ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2010
DIN: Campina
ÎNSCRIS: 28.07.10
JUN-2010

Prima data in Turcia, cu siguranta revenim

Un sejur excelent, marcat de cateva peripetii totusi.

1. Drum si check-in.

Nimic de reprosat calatoriei (Charter Tarom). Preluarea pe aeroportul din Antalya a fost ceva mai de durata din cauza unor colegi de zbor care au intarziat (probleme cu bagajele). Pana la urma am plecat fara ei. Ghida ne-a povestit in cele douazeci de minute de drum amintind ca Turcia este tara de origine a bacsisului, si ca nu trebuie sa ne impacientam atunci cand un eveniment planificat nu se produce la timp, pentru ca aici regula e "Insha'Allah'' adica ''Voia lui Allah''. Cu starea de concediu de pe noi, ne-am insusit amuzati discursul si, in plus, i-am dat fetei 10 EURO pe care i-a primit cu greu, recunosc. Era romanca, si foarte amabila, anagajat al unui partener local Elena.

Totul parea minunat, pana cand la hotel am primit camere fara sea-view. Pe voucherul nostru scria sea-view, pe cel de la receptie trimis prin fax de turoperator, nu. Am facut un circ intreg acolo, dar vorba romaneasca ''Nu intelegi, esti turc! '' are o mare sustinere in realitate. Au decis sa ignore voucherul nostru si am stat pentru o noapte intr-o camera cu vedere la camp si la gunoi. Ghida a indurat cu stoicism bombanelile noastre, a dat telefoane, ce mai un story intreg, dar a rezolvat problema a doua zi dimineata, si undeva pe la pranz ne-am mutat cu catel cu purcel in noua camera, dupa un frecus de vreo 4 ore cu bell boy, cu uite cardul nu e cardul etc. In fapt, a fost singura intamplare nefericita din sejur, rezolvata pana la urma, dar cu un consum energetic mare si cu excese la capitolul ''vocabular''.

A apucat sa mergem la midnight snack, unde am fost fericit sa gasesc inclusiv supa si paste fierbinti si cartofi prajiti, pentru o foame de lup.

2. Camerele; STANDART SV

Mari, ingrijite, curate, cu doua paturi mari, si cu minibarul umplut la zi. Un televizor CRT vechi, si de altfel, inutil. Recomandabil este sa ai camere cu vedere intre cele doua corpuri ale hotelului, cat mai sus (sea&pool view), sau chiar la margine, spre mare, unde ai si terasa spectaculoasa. Serviciul de curatenie se subordoneaza strategiei ciubuc locale: cameristele si alimentatorii minibarurilor vin la orele 14: 00 - 15: 00, atunci cand de regula incerci sa dormi, ca sa le ceri, pe baza de bacsis, sa schimbe ora. Daca faci asta, ai scapat tot sejurul de intrusi la ore nepotrivite, si ai camera curatata zilnic. Daca pui ''Do not disturb'' pe usa, ramai fara el, si nu rezolvi problema. Am invatat ca asta e valabil pe tot litoralul turcesc. Mici frecusuri legate de lipsa gel de dus, sau sampon, dar demne de ignorat.

3. Masa:

Micarea este fara discutie punctul forte al hotelului. O risipa fara margini, de foarte buna calitate. Nu insist, e tipic pentru modelul turcesc. Doar cuvinte de lauda.

4. Bauturi;

Putine de calitate. Bere OK, tariile de firma doar pe bani, cu putine exceptii. Sucurile le-as numi Junk: doar chimicale. Cafeaua de proasta calitate (doar instant, cu titlul de expresso, sau zeama lunga de la micul dejun). Cafea turceasca la lobby bar, cu program (dupa 10: 00) sau expresso platit cu 2 eur.

Cu toate asta gasesti peste tot ceva rece de baut.

To be continued.

---------------Nota webmaster22: Impresiile au fost completate de autor prin urmatoarele:

Am fost la inceput stresat ca va trebui sa fac eforturi sa am apa rece. Nu a fost cazul. Practic doar intinzi mana. Nu imi plac bauturile cu chimicale, prefer apa. La baruri erau cocktailuri prefabricate, mereu aceleasi. Putei aduga tu in ele gin, vodca ... daca te pricepi. Gustari calde si reci cam peste tot, pepeni curatati...

5. Lobby:

Spatii generoase, luminoase, fotolii, canapele. Nu prea am gustat din generozitatea lobbyului pentru ca sunt fumator, si am preferat spatiile deschise. Internet, free in lobby, platit in camere. Daca ai noroc, prinzi publicul pe balcon.

In hol, in magazin similar cu cele de ziare din supermarketuri, plus multe altele gen suvenir, pielarie, hainute, cam scumpe insa.

6. Curtea interioara;

Absolut superba pentru un incepator de Turcia. Mi s-a spus ca nu e cea mai frumoasa, dar mie mi-a facut o impresie deosebita, continut si ingrijire. Alei curate printre plante exotice, palmieri, bananieri, si flori pe care nu le cunosc, dar care erau absolut minunate. Acces frumos spre plaja, pe langa imensa piscina, fantani, curatenie ... greu de laudat in continuare.

Restaurantele amintite in alte review-uri eu unul doar le-am vazut prin preajma, nu le-am calcat. Era atat de multa mancare incat o constrangere suplimentara de programare, ore, pentru papa mi s-a parut inutila. Plus ca in familia noastra avem mari probleme cu respectarea planurilor, si atunci evitam sa le mai facem :). Spatiu de joaca pentru copii, cu un trampolin si ceva jucarele, toate platite. Seara era un intreg ritual in care fie-mea trebuia sa se urce in trenulet, si apoi in jucarele de leganat, macar de trei ori. Euroi, la toate (jetoane).

Piscina mare, frumoasa, curata, apa calduta. Puteai sa nu iesi din ea toata ziua. Tobogane si mai mari si mai mici, cu program. Erau inchise dupa orele 17, iar noi am ajuns la piscina doar dupa inchidere (deh, somnic de dupa amiaza). Sezlonguri destule, cu mentiunea facuta si de altii ca procentul de romani din acea perioada (aprox 70%) a construit sistemul de ''rezervare'' matinala cu prosop a locurilor mai bune. Similar s-a intamplat si pe plaja.

7. Animatie pentru copii:

Exista un Miniclub, pe care nu l-am calcat. Era foarte cald, si acesta se gasea intr-un cort, e drept, urias. Am preferat sa-mi tin copilul in apa la joaca decat in spatii inchise.

Traditionalul Minidisco, dansul de seara pentru copii, foarte apreciat de toata lumea. Cam de atat am profitat noi, au mai fost insa invitatii la calarie (pe bani - third party) si la o ''banana'' pe mare pentru copii, plus face painting... nu ne-am indurat sa ne lipsim de baile in mare pentru asta, iar copilul nostru e mort dupa balaceala, in orice conditii.

8. Plaja

Destul de larga, sezlongurile insa plasate la vreo 20 de m de apa, sub copertine-umbrare. Rezervarea matinala consta in tararea sezlongului linga apa (de regula cei cu copii). In plus, incepand cu orele 09:00 trebuia sa te targuiesti cu beach boys sa procuri umbrele daca preferai aceasta varianta. Niciodata indeajuns, umbrelele, de remarcat insa ca beach boys dadeau prioritate celor cu copii. Bacsis, din nou, zilnic. Un minus major, pentru ca degeaba rezervai sezlong langa apa, de la 10:00 nu mai erau umbrele. Alea care erau, cam paradite. Incepand cu 11:00 cam se retrageau matinalii hotarati si luai delicat umbrela lor. Cam neplacut.

Nisip, nu foarte fin, totusi nisip (deranja doar la amiaza ca frigea de vorbeai singur). Apa minunata, intrare progresiva, fara bolovani, nisipul din apa foarte fin, apa limpede cristal. Barul foarte aproape (deschis dupa 10:00) cu bere, expressoul instant de care vorbeam, apa rece, sucuri cu chimicale, iar dupa amiaza, gustari calde. Pepeni la discretie, curatati.

10. Animatie pentru adulti.

O echipa draguta, dar prezenta indeosebi dimineata la piscina. Pe plaja nu prea i-am vazut. Nu sunt genul sportiv, asa ca si daca ii vedeam, probabil i-as fi ignorat :). Tot ei se ocupau de programul de seara.

Toate spectacolele se desfasoara intr-un amfiteatru destul de mare, si trebuie sa spun ca nu am vazut de doua ori acelasi lucru. Dansuri chinezesti, circ, un fel de comedy sustinut de animatorii hotelului, dansuri din toata lumea, seara turceasca, program de discoteca ... cam atat.

11. Impresie generala:

Foarte buna. De apreciat este ca nimeni nu are atitudinea de suficienta pe care o crestem la acest capitol in Romania, si ca absolut toata lumea incearca sa-ti faca pe plac, cu mijloacele pe care le are la dispozitie, si cu eforturi uneori peste rolul lor.

Bacsisul e primit frumos, si nu iti lasa impresia ca li se cuvine. daca l-au primit, se dau peste cap sa si-l merite, in mod absolut evident. Minus: Nu ai de ce sa iesi din curte. E doar constatarea mea, sotia mea nu prea a fost de acord.

Concluzie: Cu toate minusurile, unul din cele mai frumoase concedii pe care le-am avut. Fetita noastra s-a bucurat de soare si apa marii in conditii civilizate, si nu am avut nici un moment de plictiseala. De fapt, faptul ca m-am simtit atat de bine este acela care m-a indemnat sa fac acest review. Stau la dispozitie oricui pentru intrebari.

Trimis de abulafia in 28.07.10 14:57:35
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 1521 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (abulafia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina Pentru Copii

webmasterXY*
    [28.07.10 15:05:53]

abulafia, daca mai ai completari te rugam sa le postezi ca ecouri, iar noi ne vom ocupa ca ele sa-si gaseasca locul acolo unde merita - printre impresiile tale.

Totodata te rog tine seama de atentionarea scrisa cu rosu privind agentiile.

presario
    [28.07.10 15:36:33]

Asteptam continuarea, cu mai multe detalii despre hotel, mancare, bauturi incluse, etc

abulafiaAUTOR REVIEW
    [28.07.10 17:11:36]

Bauturi, continuare: ..........continuarea ecoului o regasiti in cadrul review-ului.

daciu flori
    [17.02.11 12:01:26]

buna ziua anul asta mergem si noi la miracle prima data de pe 20 septembrie pina pe 29, si avem camera cu fata la GRADINA SINTEM CURIOSII DACA E FRUMOS, PESAJUL VA MULTUMESC

abulafiaAUTOR REVIEW
    [17.02.11 12:37:39]

Atentie! Nu cred ca e ideea cea mai fericita garden view. Gradina de care vorbim pot fi campurile sterpe din fata hotelului, cu doua-trei ghivece exotice. Sea View sau Sea&Pool view cred ca e otpiunea corecta. Decizia e a ta.

Pe voucherul meu scria SV, pe al hotelului nu scria nimic.

daciu flori
    [17.02.11 12:42:36]

PAI NU MAI AVEM INCOTRO DEOARECE AM LUAT DEJA CAMERA SI NI SA SPUS CA CU VEDERE LA MARE NU MAI SINT CAMERE DEAIA NI SAU DAT LA GRADINA DATIMI SI ME NISTE POZE ASA SA VEDEM CAM CUM ARATA MERSIII FRUMOSS

abulafia, daciu flori
    Alte impresii din această RUBRICĂMiracle Resort Hotel: