ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2010

Livingroom Cafe

Livingroom Cafe Oradea

Str. Republicii (partea pietonală), nr. 22/A, Adresa web click aici

Orar: 08.00 – 01.00

Situată în cea mai bună locaţie posibilă din Oradea, pe strada Republicii, partea pietonală, la intrarea dinspre Magazinul Crişul, Living Room Cafe, este una dintre cele mai noi cafenele din oraş.

Amplasată întrun spaţiu generos (până mai ieri, aici a funcţionat Volksbank), lângă Evidenţa Populaţiei, Înmatriculări, Permise, Paşapoarte, Centrul Militar Judeţean, Casa de Pensii, Spitalul Militar, Magazinele Orange şi Germanos şi o mulţime de magazine de tot felul, bănci şi instituţii publice, fiind prima cafenea, dinspre Magazinul Crişul, Living Room Cafe, nu are cum să nu aibă clienţi, vadul fiind excelent.

Fiindcă, mâine-i ziua soţiei, iar actele de identitate, mai nou, expiră în data naşterii, azi (eu fiind deja în prima zi de concediu) am fost la Evidenţa Populaţiei, unde am rezolvat problema rapid în 15 minute, după care n-am aşezat la o cafeluţă (3 de fapt) şi un suc, pe terasa Living Room Cafe. Cafeneaua beneficiază şi de un spaţiu generos la interior, dar am ales terasa, fiind dis de dimineaţă.

Imediat, o domnişoară ne-a luat în primire, ne-a luat comanda, noi neavând nevoie de Meniu (aveam doar nevoie de o cafea bună/tare/de dimineaţă) şi în foarte scurt timp am primit cafeaua. Am înţeles că au zeci de sortimente de cafea (Manuel – am băut noi şi Moak), 50 de feluri de ceai, fresh-uri, răcoritoare, precum şi băuturi alcoolice.

Am putut naviga şi pe net, wifi-ul lor fiind destul de puternic şi pe terasă. Iar nota de plată a fost o surpriză plăcută. O cafea la 4 lei RON, preţ sub cel al altor cafenele (ieri am băut o cafea Pellini Top, la Violet Cafe, în Lotus Mall, la 4, 8 lei RON, dar despre acestă cafenea, întrun alt review).

Total de plată (3 cafeluţe, un suc şi un pachet de ţigări) = 27. 60 lei RON

L-am cunoscut şi pe patron (la iniţiativa mea, ospătăriţa l-a chemat pe terasă), deoarece ştiam că este distribuitor de cafea Moak (nouă ne place) şi având acasă un espresso cu râşniţă încorporată, am stabilit să-mi cumpăr de la el această cafea (eu nu am găsit-o prin magazine), pare un băiat tânăr, cu iniţiativă, cred că are prin Living Room Cafe, o afacere care va trece de această perioadă de criză şi se va impune pe piaţa (aglomerată) a cafenelelor din Oradea.

AmFostAcolo, o să mai merg (chiar mâine, pentru a-mi lua cafeaua boabe Moak, conform înţelegerii cu patronul) şi vă recomand şi vouă să vă aşezaţi la o cafea pe terasă, ori chiar în interior, la iarnă.

P.S. : Pozele-s făcute tot cu telefonul, aşa că nu au cea mai bună calitate, dar totuşi...

Notă pentru webmaster: Fără puncte standard, te rog, la review şi poze. Mulţumesc.

Trimis de creivean in 02.08.10 13:34:03

VIZUALIZĂRI: 3836 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Livingroom Cafe Oradea - vedere de pe terasă, spre sala cafenelei.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

magdalena
[19.08.10 08:01:24]

La multi ani sotiei care e leoaica precum sunt eu!

[14.11.17 14:58:02]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Sugestii pentru timp liber în Oradea şi împrejurimi, ORADEA" (deja existentă pe sait) - rubrică OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂSugestii pentru timp liber în Oradea şi împrejurimi: