ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2010
DIN: Roman [NT]
ÎNSCRIS: 11.07.10
AUG-2010

O vacanta de vis

In primul rand, ne felicitam pentru alegerea facuta, renuntand la mizeria de pe litoralul romanesc, mai ales ca la intoarcere am facut greseala sa ''ancoram'' cateva ore pe plaja de la Neptun printre mucuri de tigari, peturi, baxuri de bere si nelipsitele manele care ne-au creat o stare de nervi ce-au determinat ''fuga'' noastra rapida spre casa.

La inceput, recunosc, drumul de la Vama Veche pana la Albena ne-a debusolat avand in vedere saracia si pustietatea pe care am strabatut-o. Insa odata ajunsi la hotel Orhideea totul s-a schimbat in bine... o anomalie vizibila care oarecum te socheaza intre peisajul Bulgariei si conditiile pe care le-am avut in timpul sejurului nostru.

Am fost cazati destul de repede, desi am ajuns inainte de ora 12 si spre multumirea sotiei am primit o camera la parter la 2 pasi de piscina copiilor, fapt care ne-a usurat foarte mult deplasarea zilnica spre locatia respectiva, dar si spre restaurantul hotelului.

Camera mare, spatioasa, curata, dar se simtea um miros neplacut de igrasie, care a disparut treptat, pentru ca am aerisit permanent camera.

Aproape totul a fost la superlativ: piscinele pentru toate varstele si talentele de natatie, curate, ingrijite in permanenta... chiar am si urmarit cu atentie acest lucru. Ne-a surprins faptul ca existau si 2 supraveghetori care monitorizau in permanenta toate bazinele pentru a nu exista surprize neplacute.

Piscina copiilor este uimitoare, iar echipa animatorilor la inaltime, tinerii care o formau si-au dat toata silinta pentru copii, si nu numai, ca sa se simta bine... jocuri interactive, muzica, dans, premii etc.

Masa a reprezentat un adevarat regal gastronomic, care a dat peste cap dieta sotiei, iar eu am amanat-o pentru vremuri mai grele, care deja au inceput odata ajunsi in tara. Meniul diversificat, din care usor se putea alege pentru copii (carne de pui, peste, vita, legume la cuptor sau gratar, branzeturi, oua, cereale... si bineinteles prajituri, unde am facut o concurenta serioasa tuturor prichindeilor!!! ).

Se observa cu usurinta ca toata lumea se simtea bine, era destinsa, fara griji, vrand sa profite la maxim de toate facilitatile si sa se simta pur si simplu intr-o vacanta binemeritata (si iarasi imi aduc aminte de nervii si starea de disconfort pe care o aveam pe litoralul romanesc, de unde ma intorceam mereu obosit si nervos!!! ). Aici, pur si simplu nu ne venea sa ne intoarcem acasa!!!

Un lucru care ne-a nemultumit era drumul pana la plaja pe acele scari (180; de care, de altfel stiam), mai ales daca purtai cu tine ''placerile''gastronomice, dar si o obraznicatura de 4 ani, care se oprea la toate tarabele cu Bakugan (cine stie, cunoaste... !! ). Dar, anul acesta marea a pierdut in fata piscinelor si a jocurilor animatorilor.

Dar, odata ajunsi pe plaja, te intrebi imediat: ce se intampla in Romania??? Cum este posibil ca in Bulgaria sa fie o asemenea mare limpede, plaja intretinuta, nisip curat si fin, oameni civilizati... ??? !!! De ce romanii cand ajung afara se poarta normal, civilizat, stiu sa respecte regulile de bun simt, in primul rand, iar la noi in tara suntem atat de salbatici si de nebuni??? Nu vreau sa jignesc pe nimeni, pentru ca toti suntem vinovati, intr-o mai mare sau mai mica masura, si nu acesta este scopul acestor impresii, dar merita totusi un moment de reflectie si, totusi, reprezinta si o concluzie a acestei vacante!!!

Albena, ca statiune, nu m-a impresionat deosebit, si Neptun, de exemplu, imi place mai mult (statiunea, nu plaja! )... am gasit si un aspect pozitiv la noi in comparatie cu vecinii nostri, ca sa nu mai vorbesc de drumuri, care la noi sunt superioare celor bulgaresti!!! In rest, multi slavi (rusi, bulgari, ucrainieni), care ii domina ca numar pe romani, desi crezusem initial ca romanii sunt mai multi.

Am intalnit si foarte multi compatrioti si, spre deosebire de ce-am citit pe acest forum, nu am vazut niciun comportament tipic de la nord de Dunare care sa te deranjeze.

Poate am plictisit sau enervat pe cineva, dar ca toti ceilalti ne-am expus si noi impresiile despre Albena si hotelul Orhideea, pe care il recomandam cu caldura, in special familiilor cu copii.

Vacanta placuta!!!

Trimis de danette in 13.08.10 12:58:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2744 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danette); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 intrarea in hotel
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

SoloJr*
    [13.08.10 13:30:50]

Felicitari pentru review... Eu am fost acolo acum 4 saptamani pentru 5 zile .... si a fost perfect...

Apropo .... eu nu am prins niciodata mancare stricata ... voi ?

[13.08.10 13:59:09]

TOTUL A FOST PERFECT !! AM FI INCORECTI SA VORBIM URAT DESPRE CONDITIILE OFERITE DE HOTELUL ORHIDEEA !! IN PRIVINTA MANCARII NU AVEM CE OBIECTA, SI CREDETI-MA , SOTIA ESTE F.FF. ATENTA LA CE MANANCA PUSTIUL NOSTRU , CARE ESTE SI MOFTUROS ! MANCARE STRICATA...?? NU VAD CAND AR FI AVUT TIMP SA SE STRICE , ATATA VREME CAT TOTUL ERA RAS DE O SLEAHTA ESTICA DE FLAMANZI, CARE APOI SE LEGANAU CA RATOII SPRE CAMERE , JURANDU-SE FIECARE CA DE MAINE MANANCA NUMAI FRUCTE !!!!... PANA A DOUA ZI , CAND INTRAI IN RESTAURANT ...

webmasterXY*
    [13.08.10 19:50:00]

@danette, te rog sa nu mai folosesti majusculele cand scrii, deranjeaza cititul, nu se intelege bine si apoi nu vrem sa credem ca tipi la cineva.

crazyfairy
    [20.08.10 17:01:57]

Buna,

Mi-a fost de mare ajutor tot ce ai scris despre acest hotel, noi oscilam intre Balchik si Albena, dar in final bilete ne-am luat pentru acest hotel si sper sa fie o vacanta frumoasa.

Intrebarea mea este daca stii cumva daca hotelul are cina a al carte?

Mercie

[22.08.10 19:51:22]

Nu stiu despre asa ceva, dar cred ca nu are rost sa va faceti probleme in privinta meselor!!!

Sper sa ne auzim cu impresii si cand o sa va intoarceti de la Orhideea!!

Vacanta placuta!!

artemis111
    [07.09.10 11:51:43]

Cam in ce perioada ati fost mai exact la Orhideya si mincarea era OK? Pentru ca noi am fost in a doua jumatate a lui august... si credeti-ma sunt foarte atenta la mincare si am un spirit de observatzie dezvoltat... aproape in fiecare zi gaseam ceva acrit mai ales pastele sau cartofii, inclusiv si la masa pentru copii - terciurile.

Nu este foarte greu sa observi ca dimineata au fost un fel de paste, iar la amiaza pastele de aceeiasi forma, uscate deja pe marginile tavei si rasferte apar la masa pentru copii mirosind a acru sau amestecate cu ketchup.

[16.09.10 20:43:03]

Scuze pentru intarzierea raspunsului dar nu am mai intrat demult pe forum!!!

noi am fost in perioada 2-10 august, dar nu am avut probleme cu mancarea... si, suntem f. f. f. atenti la ce mananca pustiul nostru, deoarece acum 2 ani la Neptun a facut o enterocolita care si acum imi da frisoane!!

imi pare rau ca ati avut o asemenea experienta neplacuta! iata ca si bulgarii isi mai dau cu firma in cap... !!

sper pentru toti ca la anu' sa avem mai mult noroc!!!

artemis111, crazyfairy, danette, SoloJr*
    Alte impresii din această RUBRICĂClub Orchideya & Orchideya Park Hotel: