ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2010
ÎNSCRIS: 29.01.10
JUL-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 3,8 luni

Incintator si magic

Am fost la Nessebar doar ca sa-l vizitam, era o zi ploioasa de vara in care nu puteai face plaja si de aceea am ales sa vizitam acest mirific oras Nessebar vechi,

Pt inceput va voi spune ca am ales sa mergem cu autobuzul din Sunny Beach (rea alegere), inghesuiala drumul a parut f. lung date fiind conditiile de transport (1 leva biletul indiferent de virsta) desi erau doar 6 km. Din autobuz am vazut si statiunea ce parea ca seamana cu Saturn al nostru dar mai cochet, insa imediat ce ne-am apropiat de Nesebar vechi totul parea ca se schimba, intram in oras si parea ca ne intoarcem in timp, daca ai putina imaginatie (cum am eu ;) ) te poti transpune cu mii de sentimente in vremurile simple si pline de istorie ce au marcat aceast coltisor de lume ce din fericirea a fost valorificat la intreaga lui valoare.

Am mers la docuri unde dormeau (acoperite de patura timpului) barci si vapoare ce odinioara ieseau si intrau triumfatoare in port, aducind mici obiecte creatoare de bucurie, rasfat sau pur si simplu de grine si merinde pt. cei ce le asteptau ca pe aducerea sigurantei unui trai mai indestulat chiar si pt o scurta perioada de timp. Printre ruinele orasului erau bine inteles si tarabe ce comercializau marfa ce aducea cu aceleasi vremuri in care viata acestui oras pulsa, cum ar fi... blanuri, obiecte de vinatoare (printre care si o arbaleta de care s-a indragostit fiul meu si a fost musai sa o achizitionam), butoiase cu vin, puteai vedea afara pe stradute cum gateau bucatarii fructe de mare, negociai cu drag caci si acest spirit de negot este inca activ acolo,

Vremea a fost si ea parca in acord cu orasul caci aveam senzatia ca din clipa in clipa voi vedea in ceata apropiind-se silueta unui vapor ce-mi va aduce ''ceva' 'ce asteptam cu nerabdare, ma simteam ca si cum as fi sus linga zidurile orasului (unde se vede cel mai bine marea) tremurind de nerabdare, cu mainile inghetate de frig si transiparte de emotie.

Oh, as scrie la nesfirsit despre acest oras ce m-a marcat f. tare, dar intorcindu-ma in susul paginii vad ca aceste cuvintele sunt atit de sarace in a exprima ce am vazut si simtit incit ma tem ca umplu pagina si nu reusesc sa va spun ca TREBUIE vazut si este mare pacat ca nu avem si noi un astfel de loc (despre care sa scrie o lume intreaga) scos in evidenta din comorile istorice pe care le avem in aceasta tara.

Trimis de theod_72 in 09.08.10 15:26:29

VIZUALIZĂRI: 1886 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (theod_72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 la docuri

theod_72AUTOR REVIEW
[09.08.10 21:28:42]

vai, acum ca am recitit ce am scris, observ ca am citeva greseli, scuze dar e greu sa ma concentrez cu'' micul terorist'' pe capul meu, mai pot corecta sau webm. poti corecta te rog, nu vreau sa deranjeze sau sa nu se inteleaga ce am scris aici cu sufletul, merci.

webmasterXY*
[09.08.10 22:02:12]

Sper că am găsit toate greşelile. Dacă mai e ceva, scrie într-un ecou ce mai trebuie schimbat.

theod_72
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Nessebar: