ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.07.2010
DIN: constanta
ÎNSCRIS: 19.07.10
OCT-2008

Vechi si nou in Balcic / Aniversare la Balcic

In octombrie 2008 aniversam 25 ani de la casatoria noastra. Am vrut un loc linistit si romantic, potrivit momentului. Am ales Balcicul. De ce? Pentru ca Balcicul a fost orasul visat in adolescenta mea, indragostita fiind de Panza de Paianjen a Cellei Serghi.

Ne-am adaptat anului 2008 si in 10 minute am facut rezervarea la hotelul Mistral si in alte 20 de minute aveam bagajul gata. Totul s-a petrecut foarte repede, dupa o zi de lucru absolut banala (8 ore la birou), fara nicio pregatire prealabila.

Am citit impresii despre hotelul Mistral si despre Balcic, in general, pe unele le-am impartasit, pe altele nu. Vreau sa va spun punctul meu de vedere, sincer, asa cum imi vine in minte acum.

Pentru mine Balcicul e pamant romanesc, chiar daca apartenenta lui este acum alta. Inca vad in el imaginile descrise de Cella Serghi si caut plina de curiozitate casutele mici si ulitele prafuite, puii de turculeti si acadelele vandute la coltul strazii, braga rece si sarailiile dulci ca mierea.

Balcicul vechi a ramas acelasi si trebuie sa-i savurezi frumusetea ca pe o cafea tare si aromata, sa te lasi purtat de amintiri dragi, sa faci abstractie de secolul in care traiesti, sa-ti fie dragi barcutele localnicilor (mici si cu 5 straturi de vopsea pe ele) si gradinile mici si pline de flori, sa fii oaspete in Casa Reginei, sa se bucure ochii tai de multitudinea de flori din gradinile castelului.

Balcicul nou e altceva. Hoteluri si pensiuni moderne, restaurante in care se mananca bine si ieftin, in care ospatarii ,,rup" romaneste, terase unde gasesti bere bulgareasca (buna!!!), magazine de tot felul. Nu este un oras mare si nici nu este prea dezvoltat dar se vede stradania locuitorilor.

Hotelul Mistral (4 stele) este situat pe faleza Balcicului, in fata portului. Camerele sunt destul de mari, amenajate cu gust, cu mobilier in stil clasic (dar nou). Serviciile sunt bune, n-am avut ce sa reprosez.

Restaurantul este foarte frumos amenajat, cu multe obiecte cu specific marinaresc dar personalul mai putin ospitalier, probabil si datorita necunoasterii limbii engleze.

Preturile atat la hotel cat si la restaurant sunt mari in comparatie cu restul statiunii, asta pentru ca se pare ca e unul dintre hotelurile de lux ale Balcicului.

Faleza era in curs de amenajare, se mai construiau niste hoteluri, se mai faceau niste sapaturi - se accepta pentru ca era deja extrasezon. Intr-o seara am fost la un restaurant, foarte aproape de hotel, unde dupa ora 23 au venit ,,jmecherii" din Sofia, s-au spart in figuri cu ,,jipanele" lor. Era un alt fel de Balcic!!!

Castelul reginei nu este chiar un castel. E mai degraba o casa de vacanta (oricum cu mult mai mica decat vilele de vacanta ale unor ,,baieti destepti" din Romanica noastra.

Gradina botanica este insa imensa, bine ingrijita si e bine s-o vedeti intr-o luna de vara cand florile sunt peste tot in aranjamente absolut superbe. Noi mergem des la Balcic numai pentru o zi, asa, ca sa nu stam acasa (locuim in Constanta)

Concluzia mea este ca Balcicul este locul unde gasesti vechi si nou, depinde ce cauti. Dar daca esti roman adevart, trebuie sa-l vezi macar o data in viata pentru ca e pamant romanesc!!!

Trimis de luminitab in 27.07.10 11:37:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3016 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luminitab); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

pepsi70ro
[27.07.10 11:57:10]

Doar 27 de ani a apartinul Romaniei, in rest a fost pamant bulgaresc care si-a castigat independenta la inceputul secolului trecut dupa razboiul ruso-turc.

Si mie imi place Balcicul, revin cu placere ori de cate ori am ocazia si pot. Felicitari pentru rw.

biancuta
[27.07.10 12:05:51]

Frumoase impresii, se simte multa sensibilitate in randurile tale! Felicitari pentru review!

Dragoș_MD
[27.07.10 12:16:14]

Nu! nu e "pamant romanesc" si nici nu ar fi fost, daca o pace semnata de "marile puteri" ale altor vremuri nu ni l-ar fi dat in stapanire vremelnica. (click aici si click aici) Nu e corect sa tanjim dupa ceva care nu este de drept al nostru, iar pe de alta parte sa-i hulim pe ungurii care procedeaza identic fata de Ardeal!

Mai bine am face lobby pentru recunoasterea pactului R-M si retrocedarea Basarabiei, Bucovinei si tinutului Herta (sau macar un statut aparte pentru ele, cum a obtinut acum Kosovo), care intr-adevar au fost pamanturi stramosesti ale noastre!

bessondm
[27.07.10 12:30:03]

A devenit mai "romanesc" dupa ce regina si-a stabilit resedinta de vara acolo. Sa nu uitam ca dupa razboiul ruso-turc din 1877-1878, la San Stephano rusii au dat Bulgariei toata Dobrogea, frontiera fiind pe bratul Sfantu Gheorghe.

Am tranzitat si eu Balcic-ul venind dinspre Nesebar, insa n-am apucat sa vizitam "peticul" de Romanie de-aici. Am fost insa, la cetatea Caliacra, v-o recomand cu caldura, peisajul falezei la Marea Neagra este fantastic, nu veti regreta. Si, spre recunoasterea timpurilor de mult apuse (sau mai degraba mareei de turisti romani), panourile de la intrare au explicatiile in trei limbi: bulgara, engleza si romana .

[27.07.10 12:49:54]

N-am intentionat sa fac istorie in review-ul meu. Scuze daca am gresit. Era un sentiment care nu are nicio legatura nici cu pretentiile teritoriale, nici cu ungurii nici cu nimic... De ce vreti sa transformam o impresie nevinovata de vacanta intr-o disputa de istorie??

In alta ordine de idei eu tot iubesc Balcicul si il simt aproape de sufletul meu, chiar daca n-am avut nota mare la istorie!!!

bessondm
[27.07.10 12:58:48]

@luminita

Doar completam, nu criticam, scuze daca te-am suparat, nu a fost intentia mea.

Eu ii respect foarte mult pe bulgari pentru ceea ce fac in turism si, personal, n-am avut experiente neplacute la ei. Am inteles foarte bine feeling-ul pentru Balcic, sotia mea simte aceeasi empatie pentru oraselul de la Marii Negre...sper s-o pot duce acolo candva, intr-un week-end in doi. Iar impresiile tale ma vor ajuta sa aleg o locatie cat mai faina, desigur.

[27.07.10 14:34:55]

OK. Nicio problema.

Sper sa va placa Balcicul. Drum bun!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[27.07.10 17:50:27]

Superb mi se pare si mie Balcicul spre deosebire de multi altii, asa ca multumesc pentru review, sper sa scriu si eu odata despre Balcic si despre ce m-a incantat acolo.

[27.07.10 22:12:23]

pentru ca review-ul contine note si aprecieri legate de hotelul la care s-a stat, gasesc ca este mai potrivita localizarea lui la rubrica hotelului Mistral.

[28.07.10 07:06:35]

Sunt de acord. Daca se poate va rog sa-l mutati dumneavoastra. Multumesc!

mirelopodu*
[06.08.10 14:34:00]

Tare frumos ai scris. M-ai încântat cu adevărat!

[07.08.10 10:48:08]

Multumesc @mirelopodu!

[07.08.10 10:48:16]

Multumesc @mirelopodu!

bessondm, biancuta, ionescunic, luminitab, mirelopodu*
Alte impresii din această RUBRICĂMistral Hotel: