parcare subterana unde tariful este piperat, sau la citeva stradute distanta unde este parcarea gratis. Eu am ales varianta gratis si nu mi-am gasit masina zgiriata ca am luat locul cuiva, am parcat in fata unui bloc de locuinte si daca eram in Romania poate se simteau lezati ca le-am luat locul.

Dupa ora 20 sau 22 depinde de zi, intrarea in hotel era inchisa si se folosea un panou la care se introducea un cod sau se scana cardul de la camera.

Hotelul este situat foarte aproape de 2 statii de metrou ale aceleiasi linii U1, iar prin fata hotelului mai trece un tramvai pe care l-am folosit cind am mers la Pratter, asa ca din punct de vedere al transportului este bine pozitionat.

In momentul in care se face rezervarea am fost intrebat daca am nevoie de transfer de la aeroport si la ce ora ajung, tocmai in ideea sa nu fie receptia inchisa.

Avind in vedere ca vorbesc de Vienna, l-am considerat un hotel ieftin si chiar de buna calitate, cum spune englezu’ “ good value for money “.

Trimis de zpedro* in 15.08.10 13:15:17

VIZUALIZĂRI: 1407 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zpedro*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Columbus Center, cel mai apropiat loc de hotel unde iti poti cheltui banii:)

magdalena
    [15.08.10 17:08:03]

Nu imi dau seama unde se afla acest hotel fata de centru. Ce statii de metrou sunt in apropiere?

zpedro*AUTOR REVIEW
    [15.08.10 17:47:41]

Hotelul Kolbeck este situat între staţiile de metrou Südtiroler Platz şi Keplerplatz pe linia U1

magdalena, zpedro*
    Alte impresii din această RUBRICĂKolbeck Hotel: