ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.02.2024
JAN-2024
Familie
PREȚ 200

Parfum de iasomie pe malul Golfului Persic

Mai toti stim ca in ultima seara de vacanta  se obisnuia  sa avem o asa zisa „cina festiva” si iata ca si in Doha, noi avem asa ceva. In ultima seara, Razvan rezerva masa la un minunat restaurant  situat in Perla Qatarului. Si pentru ca e seara speciala, m-am gandit ca acest restaurant sa-l prezint separat de celelalte.

Ajungem cu car-sharing (nu stiu cum se numea compania lor!) in apropiere si dupa o scurta plimbare pe jos suntem in fata unui loc surprinzator de frumos. Situat pe malul apei, cu vedere spre orasul  ce se oglindeste in apele golfului, o cladire scaldata in lumini multicolore se dovedeste a fi locul unde vom manca.  E intr-adevar   de poveste!  Inca nu ne induram sa parasim asemenea spectacol de culori si lumina si mai ramanem pe faleza in admiratia locului.  Dupa un timp  ne decidem sa intram, dar ramanem  pe terasa pentru a ne bucura  in continuare de ce aveam in fata.  Inainte de a va spune ce am mancat si cum a fost am sa incerc sa va prezint putin acest loc de poveste.

Restaurantul Palace Yasmine  se afla dupa cum v-am spus in zona moderna a orasului Doha, mai exact pe insula artificiala, numita Pearl Qatar si este o cladire ce imbina istoria si arhitectura orientala cu luxul modern. Fascineaza si stimuleasa visarea prin tot ce ofera.

Intrarea magistrala sub forma de arcada te lasa sa pasesti intr-o lume de poveste unde timpul s-a oprit in loc si o frumoasa printesa te intampina la receptie, ca apoi sa te simti in siguranta vazand soldatul cu sabia la brau ce  sta de straja. Totul e culoare si stralucire, e lux si opulenta, e alta lume.

Restaurantul ofera mancaruri cu specifice  Andaluziei, Levant,  si Qatar in saloanele superbe sau pe terase.

O scurta incursiune  si vom descoperi  salonul Andaluzia cel mai mare spatiu,  de o frumusete ireala,   unde  in jurul superbei fantani  vei simti  ca te-ai intors in timp. Si pentru ca visarea sa fie mai reala bucatele si aromele specifice Andaluziei te vor ajuta.         Urmeaza salonul Al Rabwa si aici Levantul este cel care aduce parfum si culoare. Salonul este organizat ca o gradina, cu multe plante   decorative  si mobilier in culori turcoaz ce intregesc  atmosfera relaxanta  pentru a te  simti „print al desertului” sau poate printesa.

Un alt loc magic in aceasta locatie este salonul Tamari cu mancaruri, dulcegarii si cafele din tarile Golfului  Persic. Si aici  traditia si modernul isi dau mana  si creaza locul potrivit pentru oaspetii  ce isi  doresc sa ia  masa, sa savureze  o cafea  arabeasca sau sa se rasfete cu un desert.

Pe langa aceste saloane  mai sunt inca multe alte incaperi, mai mici si cu diferite  destinatii:

Souq -  locul in care veti gasi cadouri pentru cei dragi si  amintiri qatareze lucrate manual

Diwan -o zona aflata la primul etaj unde se pot organiza intalniri de grup cu servicii de inalta calitate.

Diwania - este locul in care poti astepta, intr-o ambianta placuta servind o bautura, pana ti-se  pregateste   masa.

Majlis - o incapere VIP, foarte luxuoasa, cu mobilier din lemn lucrata manual si unde banuiesc ca nu oricine isi permite sa rezerve o masa.

Sherfa - balcon (in limba araba) din care ai o vedere asupra  restaurantului Andaluzia si  de unde in timp ce savurezi gustoasele bucate  iti poti supraveghea copiii, aflati in... Oaza de joaca- locul special amenajat pentru cei mici sau mai mari.

Zone de rugaciune pentru barbati si separat pentru femei, camere private pentru oraganizarea unor mese mai intime, vitrina cu diverse obiecte utilizate la bucatrie si la servirea mesei si pe care le poti cumpara daca in timp ce ai luat masa te-au  impresionat si le vrei acasa, sunt spatii ce le vei regasi in acest restaurant.

In plus, restaurantul pune la dispozitia oaspetilor si trei terase amenajate si decorate la fel de frumos si cu bun gust.

Terasa pe care am poposit noi se numeste Rabwa. Un loc superb  , cu vedere spre golf, spre cladirile frumos luminate din zona Perlei  si unde papilele gustative iti vor fi delectate cu  arome orientale. Terasa este mare, cu multa vegetatie si lumini, cu mobilier de calitate si unde chiar te simti  rasfatat.

Am ocupat masa indicata de ospatar si imediat am primit meniurile. Pana sa hotaram ce vom comanda, primim din partea casei mici gustari specifice zonei, toate fiind (cum ar spune grecii) „alifii” , adica creme de pus pe lipii   si cate o bautura, nonalcoolica si foarte gustoasa. Nu stiu cum se numea, dar ne-a placut!

Dupa  ce  ne stimulasem papilele gustative cu ce primisem, ne hotaram asupra bucatelor si comandam fiecare dupa gust si mai mult dupa inspiratie.

Tot ce am luat a fost foarte gustos, aratau foarte apetisant si portiile au fost mai mult de cat generoase.  Nimeni nu a putut da gata portia, dar chiar si in aceste conditii am avut fiecare cate un mic loc pentru 2-3 guri de desert si am luat o portie de Knufa ce a fost impartita frateste.  Tot rasfatul nostru, cu 5 portii de mancare, 5 bauturi  si un desert ne-a costat, intr-adevar mai mult decat in alte locuri, adica 900 de riali, dar a meritat.

Ultima seara pe taramurile orientale  a fost un rasfat culinar si nu numai. Un loc de poveste, cu parfum de iasomie aflat pe tarmul Golfului Persic. Ce iti poti dori mai mult?!

Restaurant de nota 10, decor de vis, personal extrem de atent si amabil, bucate delicioase!

De ar fi sa ma intrebati daca recomand? Negresit, raspunsul este DA! Cum sa nu recomanzi asa ceva? Si am uitat sa va spun ca pe terasa cei doritori pot cere si o narghilea cu diferite arome. Si apoi unde e mai potrivita o narghilea daca nu pe tarmul Golfului Persic!

Trimis de DOINITA in 13.02.24 08:36:33
Validat / Publicat: 13.02.24 09:10:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 354 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Salonul Al Rabwa amenajat ca o gradina

doinafil
[13.02.24 14:12:41]

Arată foarte bine totul! Mi-ar plăcea să merg și eu acolo! 👌

În P30: Ai vrea tu! Aș vrea și eu, daaaar... vise, vise, „nema” buzunarele doldora!

Felicitări încă odată pentru toată aceasă escapadă! 👋... și...

DOINITAAUTOR REVIEW
[15.02.24 09:46:44]

@doinafil: Multumesc mult, Doina!

Acum, sa spun drept, ma multumesc cu ce am si sunt fericita ca am reusit sa vad asemenea locuri, sa ma bucur ca am fost cu familia si suntem sanatosi!

Am buzunarele"doldora" de multumire sufleteasca! In rest, sunt lucruri materiale care vin si pleaca si nu intotdeauna iti aduc si fericire!

Tie, iti doresc sa ajungi in zona, sa te bucuri de ce vezi in jurul tau si sa fii sanatoasa!

Pupici virtuali pana ne vedem!

Yolanda
[16.02.24 08:42:21]

@DOINITA: ce loc de poveste!

DOINITAPHONEAUTOR REVIEW
[16.02.24 15:32:57]

@Yolanda: Da e loc de poveste și îți doresc sa faci parte din poveste cândva și sa te bucuri de tot ce poate oferi acest loc! Mulțumesc frumos pentru vizita, vot și ecou!

doinafil, vladcondorovici, Yolanda
Alte impresii din această RUBRICĂUnde / ce mâncăm prin Doha?: