ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.04.2024
FĂRĂ transport
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ faraMasa
REZONABIL

Numai ochi și urechi: alb, bleu și lila în bâzâit de cicade cicladice

În alegerea cazării de 5 nopți pe insula Paros nu m-am oprit la cele două orașe - Parikia și Naoussa. Sigur că intenționam să le vizitez, însă voiam să închiriem mașină și știam că deplasarea până la ele din orice punct de pe insulă nu ne va pune probleme, așa încât de ce n-am fi optat pentru o zonă mai liniștită, mai ca la țară? 😏

Și navigând pe booking, mi-a sărit în ochi un hotelaș de trei stele înconjurat de verdeață și cu grătar mare în curte - Deep Blue Studios***. Este înregistrat pe acest site de rezervări din 2011 și m-a atras și scorul său bun, de 8,9 din 179 recenzii, devenit acum 8,8 din 282 de evaluări. Eu i-am acordat nota 🔟!

Prețul nu m-a entuziasmat totuși🙁: 340 euro pentru 5 nopți, cu toate taxele incluse și discount Genius de 10%. Dar booking, bun băiat! 😁 făcea cinste cu 17 euro, deci până la urmă afacerea ne-a costat 323 euro, adică 64,60 euro/noapte. Și primeam un voucher de 50 de euro pentru o călătorie viitoare. Făcând o simulare acum pe booking pentru intervalul 27 august-1 septembrie, adică cel în care ne găzduise pe noi hotelul în 2023, am descoperit cu oroare că în anul acesta tariful pentru un studio a sărit la 417 euro.

Descurajant, după părerea mea! 😒

Ca să revin, deși suma nu era deloc neglijabilă pentru noi, mai ales că se plătea în avans și era nerambursabilă, am făcut rezervarea, achitând cu cardul, și am avut surpriza de a primi aproape instantaneu un mesaj de mulțumire, împreună cu propunerea transportului cu minivan de la și înapoi în port contra 10 euro/persoană/sens - în total, 40 de euro. Semnat: Elias.

Îmi propusesem să ajung la Logaras, satul situat pe coasta estică a Parosului unde se află Deep Blue, cu autobuzul din portul Parikia, aflat în partea opusă a insulei, cea vestică. Totuși, judecând la rece, mi-am dat seama că procedând așa, aveam să ajungem la destinație târziu și morți de oboseală după noaptea nedormită dinaintea zborului de la 6 dimineața, după 1 oră în aeroportul din Mykonos în așteptarea autobuzului și alte trei ore petrecute în Portul Nou, la care se adăuga o oră și jumătate traversarea cu feribotul până în Paros.

Am acceptat așadar propunerea lui Elias. Apoi, studiind Google Maps, am observat că Logaras e un sat foarte mic, fără centre de închirieri vehicule, și am intrat un pic în panică. 🤔Tot Elias m-a salvat. Mi-a promis că va intermedia închirierea unei mașini, și s-a ținut de cuvânt: a doua zi, cu o întârziere de 30 de minute care m-a cam iritat, un tinerel ne-a adus la nas, în parcarea hotelului, un Fiat Panda. Formalitățile au descurs foarte rapid și, după ce am plătit 195 euro pentru 3 zile, de m-am zgâriat pe ochi, am intrat în posesia temporară a mașinuței care urma să ne poarte de-a lungul și de-a latul Parosului. Plus în micuțul Antiparos.

Evident că plimbându-ne apoi prin Piso Livadi, satul învecinat cu Logaras, am văzut 2 sau 3 centre de închiriat vehicule, și nu pot decât să presupun că dacă aș fi fost mai deșteaptă și aș fi apelat la ele, am fi putut obține un preț mai bun. Dar așa a fost să fie și greșeala mi-a aparținut... 😢

A sosit acum momentul să vă prezint hotelul. Adresa sa este Logaras 84400, Paros-Cyclades. Și atât. Fără stradă, fără număr... 🤣Nici nu e nevoie, satul fiind, cum vă spuneam, mic.  Pentru cei interesați, las și numerele de telefon: +30 (22840) 42016, +30 6976-811647. Hotelul are și propriul site, deși neactualizat de ceva vreme: deep-blue-studios.gr/index_en.html.

La hotel se ajunge foarte simplu: de pe șoseaua principală, în dreptul supermarketului Melanitis, se desprinde în stânga venind dinspre Parikia un drum secundar asfaltat și bine semnalizat către satul Logaras. Se rulează pe el vreo 2 km, apoi se cotește ușor la dreapta spre hotel, coborând o pantă lină.

Deep Blue Studios are o parcare privată mare în față, în fapt un teren viran folosit exclusiv de chiriașii apartamentelor acestui hotel și al celor învecinate. Proprietatea e înconjurată de un zid de piatră și intrarea e străjuită de două lebede, un element kitsch despre care Elias m-a asigurat însă că face deliciul copiilor.

Așa o fi! 🤔 Ce știu este că deliciul meu nu au fost lebedele, ci curtea plină de copaci umbroși și straturi și ghivece cu flori, aranjamente de tot felul și de bun gust: ronduri de pietricele pavoazate cu stegulețe (cel al României lipsea!), o fântânică, vase de lut, mese, bănci și scaune în plus față de cele de pe terase, felinare care luminează pe timpul nopții, creând o ambianță de vis. Poți petrece momente foarte plăcute în această curte-grădină, la un pahar de ceva, citind sau pur și simplu meditând la nemurirea sufletului. Ori stând de vorbă cu vecinii, așa cum am făcut noi cu o familie de israelieni.

Deep Blue posedă mai multe corpuri de clădiri, toate cu un singur etaj și arhitectură cicladică tradițională: zugrăvite în alb, cu ferestre și uși bleu sau lila. Iar în partea din spate a curții, dincolo de frânghia pe care stau atârnate la uscat lenjeriile de pat și prosoapele, se află un ditamai barbeque-ul modern, unde Adrian și-a arătat talentele de bucătar frigând peștii achiziționați din satul Marpissa de la Fish Shop Mr Lobbs Seafood. Restul cumpărăturilor le-am făcut la supermarketul Melanitis iar berea și alte nimicuri de la minimarketul din sat, situat lângă parcarea plajei. Lângă acest minimarket este și un ATM iar alături, o cafenea.

Și dacă tot am pomenit de plajă, aceasta se găsește la mai puțin de 50 m de hotel și chiar dacă nu a fost pe gustul meu, a compensat oarecum cu priveliștile golfurilor din Logaras și Piso Livadi, ca și cu calitatea mâncării de la terase - detalii în reviewul următor.

Până la portul și plaja din Piso Livadi nu trebuie decât să treceți un deal iar Chrissi Akti (Golden Beach), una dintre cele mai frumoase plaje din Paros, se află la numai 4 km. Distanța din Logaras până în Parikia este de 17 km, iar până în Naoussa de 19 km.

Hotelul pune la bătaie trei tipuri de cazări: studiouri, camere King superioare și apartamente de familie cu 2 paturi de o persoană și un pat matrimonial. Noi am avut un studio la parter - camera 8, care mi s-a părut ceal mai proastă dintre toate, în sensul că era cea mai expusă la soare și la vânt😓, celelalte fiind retrase și umbrite. Practic, după prânz nu se putea sta pe terasă, care dogorea de-a dreptul, iar în prima zi Meltemi mi-a zburătăcit hârtiile de pe masă. În zilele următoare - n-aș ști să explic de ce - vântul s-a potolit și nu ne-a mai creat probleme.

Am petrecut minute în șir pe terasa mare, dotată cu o masă și două scaune, privind în zare și ascultând concertul cicadelor și cotcodăcitul găinilor ținute de Elias și mama lui, Maria, într-un țarc aflat imediat în spatele studioului. Costumele de baie ude și alte rufe le întindeam pe uscătorul amplasat la baza celor câteva trepte care urcau spre terasă.

Camera noastră a fost suficient de mare - ei zic că ar avea 30 mp, mă cam îndoiesc, aș zice că ar fi vreo 25, dar ăsta e un amănunt mai nesemnificativ. Ce contează este că ni s-au pus la dispoziție toate cele necesare: două paturi cu saltele bune și lenjerie de calitate, încadrate de noptiere cu veioze, un dulap suficient de încăpător, un birou cu scaun și taburet și cu o oglindă și un foehn deasupra, o masă cu scaun, cuier, televizor, un suport de bagaje. Pe jos era gresie iar pe pereți niște tablouașe cu scene marine idilice.

Chicineta, vârâtă într-o nișă, avea plită electrică, frigider și un dulap în care am găsit minimum de ustensile de bucătărie, dar și detergent și cârpe de vase, bureți și puțină cafea. Nu am zărit însă mașina de cafea promisă, și nici prăjitorul de pâine. Dar n-a fost bai!

Baia, de dimensiuni rezonabile, era dotată cu duș cu cădiță înălțată, protejat de o perdea care se cam lipea de tine, vas de toaletă și chiuvetă. Gel de duș și suficiente suluri de hârtie igienică cât să nu fim nevoiți să cumpărăm noi altele.

Ce m-a impresionat la acest studio a fost atenția la detalii: lemnăria era toată, de la tăbliile paturilor la șifonier, picioarele scaunelor, cuier, rama oglinzii, dulapul de bucătărie, până și prosoapele în aceeași combinație coloristică, alb cu lila. Am avut și un radio vintage (pe post de decor, bănuiesc), iar în sertarul biroului am dat peste o trusă de cusut utilă, la nevoie.

Cu alte cuvinte, bunul gust cu care fusese amenajată curtea-grădină se extinsese și asupra decorului din cameră. 😂

Am aprecia foarte mult curățenia făcută zilnic, când ni se lua gunoiul și podeaua era aspirată sau măturată. Lenjeria ne-a fost schimbată după trei zile. Televizorul a funcționat bine, la fel și aerul condiționat și WiFi-ul.

În afara serviciului de transfer de la/la port și aeroport, am înțeles că Deep Blue Studios asigură contra cost și spălat și călcat de haine. De asemenea, se pot împrumuta cărți sau jocuri de societate.

La final, nu pot să nu menționez interacțiunea excelentă cu proprietarii. M-am înțeles perfect pe WhatsApp și la fața locului cu Elias, care vorbește o engleză foarte bună și ne-a dat câteva ponturi folositoare. Este un bărbat tânăr, cu puțin trecut de 40 de ani - sau cel puțin atât am estimat eu -, cu o soție și fiică drăguțe foc. Ei nu locuiesc aici, spre deosebire de mama lui, Maria, și ea bună vorbitoare de engleză, care este, fără îndoială, tartora care veghează la buna desfășurare a ostilităților 😉. Atunci când nu trebăluiește prin curte și apartamente, o găsiți întotdeauna la o masă în curtea din spate, la o cafea și o țigară.

O familie așa cum îmi place mie! Care a știut să facă din Deep Blue Studios un hotel exact pe gustul meu! ❤️

Și ca să vedeți și voi cât de frumoase sunt aceste locuri, iată un filmuleț despre Logaras și Piso Livadi.

Webmaster, rog următoarea ilustrație: youtube

Trimis de Carmen Ion in 10.04.24 12:46:26
Validat / Publicat: 10.04.24 14:34:40
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Franţa, Italia, Spania, Grecia, Ungaria, Bulgaria, Turcia

VIZUALIZĂRI: 218 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 Deep Blue Studios - curtea

[10.04.24 14:33:18]

Mutat în rubrica "Deep Blue Studios [Loagaras], [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

Carmen IonPHONEAUTOR REVIEW
[10.04.24 14:52:06]

@webmasterX: Poziția pe hartă e corectă. Mulțumesc

webmasterPHONE
[10.04.24 17:20:46]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Carmen IonPHONEAUTOR REVIEW
[10.04.24 17:37:36]

@webmaster: Mulțumesc

• INFO: Membrii AmFostAcolo beneficiază de oferte speciale pentru această destinaţie - Solicită o ofertă personalizată