ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.01.2024
CAZARE ÎN 3 x DblStd
REGIM MASĂ MD
EXCELENT

Hotel Mondrian sau soimul zburator

Si iata ca perioada petrecuta in zona veche a orasului s-a terminat si trebuie sa schimbam hotelul. Pe 31 decembrie, cand lumea se pregateste sa intampine noul an, noi  ne luam bagajele si  pornim spre noul hotel total diferit de primul. Hotelul se numeste Mondrian  si este situat in  Laguna Golfului de Vest, in apropierea insulei artificiale, Perla Qatarului si  la aproximativ 10 km de centru.

Dupa micul dejun traditional (poate voi da si detalii) si o scurta plimbare prin vechea zona (ne-a fost la suflet si cu greu ne despartim) plecam spre hotel, avand promisiunea ca vom primi camerele mai rapid, dupa care  vom folosim eficient fiecare ora in noua zona!

Situat printre cladiri din sticla, otel si ceramica, hotelul nostru nu face nota discordanta si e un turn ce se inalta spre cer precum o pasare.

Si de aceasta data suntem incantati de cazarea noastra, aleasa bineinteles de Razvan. Totul  pare un vis! E multa culoare, multe lumini  ce  fac ca totul sa fie de basm. In orient ai mereu impresia ca povestile sunt reale si tu esti un personaj, uneori chiar principal!     Ce mai, ne  cam place si aici! E lux si opulenta si in asa hotel chiar nu am mai stat! Sunt inca emotionata de locul acesta  si nu imi gasesc cuvintele potrivite pentru a va reda atmosfera.

Dupa ce am coborat din masina ce ne-a adus la destinatie (car sharing), grija bagajelor a fost preluata de personalul hotelului, grija chek-in-ului a fost preluata de copii, iar noi, parintii am „preluat” grija de a fi uimiti de ce au facut acesti oameni (cu bani multi) in desert. Inainte de a va spune cam cum arata hotelul, cred ca e necesar sa va spun cate ceva despre cum a fost facut.

Constructia a inceput in 2011  la initiativa companiei SBE (companie de stat care se ocupa de dezvoltarea restaurantelor, hoteluri, resedinte de lux) si avand ca arhitect pe olandezul Marcel Wanders. Proiectul a fost inspirat din silueta unui soim, pasarea simbol a Qatarului. Talentatul arhitect s-a ocupat de crearea intregului mobilier precum si de toate decoratiunile interioare si exterioare.

In exterior hotelul are fatada acoperita cu  placi din portelan bej, care permit ventilatia si sunt dispuse pe toata inaltimea hotelului sub forma unor aripi uriase de soim. Intrarea in hotel are aspectul unui cioc de pasare, iar baza cladirii este acoperita de o constructie sub forma de cuib de pasare. Soimul, pasarea nationala, este laitmotivul acestei constructii si nu e rau deloc.

„Soimul” nostru Mondrian are 27 de nivele, 270 de unitati de cazare (camere, suite si apartamente), o sala de bal de 2000m. p. cu propriul lift din aur de 24 karate, 12 sali de restaurante si baruri, piscina la ultimul nivel unde se ajunge cu cardul de acces in camera si de unde ai o vedere superba asupra golfului, sala de fitness, zona de Spa, hamam.

Dupa scurta prezentare, va rog sa „intrati „cu mine in zona de lobby si sa ne minunam impreuna (cu pozele in fata!).

E vis si poveste, e minunat! Lasam tineretul sa rezolve la receptia deservita de 5-6 persoane dragute si amabile si noi privim in dreapta  unde  e minunat. Coloane imense  din marmura alba si decorate cu oua din aur (?),   decoratiuni aurii pe pereti, flori colorate din sticla printre pomii albi din marmura pe o pardoseala bej cu motive maro sau pe covoare multicolore cu motive orientale. Printre flori si pomi cateva birouri puse la dispozitie oaspetilor care mai au cate ceva de rezolvat. Ne indreptam spre stanga receptiei si ochii ni se deschid larg si aici pentru a cuprinde toata frumusetea. Lampadare imense din aceiasi marmura alba, fotolii  si  canapele  confortabile, dar piesa de rezistenta este scara circulara facuta parca dintr-o dantela neagra cu mici globuri aurii ce urca pana la o cupola de sticla. E una dintre piesele de decor care ne-a placut foarte mult.

Nu stiu daca mai are rost sa spun ca tot acest spatiu ce primeste turistii este foarte curat, straluceste prin decoruri si materialele din care este facut, dar  si prin curatenie. Personalul de curatenie este mereu prezent, discret si rezolva totul firesc ca si cum s-ar plimba prin zona, fara a atrage atentia.

Obtinem cardurile si urcam spre camere. Pentru inceput am avut o camera la etajul 8, dar cum sistemul de incalzire nu a putut fi reparat am coborat la etajul 7, cu vedere spre acelasi golf.

Camera noastra 724, este dupa cum ne-am asteptat vazand zona de la receptie. Este spatioasa, foarte luminoasa, un perete intreg  vitrat, cu vedere spre golf, dar si cu draperii necesare odihnei. La intrare, pe dreapta este dulapul cu spatii pentru umerase si rafturi,   cutia de valori, iar alaturi raftul cu masina de cafea, cana electrica, cesti, pahare, cafea, ceai si apa. Sub raft se afla minibarul, care spre deosebire de la hotelul  Al Najada (vezi impresii), este plin si are inclusiv bauturi alcoolice. Imediat pe dreapta o usa din sticla duce spre baia care se intinde pe toata lungimea camerei si este impartita in trei zone, camera de toaleta (vasul wc si bideul) cu usa, apoi zona cu chiuveta si oglinda limitata de doi semipereti din sticla si in fine cada cu dusul. Intrarea in acest spatiu destinat toaletei si baii se poate face si in zona cazii unde este inca o usa, tot din sticla.

In baie avem absolut tot ce ne este necesar, prosoape de calitate, consumabile ce erau mereu inlocuite si o curatenie exemplara.

Revenind in camera, pe stanga un fotoliu si un lampadar argintiu, langa o masuta din sticla  e un loc perfect pentru cateva minute de reflectie. Pe aceiasi parte se afla patul matrimonial, confortabil si cu o lenjerie de calitate schimbata zilnic.  De o parte si alta a patului se afla noptierele  si lampile pentru lumina locala. Pe partea opusa, adica peretele comun cu baia, o fresca superba cu motive si aspecte din viata orientala da culoare intregului spatiu. Tot aici se afla un birou cu un scaun si televizorul.  Camera este in intregime  acoperita cu o mocheta de culoare maro deschis ce vine perfect alaturi de albul mobilierului si a perdelelor. E o camera frumoasa si confortabila!

Despre curatenie, personal si servicii, doar de bine!   E asa cum ar trebui sa fie si la hotelurile cu mai putine stele.

Intregul hotel este impresionant si noi am vazut doar extrem de putin din tot ce poate oferi. Am ajuns doar pentru o scurta vizita la piscina, nu am ajuns in zona de SPA si nici la fitness, dar este impresionant ce am vazut. De la piscina vederea spre golf si imprejurimi este superba si chiar simpla plimbare cu liftul sau pe holurile de la camere este inedita.

Asa cum am spus de data aceasta aveam si mic dejun inclus. Micul dejun se servea intr-un restaurant la parter cu iesire pe o terasa cu vedere spre golf. Din pacate vremea dimineata era mai rece si nu era foarte confortabil pe terasa. In restaurant personalul disponibil  si suficient, te conduce imediat la o masa libera si este mereu in preajma pentru a debarasa sau a te servi cu ceva anume, daca ai dorinte.

Despre bogatia preparatelor  si a produselor de la micul dejun nu sunt indreptatita sa spun decat ca erau foarte multe si diferite. Din motive de sanatate nu m-am bucurat prea mult de acestea, dar dand crezare celorlalti  spun ca au  fost foarte gustoase. Ce aveam la dispozitie? Cam ce gasesti mai peste tot, dar parca aici mai mult, mai variat si mai apetisante pentru cei cu pofta de mancare. Nu am sa exemplific ce era, dar puteti vedea in fotografiile postate. In ambele zile am mancat in interior, dar am ajuns  pentru cateva minute  si pe terasa, fie doar si pentru cateva fotografii. Vederea spre golf si de aici este minunata!

Experienta la hotel Mondrian a fost de nota 10 si daca ajungeti in West Bay, nu ocoliti aceasta cazare. In apropiere aveti  un Mall, iar cu masina in cateva minute ajungeti in Katara sau putin mai departe la  Perla Qatarului.

Vacante minunate oriunde ar fi!

Trimis de DOINITA in 24.01.24 15:32:36
Validat / Publicat: 24.01.24 16:53:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa

VIZUALIZĂRI: 545 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Cum sa nu te simti bine in asa loc?

[24.01.24 16:51:12]

Superb

Mutat în rubrica "Mondrian Hotel, DOHA [AD DAWHAH]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[24.01.24 16:57:29]

@DOINITA: Prețul indicat = 720 € = presupun c-a fost pentru o singură cameră (2 adulți), 5 nopți cu MD -- și nu pentru toate cele 3, așa cum e acum în caseta tehnică

E corectă presupunerea mea?

[24.01.24 18:36:55]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Pușcașu Marin
[24.01.24 18:47:59]

@DOINITA: Excelent! Și hotelul și (mai ales) prezentarea.

Spre deosebire de webmasterX, eu înțeleg din caseta tehnică că prețul este de 120 euro / noapte de cameră. Cât sunt eu de cârcotaș la cazările care costă peste 100 pe noapte... la ce ne-ai arătat mi se pare un preț foarte bun pentru ce oferă.

Toată stima pentru băiatul tău (cinste cui l-a crescut) pentru surprizele frumoase pe care vi le face vouă, părinților.

doinafil
[24.01.24 20:55:33]

@webmasterX: În caseta tehnică scrie că au fost cazați doar 2 nopți, în 3 camere, 5 persoane. Eu am înțeles că prețul de 720 euro este pentru toate cele 3 camere. Asta înseamnă că au plătit 240 euro/cameră/2 nopți. Poate greșesc Până nu ne lămurește @DOINIȚA, doar presupunem!

doinafil
[24.01.24 21:33:57]

Încă o cazare excelentă! 👍

Acest „Mondrian” este mai elegant decât cel de mai înainte, cel puțin în aspectul holului de la Recepție! Acesta degajă opulență, dar nu este una deranjantă - așa cum am fi tentați să credem din definiția cuvântului din DEX! „Prisosul” (din definiție), nu-și are locul aici! Totul se armonizează: arhitectura, iluminatul, decorurile, mobilierul, culorile, pavimentul, ornamentele, etc., etc...

Despre scara ce duce sus, spiralată și frumos decorată, ce pot să mai spun? Jos pălăria în fața arhitectului olandez care a conceput-o! 👋

Holul Recepției este un loc din care nu-ți mai vine să pleci, parcă ai sta să lenevești și să admiri totul din jur! Și dacă mai savurezi - așezat pe un fotoliu - o cafea bună, un pahar de vin sau un” Amaretto Disaronno” - preferatul meu - răsfățul este total

Nici camera nu este mai prejos! Împărțirea băii în trei compartimente, ultimul cu cada ovală având vedere spre Golf, este - iarăși - o bună gândire!

Despre micul dejun, ce să mai spun?! Se vede că este unul „în ton” cu tot luxul din jur

Bănuiesc că trecerea la anul nou și amasa festivă de revelion a avut loc tot aici, sau nu

Felicitări lui Răzvan pentru alegere, dar și vouă pentru felul în care l-ați educat!

[24.01.24 22:17:00]

@webmasterX: este in regula.

[24.01.24 22:19:19]

@webmasterX: Nu, pretul este de 750 euro pentru 3 camere, 2 nopti. Nu stiu daca am scris altfel...

[24.01.24 22:25:11]

@Pușcașu Marin: Multumesc frumos pentru cuvintele frumoase scrise, pentru vot si

ecou!

Da, asa este pretul, 120 euro/noapte/camera, cu mic dejun inclus.

[24.01.24 22:27:10]

@doinafil: DaDoina, ai inteles corect. Asa este pretul, cum l-ai spus tu.

Multumesc!

[25.01.24 09:03:54]

@doinafil: Hotelul este facut cu bani multi si cu specialisti de inalt profesionalism.

Fiecare element de decor este potrivit pentru locul in care este amplasat si totul duce la eleganta si rafinament si bineinteles opulenta.

Si pentru noi scara din hol este, asa cum am spus, piesa centrala de decor. Impactul vizual este coplesitor in momentul cand o descoperi si nu se lasa vazuta de cum intri in hotel!

In zona receptiei poti sta cat doresti, poti admira si fotografia fiecare element de decor, dar nu vei primi cafea si in niciun caz Disaronno😇

Referitor la micul dejun, produsele chiar aratau grozav, dar daca nu esti capabil sa le si savurezi, degeaba! Si acum regret ca nu am fost in stare sa traiesc si experienta culinara de la Mondrian, desi nu sunt o gurmanda!

Revelionul nu l-am petrecut la restaurantul hotelului. Nu am avut in plan asa ceva, dar cred ca depasea cu mult bugetul nostru la ce masini au aparut la hotel in seara respectiva si mai ales daca cumva era organizata petrecerea in sala de bal despre cara am amintit in review!

Am incercat sa petrecem in strada, putin mai departe de hotel, dar fiind foarte aglomerat ne-am intors la hotel, am comandat mancare la restaurant si am petrecut, plecarea vechiului an si sosirea celui nou, in camera. Bineinteles ca am avut si un pahar (5) de ciocnit.

Multumesc mult pentru timpul acordat si atentia cu care ai parcurs toate randurile mele, multumesc pentru vot si pentru ecou!

elenaadinaPHONE
[27.01.24 19:51:19]

Un hotel fantastic de frumos!

Felicitări pentru întreaga vacanță din Doha, o destinație unde mi-ar place să merg cândva, până acum am fost doar în aeroport în tranzit și am fost încântată.

Trebuie să-i arat și soțului pozele!

Pentru ce am văzut prețul este foarte bun!

Minunată experiența pentru sfârșit de an și început de an! 😊👍

[28.01.24 10:07:11]

@elenaadina: Ma bucur ca ti-a placut si te incurajez sa ii arati cat mai repede pozele

sotului😀 Qatar chiar merita sa ii aloci o minivacanta de vreo 5-6 zile.

Multumesc pentru vizita si ecou!

⭐ValentinB_88⭐
[06.02.24 12:34:10]

Wow, arată excepțional. Nu am fost niciodată la 5 stele dar dacă așa arată, nu este rău deloc. Iar prețul plătit/noapte este chiar modic având în vedere ce a-ți primit.

Cada cu vedere spre Golf pare cireașa de pe tort. Cred că aș sta numai acolo... 😁

Votat cu drag, felicitări pentru aceste frumoase și reușite ieșiri.

[06.02.24 17:45:29]

@⭐ValentinB_88⭐: Da, conditiile au fost la inaltime si la propriu nu doar la figurat.

Pretul a fost foarte bun avand in vedere ca la fel sau chiar mai mult e si la unele pensiuni din tara iar facilitatile nu chiar sunt la fel.

Daca nu ai fost la 5 stele (nici eu nu am fost) e bine sa incerci in Doha si vei fi sigur uimita de ce ofera oamenii de aici si cat e de curat totul.

Pentru mine, Qatar e la inaltime, foarte curat, oamenii sunt draguti si chiar merita vizitat!

Multumesc pentru vot si ecou si iti doresc sa stai la 5 stele!

⭐ValentinB_88⭐
[06.02.24 22:03:22]

@DOINITA: Cu toată sinceritatea vă spun că fix la comparația cu pensiunile din România mă gândeam dar am zis să nu mai zic/scriu să intru în polemici.

Tot am văzut în ultima perioadă, aici pe AFA, recenzii pentru pensiuni din RO cu ultra all inclusive (ce o fi însemnând asta în RO...) la... 800-1000 de RON/noapte și mintea mea automat a făcut comparația (printre altele) cu ce ați primit dvs. cu muuult mai puțini bani. Nu ați avut all incls dar chiar și așa... camera, personalul, locația plus altele, fac toți banii.

[07.02.24 07:50:17]

@⭐ValentinB_88⭐: Mi-ar face placere sa-mi spui pe nume si la persoana a2 a singular sau dupa caz plural😃

Acum revenim la lucrurile noastre si spun ca in principiu nu suntem adeptii regimului "all inclusive"si nu am luat niciodata asemenea vacanta. Mi se pare ca platim mult si nu avem nevoie de asa ceva.

Preturile in general in Qatar sunt foarte ok, iar despre servicii spun doar ca sunt excelente!

Recomand acesta micuta tara!

Multumesc pentru timpul acordat si pentru ecou!

doinafil, elenaadina, Pușcașu Marin, ⭐ValentinB_88⭐