ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2010
team-building

Către satisfăcător
Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Nu e fantastic, dar nici horror

Aveam programat acest concediu undeva prin luna septembrie, dar datorita unor modificari de ultim moment la locul de munca al sotiei am fosti pusi in situatia de a pleca in concediu acum sau deloc anul acesta (mai ales sotia). Asa ca cu 4 zile inainte de plecare noi cautam un hotel undeva in Bulgaria sau Grecia. Tinand cont ca nu eram pregatiti nu aveam nici toti banii pe care i-am fi vrut pentru acest concediu.

Asa ca am inceput sa caut un hotel nici prea scump, nici prea luxos etc. ceva de genul "si frumoasa si desteapta si devreme acasa". Marti 3august am luat cu asalt toate agentiile de turism din Galati pentru a gasi un hotel in tarile mai sus mentionate, cu demipensiune, care sa nu ne coste mai mult de 500 euro pe sejur, 2 adulti plus un copil de 3ani. Intre timp ni s-a alaturat si mama mea si o pietena de-a ei.

La aproape toate agentiile am gasit liber doar la hotelul Paradise Bay -Hanioti. Din experienta nu era un lucru de bun augur... dar hai sa mergem! Am facut rezervarile - cost 219 e/persoana sejur 7 nopti cu demipensiune, copilul gratuit.

Ajuns acasa m-am uitat pe acest site la review-uri si am ramas cam surprins de ce vedeam acolo: mizerie, mucegai mancare proasta, etc. Acum nu prea mai aveam ce sa fac.

Am ajuns in Hanioti, la hotel sambata 07. 08. pe la orele 17. Am primit camerele in zece minute (dupa ce in prealabil am introdus in pasaportul copilului 10 euro). Camerele la care am fost cazati au fost 216 si 217. Ajunsi in camere - prima surpriza: curatenie, lenjerie si prosoape curate, camerele nici mici dar nici foarte mari. Fata de ceea ce citisem pe site-ul "am fost acolo" era o bila alba.

Baia era intr-adevar cam micuta dar va rog sa ma credeti ca am incaput fara probleme si am 110 kg. Am incercat tot sejurul sa iau o usa in fata stand pe buda dar nu am reusit. Baia era curata dotata cu uscator de par functional, hartie igienica, sapun. Mentionez ca intr-o ziin baia din camera mamei mele s-a stricat dusul. M-am dus la receptie, am anuntat si cam in15-20 minute problema s-a remediat, fara spaga.

Terasa era ok doar ca avea vedere spre un hotel in constructie. Mancarea de dimineata era oarecum satisfacatoare dar un pic mai saraca dar daca vrei sa te saturi gasesti cu ce, adica: iaurt, cascaval, sunca presata, lapte (cam rece), ceai, diferite feluri de cereale, unt, miere, dulceata, compot, crema de ciocolata, un fel de fusecuri. Daca sotia mea (inginer industrie alimentara), mama mea (farmacist) si copilul meu au fost multumiti insemna ca era OK. Ei sunt barometrele mele in materie de mancare si igiena.

Masa de seara a fost foarte buna in fiecare seara, ne-a placut. Erau vreo 2-3 feluri de salate, un singur fel de mancare cu carne- dar suficienta, paste, lasagna, desert -pepene pe care in vreo doua zile au uitat sa-l mai aduca. Oricum ce era gatit avea un gust foarte bun. Per total ma gandesc ca am dat cam 900ron de persoana si la banii acestia ma asteptam la mult mai putin. Raportu pret/calitate a fost foarte bun.

Am mai discutat cu 2 perechi de tineri care erau vecini cu noi si care si ei aveau copil mic si parerile lor semanau cu a noastra. Uitandu-ma la celelalte impresii nu gasec decat 2 variante: ori noi am avut noroc (si cei cu care am mai vorbit la fel) ori cei care au mai scris sunt rautaciosi. Am mai fost in grecia la all inclusive in Afitos la Aristoteles, in Turcia la all inclusive in Kusadasi la Surmeli Efes si in Egipt in Hurgada la all inclusive la Sunrise Holliday. Credeti-ma ca stiu ce inseamna all inclusive, la fiecare sejur am platit cel putin 500 de euro/persoana, dar demipensiunea nu inseamna mesele de dimineata si seara de la all inclusive.

Si pentru cei suparati pe acest hotel ii invit sa imi faca o schema de sejur in Romania pentru 7 nopti /demipensiune cu 900roni. Cam greu nu?

Plaja este super, cu pietricele foarte mici, apa calda si curata se merge pe jos cam 2-3minute. Copilul meu s-a simtit excelent. In rest ne-am ne-am mai plimbat cu masina proprie prin Salonic, am fost in 2 excursii- una la muntele Athos, si una la Laguna Albastra- cam tepa pentru ca nua am vazut nici o laguna albastra (de la filmul celebru) dar oricum si aceasta a fost relaxanta. Piscina hotelului arata bine dar era foarte mica, daca 1/4 din cei cazati in hotel vroiau sa intre in piscina era o problema, dar la ce-ti trebuie piscina can ai marea la cativa pasi?

Dupa 4 ani am regasit grecia la fel de frumoasa dar parca un pic mai murdara.

Ce m-a impresionat cel mai tare a fost faptul ca bulgarii au reusit sa faca o autostrada pana aproape de Sofia de aproximativ 100-150 km in 4 ani. Ultima data cand fusesem in Grecia aceasta autostrada nu exista. Pana si bulgarii pot mai multe ca noi. In rest bulgarii raman proverbiali cu limitarile lor de viteza si cu politistii care cersesc spaga.

In final nu pot decat sa recomand acest hotel pentru cei care vor sa mearga la mare la un pret mic si la niste conditii totusi superioare fata de litoralul romanesc, per ansamblu. Recunosc ca nu este un hotel de referinta din vacantele mele.

Trimis de cristiancosminm in 20.08.10 10:43:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerini- Hotel Olympias; Halkidiki Afitos - Aristoteles Hotel

VIZUALIZĂRI: 2642 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristiancosminm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja cu mamici

alex1968
[20.08.10 11:17:54]

Felicitari pentru review. Ma bucur ca ai avut o vacanta frumoasa acolo. Am fost si eu in toamna lui 2008 la acest hotel si m-am simtit foarte bine. Si, ca si tine, am nimerit la acest hotel pentru ca, la momentul la care am cumparat biletul (cam cu 2 saptamani inainte de plecare, tot din cauza serviciului) era singurul unde mai gasisem o camera libera. Nici pentru mine Paradise Bay nu reprezinta unul dintre hotelurile de referinta, insa pot spune ca acea vacanta a fost una dintre cele mai frumoase pana acum. Un vot mare de la mine.

cristiancosminmAUTOR REVIEW
[20.08.10 11:29:04]

Pentru ceea ce am urmarit eu -odihna si liniste - acest hotel a corespuns cu brio. iti multumesc pentru aprecieri.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[20.08.10 16:03:06]

Mi-a placut, si mi-a placut si cum pui problema, felicitari!

marcy74
[21.08.10 16:52:55]

Felicitari pentru modul realist in care ai reusit sa expui vacanta de la Paradise Bay. Si eu sunt de parerea ta si anume aceea ca nu gasesti in tara un loc unde sa-ti petreci un concediu reusit la 900 ron/pers. Si in plus chiar daca hotelul in sine mai are mici lipsuri (cu toate ca din cele povestite de tine consider ca e mai mult decat ok pt un hotel de 3 stele grecesti), toate acestea sunt compensate din plin de frumusetea peisajelor, claritatea si coloritul Egeei. Vacante la fel de frumoase acolo unde ti le doresti!

alex1968, cristiancosminm, marcy74
Alte impresii din această RUBRICĂParadise Bay: