ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2010
DIN: Bacau
ÎNSCRIS: 18.07.10
JUN-2010

Vacanta de vis

Am sosit si noi de ceva timp de la Delphin Botanik dar acum ne-am gandit sa postam cateva date generale despre acest hotel care speram noi sa va fie cat mai utile. Voi incerca sa va prezint cat mai bine atat aspectele pozitive cat si cele negative (din fericire sunt foarte putine). In primul rand am fost foarte incantati in ceea ce priveste serviciile generale ale hotelului.

- Acesta este situat intr-o minunata gradina botanica care dupa cate am inteles este unica in aceste regiuni, aceasta cuprinzand aproximativ 2000 de specii de plante.

- Inca de la intrarea in hotel personalul a fost foarte promt, iar formalitatile de cazare au durat foarte putin. De mentioant faptul ca la receptie esti servit cu sampanie.

- Camera nu este foarte mare, dar CURATA, asternuturile sunt schimbate zilnic, minibarul este foarte "bogat" (cuprinde 3 cola, 3 fanta, o apa minerala, alune si o napolitana). In orice corp de cladire ai fi ai vedere fie la superba gradina botanica fie la mare.

- Un punct forte ale acestui hotel il constituie mancare. Aceasta este foarte variata si foarte bogata atat in restaurante cat si pe plaja la piscina sau la baruri. Daca doriti puteti servi masa la restaurantul principal unde gasesti numeroase feluri de mancare pentru diferite gusturi, daca nu doreai sa mananci la restaurant o puteai face la piscina deoarece intre orele 1 si 3 au deschis acolo un bufet cu numeroase preparate culinare, la ora 4 un alt bufet la care puteti servi cartofi copti garnisiti cu porumb, maioneza, castraveti etc (o delicatese), pe la ora 5 vin chelnerii printre sezlonguri si te servesc cu pepene iar un alt aspect important il reprezinta faptul ca bauturile sunt in mare proportie (peste 90%) naturale si nu de la dozator, ceea ce constituie un alt punct forte.

- Tot personalul (bucatarii, chelnerii, barmanii, animatorii chiar si personalul de intretinere) toti sunt extrem de atenti cu tine si cauta mereu sa te faca sa te simti cat mai bine.

- Hotelul este ideal pentru familiile cu copii (de la 3 la 8-9) ani, dar nici cei mai mari nu se plictisesc deoarece au numeroase posibilitati de distractie (jocuri interactive, tir cu arma, fotbal, boccia, darts, polo, biliard etc). In fiecare seara aveau loc spectacole (noi am prins o trupa excelenta de acrobati din Kenya), intr-o zi a fost organziata un fel de seara mexicana iar in o alta zi a fost dedicata indragostitilor. Minunat. Sunt multe de spus.

Dat fiind faptul ca am fost multi romani in acea perioada personalul incerca sa traduca chiar si in romana (in unele seri s-a si intamplat acest lucru) iar chelnerii aveau o "fituica" cu cele mai uzuale expresii romanesti. Era o placere sa ii auzi cum se chinuie sa te intrebe ceva pe limba ta. Toti sunt foarte foarte amabili.

- In sfarsit dupa atatea laude ar fi si cazul sa remarc un aspect negativ - plaja. Este cu ceva pietre (inclusiv pe plaja cat si la intrarea in mare) dar cu niste papuci speciali se rezolva. Este amenajat si un ponton care pe ambele parti are cate o scara pe unde poti intra in mare, dar cu multa atentie si prudenta. Este cam dificil datorita acestor pietre, dar hotelul in general este de un profesionalism ireprosabil, va spunem asta si in comparatie cu alte hoteluri tot de 5 stele din turcia dar si din alte tari.

Puteti alege Delphin Botanik fara nicio problema iar raportul calitate-pret este foarte avantajos.

Trimis de bogdan32 in 23.07.10 23:11:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Lara

VIZUALIZĂRI: 3474 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdan32); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Gradina

mandi
    [24.07.10 10:38:27]

Felictarii !

recul*
    [24.07.10 12:58:37]

Descriere buna, punctata pe categorii de servicii, eu unul o apreciez! frumoase poze! unele chiar FOARTE FRUMOASE! felicitari pentru vacanta reusita!

[24.07.10 14:53:28]

sper sa placa melodia atasata, se poate schimba!

mandi, recul*
    Alte impresii din această RUBRICĂBotanik Hotel & Resort (ex Delphin Botanik) [Okurcalar]: