ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.01.2024
cu transport AUTOCAR
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ DP
EXCELENT

Hotel Moldova Iasi, vi-l recomand din toată inima.

După o zi obositoare în care am vizitat mănăstirile Pătrăuţi vezi impresii şi Dragomirna vezi impresii cât şi palatul lui Al. Ion Cuza de la Ruginoasa pe care-l mai văzusem în 2014 când am şi scris un review despre el vezi impresii am ajuns pe înserate la Iaşi unde urma să fim cazaţi la hotel Moldova situat în centrul oraşului pe str. Anastasie Panu nr. 31.

Iaşiul, oraş cu vechi tradiţii culturale este vizitat atât de români cât şi de străini, oferindu-le 392 locaţii de cazare înregistrate. Chiar dacă hotel Moldova are numai trei stele, deoarece figurează în inima oraşului de peste 40 de ani, este foarte cunoscut. Ofertele de servicii şi preţurile modice în raport cu hotelurile de 4 stele (7 unităţi) şi 5 stele (o singură unitate) din oraş, îl fac foarte căutat.

Din 2754 evaluări sau recenzii scrise dealungul timpului despre el, hotel Moldova are un scor onorabil de 8.1/ 10. Numai pe AFA au fost scrise 17 reviewuri în perioada 2008-2022 dintre care 9 după 2018 Din acestea, şapte au recenzii excelente iar două nesatisfăcătoare (una din cauza zgomotului unei petreceri din timpul nopţii, alta din cauza atitudinii arogante a personalului de la recepţie şi faptului că la piscină trebuie să ai şlapi si costum de baie propriu  dar si a mobilierului obosit). Ceilalţi au scris reviewuri de apreciere semnalând doar foarte mici deficienţe.

Păi dacă e atât de mult material la dispoziţie de ce vrei să baţi câmpii Mama Michi cu un hotel arhicunoscut?  Nu-i bat ci am trei motive să scriu despre acest hotel: să fac completări la zi, să aduc la suprafaţă câteva amănunte despre care nu s-a pomenit şi să scriu câteva cuvinte despre experienţa personală din septembrie 2023

Hotelul Moldova  (47.1573804 N, 27.587343,17 E)

-Face parte din lanţul hotelier Unita Turism Holding  care administrează 25 de hoteluri de tradiţie din toată ţara.

- Este amplasat în centrul civic şi istoric al oraşului în apropiere de Palatul Culturii, biserica Sf. Nicolae Domnesc, casa Dosoftei din sec XV, biserica Trei Ierarhi Catedrala Mitropolitană unde sunt moaştele SF. Parascheva, Teatrul National, mănăstirea Golia, Palace Mall.  Stația de autobuz Palatul Culturii se află la 250 de metri de Hotel Moldova.

-A fost construit în perioada 1975-1984 după planurile arhitectului  Cheptea. Din cauza cutremurului din 1977 a fost reproiectat ca să reziste la o magnitudine de 8 grade pe scara Richter. La exterior este placat cu travertin de Borsec. În interior, parterul clădirii este din marmoră de Moncasa roşcată iar pardoseala holului de intrare este executată tot din marmoră.

-Are 13 etaje din care 12 au camere de locuit, câte 12 sau 13 pe nivel. La etajul 13 sunt camerele tehnice ale celor cinci lifturi din care trei pentru pasageri, unul pentru deservirea restaurantului şi altul pentru servicii tehnice. Deţine 5 apartamente si camere de lux, 77 de camere single cu pat matrimonial, 66 de camere duble cu paturi separate si camere pentru persoane cu dizabilitati, în total 148 camere. În urma renovării din 2007, toate camerele au fost modernizate, dotate cu minibar, TV Satelit, conexiune interne.

-La capătul culoarelor de la fiecare etaj există uşa de evacuare către scara metalică exterioară care poate fi utilizată pentru evacuarea persoanelor în caz de incendiu. Deasemeni există şi o scară interioară de la parter la etajul 12 în caz de pană de curent.  Întregul hotel este dotat cu instalaţie de semnalizare acustică şi optică electronică în cazul unui început de incendiu.

- Hotelul Moldova fiind  o construcţie înaltă (54,5  metri), pe cladire  se află montată instalaţia de alarmare a municipiului şi judeţului Iaşi în caz de necessitate.

-Are o serie de facilităţi introduse pe parcursul timpului datorită cărora este foarte căutat: parcare proprie gratuită pentru clienţii hotelului (cam înghesuită ziua când contra cost pot parca şi alţii), are piscină interioară cu apa încălzită, bancomat, servicii închiriere taxi, Wellness, fitness, este accesibil în tot spaţiul scaunelor cu rotile, recepţie non-stop. În hotel nu se fumează decât în spaţiile amenajate în acest scop..

-Pretul la nivel 2024 pentru o cameră dublă pentru două persoane diferă puţin de la o agenţie la alta. Agenţiile nu primesc cash dar acceptă plata cu vouchere de vacanţă. Direct la hotel pretul unei camere este de 375 lei la care se adaugă 24 lei micul dejun. Nu ştiu cât a plătit agenţia  cu care am făcut excursia în sept 2023 pentru un grup mare, pentrucă  preţul a fost inclus în costul excursiei.

- Spaţii de servire a mesei: 200 locuri în salonul Moldova, 80 locuri pentru mic dejun în salon Banat, cafenea cu 60 locuri, terasa cu 100 locuri.

- Cazarea a constat din camera de dormit, cina şi micul dejun.

Camera.   Am primit o cheie clasică la o cameră situată la etajul 8. În holul camerei era un dulap în două uşi cu oglindă mare în care am găsit umeraşe, perne si pleduri suplimentare şi un cuier în care jos era o cutie cu cremă de ghete şi perie de pantofi.

Pe ferestrele mari se vedea Palatul Culturii, biserica Sf. Nicolae Domnesc şi alte clădiri- o privelişte superbă- pe care am pozat-o si pe întuneric şi dimineaţa pe lumină. Din păcate camerele nu au balcon.

Suprafaţa camerei era de cca 20mp, două paturi, lenjerie curată, o măsuţă cu frigider-bar cu băuturi şi dulciuri inventariate pe care era un TV cu canale prin cablu, seif, WiFi gratuit, aer condiţionat, mochetă, telefon. La fiecare pat se găsea o noptieră cu sertar,  deasupra lui câte o veioză, priză electrică, întrerupătoare de lumină. În faţa ferestrei mari acoperită cu perdea şi draperii de pluş la culoare era o masă rundă şi două fotolii. S-a tot scris că mobilierul era învechit. Mie mi s-a părut standard şi bine întreţinut chiar dacă nu răcnea modernismul din el.

Baia  micuţă era curată, nu mirosea a mucegai şi era dotată cu WC, cameră de duş, prosoape mari şi mici destul de noi, cosmetice pe pervazul chiuvetei, uscător de păr, apă caldă non-stop. Nici nu aveam pretenţii mai mari.

Cina. La foamea pe care o aveam pentru că în timpul zilei nu s-a oprit la vreun restaurant şi a îmbucat fiecare ce a putut- un sanviş, un pateu-, masa de seară ni s-a părut minunată, gătită bine, moldoveneşte. Meniul era prestabilit şi a constat dintr-o ciorbă rădăuţeană (unii au cerut şi a doua porţie neştiind ce şi cât va urma), o porţie enormă cu bucăţi de carne în sos de roşii, cu mămăliguţă, un ou ochi şi brânzică dulce de vacă  şi ca desert doi papanaşi delicioşi cu smântână şi dulceaţă de vişine. Cine a dorit altă băutură decât apă, a comandat şi plătit bere sau vin.

Micul dejun a fost obişnuit dar îndelustător. Ni s-a servit şuncă, caşcaval, unt, salată de vinete, roşie, plăcintă poale´n brâu, chifle calde, ceai sau cafea, ce mai vrei? Unii, inclusiv eu, după foamea îndurată cu o zi înainte, ne-am făcut pacheţel la drum din ce nu am putut mânca.

Concluzie. Vă recomand din toată inima acest hotel. Am scris de curând un ecou la un review al lui ADSO, că dacă mă va ajuta Dzeu, la vară aş veni la Iaşi cu o nepoată care cunoaşte bine oraşul pentru că a studiat acolo. As reţine o cameră la hotel Moldova pentru 2-3 nopţi (depinde de disponibilitatea nepoatei care încă mai lucrează) şi aş merge cu taxiul de la un obiectiv la altul, asa să mă ajute Dzeu!

Trimis de Michi in 26.01.24 15:25:07
Validat / Publicat: 26.01.24 16:54:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în IAȘI. A mai fost în/la: În 2014 fără cazare, doar jumătate de zi
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa

VIZUALIZĂRI: 503 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 La cină, un fel cu de toate
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.00 EUR pe cameră

[26.01.24 18:43:39]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

MichiAUTOR REVIEW
    [26.01.24 19:00:06]

@webmaster: Mulţumesc, cine ştie? Poate ajung acolo la vară în cunoştinţă de cauză.

balasa violeta
    [26.01.24 23:25:27]

Am stat la acest hotel trei nopti in 2021!

Am avut o priveliste de vis, mai ales noaptea; stateam in pat si admiram frumusetea palatului, luminat feeric!

Cat dai, atat primesti! Privelistea bonus!!!

Este pozitionat super aproape de toate obiectivele turistice.

Am petrecut ca in povesti la Bolta Rece... mancare delicioasa... muzica!

Iubesc Iasiul! Aproape in fiecare an il vizitez.

Pentru mine este cel mai frumos oras din Romania!

Multumesc pentru aduceri aminte!

balasa violeta
    Alte impresii din această RUBRICĂMoldova Hotel: