ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2010
ÎNSCRIS: 22.06.10
MAY-2009
2 AD. + 1 COPII

Manastirea Namaiesti – un loc deosebit

Manastirea Namaieşti se află în judeţul Argeş, la câţiva km. de la Câmpulung, în comuna Valea Mare Pravăţ, sat Nămăieşti, (spre nordul judeţului) şi la aproximativ 80 km. de Piteşti, aflându-se peste drum de Casa Memorială George Topârceanu. Am vizitat mânăstirea în luna mai a anului 2009, fiind prima dată când am ajuns aici, chiar dacă se află în acelaşi judeţ în care eu îmi am domiciliul. Am venit la îndemnul soţiei, care a auzit de frumuseţea şi unicitatea mânăstirii de la mai multe prietene, dar şi de faptul că am auzit că aici este şi Icoana Maicii Domnului Făcătoare de Minuni (noi am cumpărat o icoană sfinţită ce o reprezintă pe aceasta), aşa că ne-am urcat în autoturism şi în aproximativ o oră am ajuns (de la Piteşti).

Mânăstirea este aşezată pe un deal, ca să ajungi, tot trebuie să urci, la o altitudine de aproximativ 750 m. Ce m-a impresionat în mod deosebit este faptul că aceasta are o parte din piatră, săpată în stâncă. Ea datează din secolul XIX, iar denumirea ei este – Schitul Rupestru Nămăieşti-Mânăstirea Nămăieşti. Legendele spun că aici ar fi fost o veche catacombă a creştinilor, în timpul ocupaţiei Daciei de către romani, data întemeierii mânăstirii nefiind cunoscută. De-a lungul timpului mânăstirea a trecut prin vremuri grele, una dintre acestea fiind în timpul primului război mondial, cănd a luat foc în timpul bombardamentelor, în timp aceasta suferind mai multe lucrări de restaurare. Aici lumea vine să se roage la Icoana Maicii Domnului Făcătoare de Minuni, cu ocazia marilor sărbători religioase, dar şi în zile obişnuite pentru a o vizita pur şi simplu.

Interiorul mânăstirii nu este pictat, pe pereţi observându-se aşezate mai multe icoane, tavanul fiind tot din stâncă. Tot în interior, se află două ferestre, ce sunt de asemenea săpate în stâncă, pentru a putea pătrunde lumina. În spatele mănăstirii, lângă peretele de stâncă sunt mormintele mai multor preoţi care au slujit aici în ultimele două secole.

Cu această ocazie am spus şi noi câteva rugăciuni, ne-am închinat, am sărutat icoanele, iar soţia a pus un acatist, mi se pare că pe şase săptămâni. Soţiei i-a plăcut şi ne-am gândit să mai revenim şi cu altă ocazie, când o să ne mai facem puţin timp liber.

Am auzit că aici vin femei care se chinuie să aibă copii şi nu reuşesc, iar unele am auzit că după un pelerinaj aici, ar fi reuşit să rămână însărcinate. Pentru persoanele avizate, cred că merită încercat.

Concluzie- dacă aveţi drum prin zona Câmpulung Muscel vă spun că nu trebuie să rataţi această mănăstire, unică în felul ei.

În rest – concedii plăcute.

Trimis de adigogu in 28.07.10 00:18:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NĂMĂIEȘTI [AG].

VIZUALIZĂRI: 5032 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adigogu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere panoramică a manăstirii Nămăieşti,

cosminp
[28.07.10 08:35:49]

un SB binemeritat.

romanitzaa
[31.07.10 10:31:50]

Foarte interesant si de retinut!

[17.04.15 19:39:05]

Mutat în rubrica "Mănăstirea Nămăieşti [Valea Mare - Pravăţ, AG], #MĂNĂSTIRI din MUNTENIA" (nou-creată pe sait)

cosminp, romanitzaa
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Nămăiești [Valea Mare - Pravăț]: