ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2010
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 01.08.09
AUG-2010

O vacanta cu peripetii

Am plecat cu inima stransa dar nu datorita postarilor care au fost numai de bine ci datorita faptului ca majoritatea nu a fost multumita de Bulgaria.

Multe dintre comentariile dinainte sunt reale. Am patit acelasi lucru la sosire.

Cazarea se face la 14. 00 si check out-ul la 12. 00. Daca ajungi mai devreme si vrei sa te cazezi platesti parcarea 20 leva la receptie sau 10 care intra in buzunarul paznicului de afara, depinde cu care te intelegi iar cu masa daca incepi cu pranzul termini in ultima zi cu micul dejun.

Ce m-a deranjat enorm a fost practica lor de a incerca clientii. Am avut 1 camera dubla superioara pentru care am platit si extracharge, sa fie cu balcon si vedere la mare si una single pt inca o alta persoana. Ne-am tiganit pur si simplu cu ei ca vroiau sa ne bage in apartament pe care l-am vazut si nu ne-a placut. A trebuit sa sunam la agentie si pana la urma s-a rezolvat spunand ca a fost o nentelegere, am primit camerele pe care le vroiam si pt care am platit dealtfel. Asa procedeaza toti si la turci la 5 stele, ori te tiganesti ori le dai spaga sa-ti dea camera buna.

Serviti cu sampanie la cazare dupa nervii care-i aveam mergea de minune. Chestia cu cazarea a fost vina noastra. In mod normal trebuie sa te cazezi la 14 insa noi am ajuns cu 3 ore inainte.

Curatenie aproape zilnic, baile foarte mari, 90% romani. Nu este adevarat ca nu stiu engleza, ba chiar stiu romana, germana si alte limbi, meniuri si in romana etc. Ca bani nu stiu ce sa zic, eu cred ca la noi cu cei 350 de persoana nu faci mare lucru. Intre litoralul nostru si bulgari as prefera la bulgari. Cine isi permite mai mult poate merge la greci si turci.

Mancarea este diversificata si ai ce sa alegi, nu ramai nemancat iar pt cine spunea ca e ok pt 3 zile dar nu mai mult eu spun contrariul. Am stat 7 zile si deabea spre sfarsit mi se luase de mancare si parca mi se parea ca deabea venisem.

Mic dejun: fructe, mezeluri, branzeturi, cereale, prajituri, oua facute in diverse feluri, cafele, ceaiuri, bauturi, la pranz mancare gatita pui, vita, porc, supele crema foarte naspa ca asa le fac ei, vinurile foarte bune in rest sucurile proaste. Tre sa bei 20 de beri sa te inbeti iar pepsi la dozator jalnic. Si la turci e cam la fel cu bautura. Oricum am observat ca parerile difera enorm intre mai multe persoane vis a vis de acelasi hotel si statiune.

Am fost prin Balcik, Albena, Varna, nu mi-au placut, am auzit ca si Sunny Beach fiind nou e foarte plictisitor. La nisipuri nu ai timp sa te plictisesti, e plin de viata, cam aglomerat e adevarat. Satul de vacanta este enorm de mare aproape ca ajungi in Mangalia.

Scoici pe plaja sunt in unele locuri dar este si nisip fin totodata. Apa este curata fata de a noastra. Cam aglomerata plaja dar la noi e si mai si. Noi romanii cred ca suntem cei mai cu pretentii din cate am observat.

Personalul ok doar ca unii au niste fete de oboseala...

Au o echipa de "entertaiment" care munceste toata ziua, de dimineata incepand cu diverse jocuri. Nu se ridica la nivelul turcilor dar depinde cati bani sunteti sipusi sa dati.

Ce mi-a placut aici a fost statiunea. La greci si turci daca iesi din hotel unde ai de toate nu prea ai unde sa mergi sa vizitesi in afar de excursiile care costa. Am urmarit si gesturile personalului care este curat. Pai noi ne plangem de serviciile altora dar ai nostrii nu sunt in stare nici la jumate.

Intre mese ai lobby bar deci mananci cat vrei. Fac o pizza super buna insa la supe, prajituri si bauturi stau mai prost. Daca nu ai all inclusiv eu zic ca te rupe mancarea la restaurant.

Preturile la supermarket cam ca la noi. In concluzie decat sa mergi la noi mai bine la bulgari si se vor cizela din ce in ce mai mult avand in vedere ca le cresc turistii.

Asa ca pt cei care sustin ca nu cunosc engleza puneti mana pe carte ca eu cred ca la voi e problema.

O ocatie potrivita de venit si cu copiii.

Trimis de susu in 13.08.10 03:42:23
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2806 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (susu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

vasy
    [14.08.10 22:36:38]

arata-ti foarte bine, doamna!toata stima pt sotul !!!!

cornel_turnea
    [16.08.10 09:48:37]

cu parcarea cum e? sunt destule locuri?

[16.08.10 10:23:11]

Cand am ajuns noi era parcarea plina dar mi-e greu sa cred ca nu-ti gaseste un loc de parcare.

Daca dai la paza 10 leva cei de la receptie nu iau in considerare, nu te cazeaza decat daca le dai lor 20, parca ei nu stiu unii de altii...

raduu1972
    [29.08.10 00:28:52]

interesant rew tau, oare dc sunt atrasi turistii romani mai mult de bulgari decat de propria lor tara?

[29.08.10 09:42:06]

Sincera sa fiu eu nu am vrut sa aleg Bulgaria dar dat fiind ca anul acesta nu mi-am permis ceva mai mult, intre ei si litoralul romenesc am preferat acolo. Faptul ca la noi pe litoral din cate stiu exista un singur hotel cu regimul all inclusive nu mi-as permite sa risc in a cheltui bani multi pe mancare proasta si servicii la fel.

Asa cel putin ai de unde alege si ma gandesc ca practic e imposibil sa ramai nemancat. Unde am mancat foarte bine a fost la impinge tava acum foarte multi ani in Mamaia si doar atat pentru ca am incercat si in celelalte statiuni si n-a fost la fel.

Plus ca preturile sunt foarte mari la noi in comparatie cu ceilalti, cazare, mancare si alte servicii, iar daca tot ma trateaza cu dispret de ce sa nu mergem sa ne cheltuim banii acolo, sa ne simtim bine in loc sa lasam banii aici la noi in tara. Unii dintre cei care au afacerea lor propie se ocupa intr-adevar de turisti si interesul lor este sa le aduci si altii prin recomandarile tale.

Avem o tara superba pe care nici macar nu am reusit s-o vad in mare parte si ma duc la altii.

[22.07.11 19:56:41]

Susu,

Am citit review-ul tau si am inteles ca initial ati avut probleme cu cazarea. Am vazut si una dintre explicatiile la poze, unde spuneai ca "sunt si altfel de camere", adica un confort mai redus.

Eu am achitat astazi, pentru camera dubla superioara, pentru ca am inteles de la agentie ca au mobilierul mai nou si sunt mai confortabile.

Te rog, spune-mi daca, din ceea ce stii, exista camere duble superioare unde conditiile nu sunt tocmai bune si prin ce difera camerele "bune" de cele "proaste". Eu intelesesem de la agentie ca cele "superioare" sunt mai bune, iar cele "standard" - aşa şi aşa.

Si, de asemenea, te rog sa-mi spui prin ce difera camera superioara de cea standard (ca sa-mi dau seama daca ma cazeaza in tipul de camera pe care l-am platit).

Multumesc mult.

[23.07.11 23:25:16]

Eu am platit ca si tine pentru o camera dubla superioara, pentru mine si sotul iar prietenul lui a achitat pentru una standard. Cand am ajuns acolo sa ne spuna ca nu asa au inteles de la agentie si ca nu au camere libere asa cum dorim noi. Vazandu-ne trei au zis ca e frumos apartamentul si daca dorim sa-l vedem sa ne cazeze pe toti trei. Camerele erau separate in apartament binenteles dar noi nu am acceptat cu atat mai mult cu cat platisem in plus si vroiam intimitate. Am sunat la agentie, a venit managerul lor si apoi s-a rezolvat.

Practic am vazut camera noastra dubla superioara, apartamentul si camera prietenului. Diferenta intre camera noastra si a lui: camera noastra era cu mult mai mare, spatioasa, cred ca se vede si in poze, vedere la mare si piscina de jos, el avea vedere in spate la un teren de tenis, mobila sincera sa fiu nu cred ca difera, dar nici nu pot spune ca m-am uitat atent la asta si camera noastra mi s-a parut mult mai luminoasa fata de cealalta care parca era lipsita de viata. Camera superioara avea patul pe partea stanga si cea standard pe dreapta, sifonierul nostru in fata iar cel din standard pe hol, un pic mai inghesuit. Toate camerele superioare ar trebui sa fie la fel si clar cele superioare sunt intotdeauna mai bune. Asta este ce am constatat eu. Probabil cu cine merge bine cu cine nu nu, vroiau sa pastreze camerele acelea separat pt ca apartamentul se dadea mai greu presupun habar nu am.

Cert e un lucru ca dupa ce vorbesti frumos atat timp cat dreptatea e de partea ta si nu merge atunci trebuie s-o iei pe partea cealalta, daca sunt tigani atunci si tu tre sa fi ca e interesul tau. Norocul meu a fost ca doar eu am comunicat cu ei in engleza si sotul nu m-a putut opri in a-mi atinge scopul, este un domn si nu vrea sa se dea in spectacol.

Acum vad ca am pus doar 15 poze din cate am facut, cred ca nu am avut timp. Daca mi se permite am sa trec adresa blogului meu unde poti vedea fotografii cu camera noastra.

Diferenta de bani data pt o astfel de camera nu stiu daca se merita dar eu asta am vrut si mi-a plcut mai mult decat cea standard, clar

nota webmaster: pe langa cele 15 fotografii atasate reveiw-ului, vad ca mai ai peste 60 de alte fotografii din aceasta destinatie, atasate anterior scrierii reveiw-ului (pozele sunt identice, din cate imi dau seama, cu cele de pe blogul tau, insa pe AmFostAcolo se pot consulta mai facil, date fiind facilitatile superioare de zoom etc).

Puteti vedea toate pozele incarcate de autoare din aceasta destinatie facand click aici

[23.07.11 23:38:49]

Multumesc mult, Susu, pentru raspuns, imi este foarte util. Stii cumva daca toate camerele superioare au vedere la mare? Multumesc

[23.07.11 23:42:10]

Vreau sa mai mentionez ceva si pentru altii care vor cauta la un moment dat impresii despre viva si nisipuri in general.

Eu am gasit foarte multe lucruri negative inainte sa plec si am fost descurajata, mai nimic din ce am citit nu am gasit acolo. Nu intotdeauna impresiile unora vor fi identice cu ale tuturor, depinde cum privesti, depinde de nivel si de cati bani dispui.

Mancarea a fost foarte diversificata si buna in afara de dulciurile care sunt groaznice si bautura, sucul si berea cam apa chioara insa un vin bun la draft, extraordinar. Si la turci intalnim povestea asta ca nu te servesc cu fresh de portocale la discretie iar daca berea ar avea atata tarie ar fi toti beti la piscina cata ar bea toata ziua. O pizza mai buna ca la pizzeriile renumite Imi permit sa comentez despre mancare si daca nu ma credeti puteti viziona blogul meu culinar sa vedeti ca stiu sa fac diferenta intre o mancare buna si una proasta.

Oraselul este atat de mare incat parca ajungi la noi la Constanta, ai unde sa te plimbi seara si este foarte animat.

Va doresc un concediu lipsit de probleme si cu multa distractie.

[23.07.11 23:54:54]

Am vazut si pozele de pe blog, mi-au placut mult. Nu pot sa ma abtin sa nu remarc faptul ca sunteti o pereche foarte frumoasa.

Asa cum ti s-a intamplat si tie, si eu sunt un pic reticenta fata de ceea ce voi gasi la hotel, in primul rand pentru ca cei de la agentie nu prea mi-au recomandat acest hotel. Am mai fost in Nisipuri de mai multe ori si am stat la un hotel aflat in prima linie, Astera, considerat a fi - pe buna dreptate - unul dintre hotelurile de top din statiune. Pentru ca am facut rezervarea abia acum si vreau sa plec peste doua saptamani, nu prea am avut multe optiuni, pentru ca era cam totul ocupat. Asa ca variantele disponibile erau Viva si Mimosa. Cei de la agentie mi-au recomandat, categoric, Mimosa, insa am citit lucruri nu prea bune pe acest site si am ales, in aceste conditii, Viva. Sper ca am ales corect.

Iti multumesc mult, inca odata, pentru toate informatiile si iti doresc un concediu minunat (daca nu ai fost deja).

[24.07.11 23:36:50]

Alex multumesc frumos pentru aprecieri, m-am uitat si eu acum la niste fotografii cu hotelul Astera pe am fost acolo si nu mi se pare cu foarte mult peste viva, adica sper din tot sufletul sa te simti bine in concediu si sa ramana ca amintire doar lucrurile frumoase, eu asa mi-am propus inca de foarte mult timp, in cazul in care am neplaceri de genul asta sa iau totul in ras.

Recapitulam, mancarea a fost foarte buna, camera la fel ca poza din pliant (fotografia mea), curatenie nici n-am avut nevoie la cat am bantuit de dimineata pana seara insa s-a facut si s-au schimbat prosoapele, baia mare, curata, cabina de dus incapatoare pentru doi ca sa zic asa, in rest ce-ti mai trebuie decat distractie. Nu rata clatitele imense facute in orasel, am si poze, exista si la micul dejun de la Viva dar nu se compara, acelea sunt facute din aluat gros pe cand celelalte subtiri, crocante si umplutura exact atat cat trebuie, nici prea mult sa fie gretoase dar nici prea putin. Vinul foarte bun, dulciurile si berea nu prea.

Cred ca asa ar fi normal ca toate camerele superioare sa aiba vedere la mare insa nu stiu.

Concediul mi l-am luat, am fost terminata dupa ce am facut doar 2500 km si 1200 de poze, am fost la noi in Maramures, Sighisoara, Sibiu, Vatra Dornei... etc

Iti doresc distractie placuta si fara peripetii.

Inca ceva foarte important: dus inainte si dupa piscina, obligatoriu cu sapun, eu de lene si de burta plina n-am facut-o, greseala mea, si m-am umplut de bube, am discutat cu alte persoane care au fost la Viva si care nu au facut poze la retro, deci nu aveau cum sa ia de acolo de unde am tras concluzia ca de la piscina ni s-a tras tuturor.

Oricum e foarte dificil pentru ca piscinele nu trebuie sa contina nici prea mult clor sa miroasa dar nici prea putin ca sa fie eficient iar dr mea imi recomanda intotdeauna in concediu fara piscina asa ca ce distractie mai avem...

[25.07.11 00:46:54]

Susu, multumesc mult pentru toate informaţiile şi recomandările. M-ai cam pus pe gânduri cu piscina, pentru că eu, în general, la piscină îmi petrec timpul şi mai puţin la mare. Bubiţele pe care le-ai făcut de la apa de la piscină au fost de durată, ai luat ceva (sau ai dat cu vreo cremă) ca să-ţi treacă sau s-a rezolvat de la sine? Încă odata, mulţumesc foarte, foarte mult pentru toate recomandările.

[25.07.11 15:54:18]

Daca ni s-a intamplat noua si inca unei persoane care a fost la hotel dupa ce am venit noi asta nu inseamna obligatoriu ca e lege.

Ma gandeam daca am facut bine ca te-am prevenit dar eu cred ca partea cu dusul inainte si dupa e sfant asa ca macar poti preveni asta. Poate nu au dezinfectat cum trebuia atunci, nu stiu. Bubitele erau ciudate, mari si rosii apoi se strangeau si se faceau mici, se uscau si inchideau ca sa zic asa si apoi dispareau si iar apareau dupa o perioada de timp. Zonele unde apareau mai repede la subrat si genunchi. Au disparut de la sine dupa vreo 3 saptamani dupa ce am venit in tara. Nu am folosit decat crema de galbenele de la plafar, cea cu verde si portocaliu, plafar impex Sibiu, farm. D Baciu e cea mai buna, se gaseste si la farmacie si o am mereu la mine, este foarte buna aproape la orice. Chiar daca nu e indicat sa te dai cu orice la astea dermato pana nu stii exact diagnosticul crema de galbenele nu cred sa faca rau.

Eu folosesc doar prosoapele mele de acasa pentru ca nu stiu la ce temperatura se spala cele de la hotel.

Deasemenea trebuie mers cu papuci in jurul piscinei si la dus pentru ca se pot lua diverse micoze si ciuperci.

Stai linistita ca o sa fie bine, vacanta placuta.

[25.07.11 17:29:28]

Multumesc foarte mult. O sa revin cu impresii la sosire.

[01.08.11 23:38:34]

Susu,

Scuză-mă, dar mai am o întrebare. Eu voi merge cu autocarul şi am înţeles că ne va lăsa la Aquapolis. Te rog, spune-mi dacă drumul este dificil de acolo până la hotel. Din ceea ce am văzut pe hartă, Viva e oarecum aproape de Aquapolis, dar, cu urcuşul şi cu treptele de care s-a tot vorbit pe site, nu-mi dau seama dacă drumul va fi dificil (mă gândesc la faptul ca vom avea bagaje, iar pe trepte nu cred că e prea comod). Multumesc mult.

[02.08.11 15:33:01]

Treptele de care tot vorbesti cred ca sunt acelea care duc exact de la piscina hotelului la plaja si orasel. Acele trepte sunt cam multe dar nu exagerat de greu de urcat, eu una fac miscare si cred ca sunt binevenite pentru toti turistii care mananca si lenevesc la soare, putina miscare e tot ce trebuie insa cu bagaj cam greu. Nu stiu exact cam cat e de aproape Aquapolis chiar nu mai stiu, noi am mers cu masina personala. Dar nu te speria, trebuie sa gandesti pozitiv, pana la urma daca o iei usor, treapta cu treapta, nu te grabeste nimeni. Este o terasa printre multe altele, la comisarul Moldovan ii ziceam noi pentru ca cel care servea un domn mai in varsta atat stia in limba romana. Terasa e pe plaja si impartita in spate pentru romani si in fata pentru nemti si alte nationalitati. Acolo ne strangeam seara romanii si vedeam meciurile. Daca mergi cu trenuletul seara tarziu sa intrebi daca se intoarce inapoi ca altfel pe jos faci foarte mult, noi am ras de-am murit pentru ca ei ne-au zis ca doar 2 km si cand am vazut cat era am inteles ca de fapt erau 2 km "de-ai lor" poate.

[02.08.11 17:51:15]

Multumesc foarte mult.