ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.08.2010
DIN: Bacau
ÎNSCRIS: 03.08.10
JUL-2010

In general OK, dar un pic dezamagita

Am fost pentru prima oara in Grecia. Aveam oarecum emotii pentru ca nu stiam la ce sa ma astept. Am fost impreuna cu iubitul meu.

Imi pare rau ca am ales aceasta agentie (pe care nu o pot preciza aici), pentru ca au fost diverse situatii cu transportul (autocar) si pentru ca preturile pentru excursiile optionale erau cam mari.

In fine, am ajuns la hotel in jurul orei 7. Nasoala treaba, pentru ca check-outul era la 12, iar check-inul la 14. Asa ca am stat si am asteptat pe langa hotel pana pe la 13 ca sa primesc camera.

Noroc (poate) ca era o reprezentanta a agentiei acolo care statea pe capul administratorului sa ne dea camere cat mai repede. Cei mai bagareti (cateva familii) au reusit sa obtina camere mai devreme, chiar si inainte de 12.

Desi ne-am fi dorit o camera cu pat dublu, intr-un final ne-am multumit cu 2 paturi pe care le-am unit. Altfel, cine stie cat am mai fi asteptat.

Ianis, proprietarul, ne lasa si sa vedem camerele si apoi, daca nu ne placea, dadeam cheia inapoi si asteptam o alta camera.

Cat am stat si am asteptat au fost persoane care se intorceau ba ca nu merge aerul conditionat, ca este egrasie, apa in pereti, etc. Le-au schimbat camerele. Din cate am inteles, camerele de la parter sunt cam nasoale, iar cele de la ultimul etaj cele mai bune.

Eu am stat intr-o camera la ultimul etaj, cu vedere la piscina. Camera mica, baia la fel, dar curatel. Aveam aer conditionat, frigider, TV (pe care nu l-am folosit niciodata), uscator de par, prosoape, pe balcon suport pentru uscat hainele, o masa si doua scaune, iar la geam era si plasa de tantari (nu am avut nicio problema cu tantarii deloc, nici macar pe afara, asa cum citisem pe niste forumuri).

Primul lucru pe care l-am remarcat si care m-a deranjat a fost faptul ca nu eram doar eu si prietenul meu in acea camera: o imparteam cu niste furnicute voioase. Asa ca orice cumparam de mancare trebuia pus in frigider.

Curent in camera ai doar daca pui cartela la intrare, altfel nu merge nici macar frigiderul. Pentru ca aveam mancare in frigider, cand am plecat a doua zi la plaja, am lasat cartela in aparat ca sa mearga frigiderul si am luat doar cheia cu noi. Camerista ne-a luat cartela cand a venit sa curete prin camera.

Cand ne-am intors ne-am speriat putin, dar am cautat-o pe camerista si ea ne spune ca "cei de la receptie au luat-o pentru ca mergea aerul conditionat". In primul rand nu era aerul conditionat deschis si, in al doilea rand, ce cautatu cei de la receptie pe sus? Ne-am certat un pic cu ei si le-am zis sa lase cartela acolo pentru ca avem mancare in frigider si n-am mai avut apoi probleme cu asta.

Curatenie se facea in fiecare zi. Intr-o singura zi nu au facut, nu stiu de ce. Maturau pe jos, schimbau sacii de gunoi pe balcon si la baie si aranjau paturile. Prosoapele nu ni le-au schimbat niciodata.

Eu nu prea am probleme cu somnul. Totusi, as mentiona ca o camera cu vedere la piscina (cum am avut eu) "e galagioasa": e galagia de la piscina (in timpul zilei) si dincolo de aceasta sunt niste copaci dupa care urmeaza strada pe unde se circula zi si noapte destul de mult. Daca inchizi geamul nu se mai aude, dar te sufoci de caldura. Daca dai drumul la aerul conditionat iti sufla fix spre pat.

Un alt lucru neplacut era ca nu aveam apa calda. Intr-o zi nu am putut face dus pentru ca apa a fost rece gheata toata ziua. M-am spalat un pic cum am putut. Prindeai apa calda daca aveai noroc.

Legat de masa, am fost cu demipensiune. Eu nu prea am fost multumita, desi in general a fost buna. Nu prea aveai de unde sa alegi. Voi spune ce imi amintesc ca era. Dimineata: paine, unt, doua feluri de gem, miere sau ciocolata (Finetti cred ca era, dar era mai topita, cred ca de la caldura), uneori era un compot de pierici sau de caise (bun dar foarte dulce), cateva feluri de cereale, stafide, iaurt, o tavita cu felii dintr-un cascaval foarte bun, una cu felii dintr-un salam care era alt fel aproape in fiecare zi, si oua fierte care alternau cu carnaciori. De baut era lapte, cafea, ceai si suc de portocale (cu gust de pluszz si care pe zi ce trecea era din ce in ce mai diluat). Seara: paine si apoi erau 6 tavite cu feluri de mancare, uneori chiar 4 sau 5 (variau cat de cat in fiecare zi: orez cu porumb, ciuperci sau cu fructe de mare, paste, carne de oaie, un fel de lasagna, niste sarmalute? , piure si nu imi mai amintesc altceva), la desert am avut in 2 seri pepene fara gust si cu multi samburi, intr-o seara o prajitura destul de buna cu pesmet si intr-o seara un fel de gelatina cu fructe, iar in 3 seri n-am avut deloc. De baut, seara era apa de la robinet (asa am banuit dupa gustul oribil). Nu mai tin minte cand, dadeau si tzatziki si 3 feluri de salata (mi se pare ca la cina).

Intr-o seara mi s-a intamplat ca felurile disponibile de mancare sa nu imi placa deloc si am mancat putin orez cu porumb si un pic de salata.

Pentru mancat la pranz am cumparat din oras, mai putin pe la taverne pentru ca am avut un buget restrans. Se gasea la supermarket apa la un pret incredibil (1, 10 euro 6 sticle de 1, 5 L). Magazinele, tavernele si centrul statiunii sunt la 5-10 minute de hotel.

Eu nu am fost la piscina pentru ca mergeam in mare. Avea program intre 10 si 18. Am vazut ca era curata. Prietenul meu a intrat o data si a zis ca e ok. Cica era si un jacuzzi, dar nu a mers decat un singur jet pentru cateva ore intr-o singura zi (in care a plouat).

La sosire, ghidul ne-a spus ca hotelul organizeaza lunea sau miercurea o seara greceasca. A fost o minciuna.

Hotelul asigura transport gratuit la o plaja privta (Polichrono, parca? ) la 10 era plecarea, la 16 intoarcerea. Inscrierea trebuie facuta cu o zi inainte. Nu am fost acolo, deci nu stiu detalii.

Acest hotel nu este chiar pe plaja cum ni s-a spus, dar se fac maxim 3-5 minute pana la plaja. Pe plaja se pot inchiria 2 sezlonguri si o umbrela pentru cativa euro. Noi am stat pe prosoapele noastre, ca multi altii, fara sa platim nimic. Plaja e curata, e cu nisip (se gasesc si pietricele, nu e ca la noi), iar apa e extrem de curata. Nu erau arici de mare, erau pestisori mici si inofensivi care inotau pe langa picioarele oamenilor.

Eu nu as mai merge la acest hotel. Eu si prietenul meu ne-am facut o vacanta superba, cu tot cu conditiile hotelului si bugetul nostru restrans. Oricum, noi am fost mai mult pentru relaxare. Nu regret ca am fost in Grecia, in Halkidiki, Hanioti. Nu regret nici ca am fost la Paradise Bay, dar nici bine nu imi pare.

In final... hotelul a fost ok, dar am fost putin dezamagiti.

Vacanta... superba.

Trimis de scami in 06.08.10 23:18:04
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2047 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (scami); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 pasarelele astea simpatice veneau seara pe holul hotelului :)

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[07.08.10 05:06:33]

Bun venit printre noi si felicitari pentru un prim review foarte bun, imi pare rau pentru dezamgirea voastra, iar in viitor poate gasim impreuna ceva care sa fie mai bun sau mai atractiv pentru voi. Eu ma gandesc serios la anul sa ajung in Sarti , unde multe locatii sunt noi si fara mancare pentru ca, cred cu tarie ca iesi mai ieftin asa.

scamiAUTOR REVIEW
[07.08.10 12:03:35]

Multumesc pentru primire si pentru impresii.

Intr-adevar, nu ne-am documentat pentru acest sejur pentru ca am fost cu un last minute (ne-am inscris cu doar cateva zile inainte). Dar ne-a atras pretul foarte mic, 199 euro/persoana si transportul 80, plus faptul ca era in Grecia. Mai mult ne-am uitat sa vedem cum e regiunea, nu hotelul. Pana la urma asta a contat.

Mie mi s-au parut mari preturile la taverne, dar recunosc ca nici nu am intrat sa vedem ce primim de banii aia. Niste vecini din hotel au zis ca au luat cu cativa euro ceva, gyros parca, si s-au trezit cu niste portii cat casa pe care nu le-au putut manca.

O bere era cel putin 2 euro, dar nu stiu ce inseamna la ei o bere (poate iti pun o ditamai halba pe masa).

Cred ca se iese bine si daca iti iei sa iti faci de mancare singur. Asta daca esti dispus sa stai in bucatarie si in vacanta.

Am avut un buget foarte mic, asa ca am tinut de orice banut. Pentru data urmatoare strangem mai multi bani ca sa incercam mai multe si sa nu ne fie frica sa incercam tavernele.

Ne vom intoarce cu siguranta in Grecia, dar data viitoare vrem sa incercam altceva decat Halkidiki.

Diaura*
[07.08.10 19:39:11]

Inca un bun venit. Ai dreptate; cand bugetul este limitat si pierzi cateva din bucuriile vacantei e normal sa nu fii super incantata. Dar cu putin noroc, sa vezi ca data viitoare va fi mult mai frumos. Caci una e sa mananci dor de la hotel, si alta e sa colinzi tavernele si sa mergi seara la dans in buzukia. (nu degeaba sunt atat de multi oameni indragostiti de Grecia... ma rog... unii si de greci).

Diaura*, scami
Alte impresii din această RUBRICĂParadise Bay: