ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.12.2023
DIN: Mărăşeşti [VN]
ÎNSCRIS: 30.04.09
MAR-2023
Cuplu

'Aya Sofia: Povestea fascinantă a unei bijuterii arhitecturale încrustate în istoria Istanbulului și a lumii întregi'

Aya Sofia din Istanbul este una dintre cele mai remarcabile structuri istorice din lume și o destinație obligatorie pentru oricine vizitează această minunată metropolă turcă. Cu o istorie bogată și o arhitectură impresionantă, Aya Sofia emană o bucurie unică pentru cei care au privilegiul de a o vizita. Vizitarea Aya Sofia din Istanbul este mai mult decât o simplă incursiune turistică; este o călătorie în timp și în inima a două mari civilizații. Bucuria de a explora această bijuterie arhitectonică și culturală rămâne imortalizată în memoria fiecărui vizitator, oferind o perspectivă unică asupra bogăției istoriei și a diversității umane.

V-ați obișnuit cu comentariile mele, amuzante, spuneți voi. Doar că, până și eu știu asta, este important să menținem sensibilitatea culturală și respectul față de istoria și semnificația culturală a locurilor. Glumele despre Aya Sofia, având în vedere importanța sa istorică și religioasă, ar putea fi percepute ca lipsite de respect sau nepotrivite, nu vreau asta! În loc să facem glume, putem explora și să celebrăm diversitatea culturală și istorică a lumii cu respect și înțelegere.

Vă invit să descoperim măreția istoriei și arhitecturii Aya Sofia din Istanbul! Este istoria unei călătorii captivante prin secole de influențe culturale, de la biserică la moschee și înapoi. Aici, vei fi martorul unei simbioze arhitecturale unice, îmbogățită de mozaicuri fascinante și o atmosferă plină de mister. Vom putea privi Istanbulul de la înălțimea cupolei, simbol al timpului și al îmbinării dintre est și vest. Haideți să explorăm împreună minunile Aya Sofia - o comoară istorică ce a străbătut veacurile!

Unde este?

Ayasofya Meydanı, Sultanahmet, 34122 Fatih/İstanbul, Turcia.

Aceasta se află în districtul Sultanahmet din Istanbul și este o destinație ușor accesibilă pentru vizitatori. Din Piața Cemberlitas vii o stație cu tramvaiul sau, pe jos, ceea ce vă recomand, mers, agale, 5, poate 10 minute. Ajunși în Sultanahmet, n-aveți cum să n-o vedeți, are măreția ei care te va face s-o vezi și orb fiind!

Scurt istoric :

Ca să știm despre ce vorbim, iată o scurtă istorie despre.

Aya Sofia, cunoscută și sub numele de Hagia Sophia, este una dintre cele mai emblematice structuri arhitectonice din Istanbul, Turcia, și una dintre cele mai importante monumente istorice din lume. Iată un istoric succint al Aya Sofia:

Biserica nu s-a construit cu schele ci au folosit o metodă egipteană, adică pe măsură ce zidurile se înălțau, se ridica lipită de ele o movilă de pământ pe care se putea sta în voie. Când a fost ridicată toată construcția și cupola terminată, pământul a fost îndepărtat treptat, pe măsură ce se finisa exteriorul, de sus în jos.

Perioada Bizantină (537-1453): Aya Sofia a fost construită inițial ca biserică ortodoxă sub împăratul bizantin Iustinian I și a fost inaugurată în anul 537 d. Hr. Clădirea a fost gândită pentru a impresiona și a reprezenta măreția Imperiului Bizantin. Cu o cupolă enormă și o arhitectură inovatoare, Aya Sofia a fost cea mai mare biserică din lume pentru mai mult de un mileniu.

Perioada Otomană (1453-1935): După cucerirea Constantinopolului de către otomani în 1453, Aya Sofia a fost convertită în moschee. Minaretele au fost adăugate, iar mozaicurile creștine au fost acoperite sau distruse pentru a reflecta tradițiile islamice. Aya Sofia a rămas moschee timp de aproximativ 500 de ani, până la începutul secolului al XX-lea.

Perioada Modernă (1935-prezent): În 1935, sub conducerea fondatorului Republicii Turcia, Mustafa Kemal Atatürk, Aya Sofia a fost secularizată și transformată într-un muzeu, marcând o schimbare semnificativă în statutul său religios. Această transformare a avut loc în cadrul eforturilor de modernizare și secularizare ale Turciei. Aya Sofia a fost deschisă publicului ca muzeu în 1935 și a devenit un simbol al laicității turcești.

Redeschiderea ca Moschee (2020): În iulie 2020, președintele turc Recep Tayyip Erdoğan a semnat un decret prin care Aya Sofia a fost redată pentru utilizare ca moschee. Această decizie a provocat reacții mixte la nivel internațional și a ridicat întrebări cu privire la statutul său cultural și istoric. Redeschiderea Aya Sofia ca moschee a avut loc pe 24 iulie 2020.

Aya Sofia rămâne o bijuterie arhitectonică și istorică, reflectând schimbările de putere și cultura diversificată a Istanbulului de-a lungul secolelor. De la biserică la moschee și apoi la muzeu, Aya Sofia a servit ca simbol al evoluției istorice și a devenit o atracție deosebit de importantă pentru vizitatori din întreaga lume.

Curiozități despre :

Aya Sofia (Hagia Sophia) este o clădire cu o istorie bogată și unicitate arhitecturală, plină de curiozități interesante. Iată câteva dintre acestea:

Cupola impresionantă: Cupola Aya Sofia este un miracol arhitectural. La momentul construcției sale în secolul al VI-lea, a fost cea mai mare cupolă din lume și a rămas așa timp de peste un mileniu. Ingeniozitatea ingineriei bizantine a făcut posibilă această realizare impresionantă.

Mozaicurile ascunse: În perioada bizantină, Aya Sofia a fost decorată cu mozaicuri impresionante care ilustrau scene religioase creștine. Cu toate acestea, atunci când a fost convertită în moschee în secolul al XV-lea, multe dintre aceste mozaicuri au fost acoperite sau distruse pentru a reflecta tradițiile islamice. Cu toate acestea, în prezent, eforturile sunt depuse pentru restaurarea și expunerea acestor mozaicuri valoroase.

Minaretele adăugate: După cucerirea otomană în 1453, minaretele au fost adăugate la Aya Sofia pentru a o transforma într-o moschee. Cele patru minarete simetrice au fost construite în jurul clădirii și au devenit un element iconic al peisajului.

Trecerea la Muzeu: La începutul secolului al XX-lea, în timpul perioadei de modernizare sub conducerea lui Mustafa Kemal Atatürk, Aya Sofia a fost secularizată și transformată într-un muzeu în 1935. Această schimbare a avut ca scop să reflecte noile direcții ale Turciei într-o eră de laicitate.

Redeschiderea ca moschee: În 2020, Aya Sofia a fost redeschisă pentru rugăciuni musulmane și a revenit la statutul de moschee sub conducerea președintelui turc Recep Tayyip Erdoğan. Această decizie a generat discuții la nivel mondial cu privire la conservarea patrimoniului cultural și religios.

Tezaurul Subteran: Sub Aya Sofia există un tezaur subteran care a fost descoperit în timpul lucrărilor de renovare. Acest tezaur include mozaicuri, coloane și alte artefacte istorice care au fost ascunse sub podea.

Atracția Turistică Universală: Aya Sofia a fost inclusă în Patrimoniul Mondial UNESCO și este una dintre cele mai vizitate atracții turistice din Istanbul. Milioane de turiști din întreaga lume vin să admire frumusețea și istoria acestei clădiri impresionante în fiecare an.

Aya Sofia (Hagia Sophia) este, fără îndoială, una dintre cele mai remarcabile și istorice structuri arhitecturale din lume, cu o istorie ce acoperă milenii și o varietate de contexte culturale și religioase.

Această clădire emblematică a traversat diverse epoci și schimbări de destin, aducând cu ea un mozaic fascinant de influențe și evenimente. Câteva concluzii cheie despre Aya Sofia includ idei despre :

Evoluția continuă: Aya Sofia a suferit transformări semnificative de-a lungul secolelor, trecând de la biserică ortodoxă la moschee, apoi la muzeu și, în cele din urmă, revenind la statutul de moschee în zilele noastre. Această adaptabilitate reflectă schimbările de putere și influențele culturale care au modelat istoria Istanbulului și a Turciei.

Capodoperă arhitecturală: Cupola impunătoare a Aya Sofia, considerată o minune a arhitecturii bizantine, continuă să impresioneze vizitatorii cu ingeniozitatea sa structurală și dimensiunile sale impresionante. Armonia dintre elementele creștine și musulmane din designul interior reflectă diversitatea culturală și religioasă a locului.

Confluența Religiilor și Culturilor: Aya Sofia servește ca simbol al confruntării și conviețuirii dintre creștinism și islam în regiunea Istanbulului. Mozaicurile sale, acum în curs de restaurare, aduc la lumină această istorie complexă și îmbinarea influențelor religioase.

Patrimoniu universal: Includerea Aya Sofia în Patrimoniul Mondial UNESCO subliniază importanța sa globală și contribuția la bogăția patrimoniului cultural mondial. Este o destinație obligatorie pentru oricine dorește să exploreze istoria și frumusețea Turciei.

Controverse contemporane: Redeschiderea Aya Sofia ca moschee în 2020 a generat dezbateri și controverse la nivel internațional, subliniind dilemele dintre conservarea patrimoniului cultural și nevoile sociale și religioase contemporane.

În concluzie, Aya Sofia rămâne o comoară culturală și arhitecturală, aducând o bucurie unică vizitatorilor care explorează această clădire impresionantă și simbol al trecutului divers și bogat al Istanbulului.

Din punctul meu de vedere, Aya Sofia este unul dintre obiectivele care nu pot lipsi din lista obiectivelor de vizitat, din Istanbul. E ca și cum te-ai duce la Ierusalim și n-ai vizita Zidul Plângerii, Drumul Crucii, Egiptul și nu te duci la Piramide, Parisul fără Louvre, exemplele sunt infinite.

Sau, dacă vreți o glumă, e ca și cum citești ce-i scris pe AFA și nu-mi citiți postările! Ha, ha, ha, mi-am forțat norocul, așa-i? Iacă, atuncea plec în treaba mea, haidi, pa!

Web, dacă nu reușesc să-nțepenesc io video-ul ăla cu muzică, pune tu, te rog https://www.youtube.com/watch?v=a9OVRlw81sk&ab_channel=RomanTiiik

Jur că melodia asta are rezonanțe corecte pentru Aya Sofia!

Trimis de Yersinia Pestis in 13.12.23 14:58:39
Validat / Publicat: 13.12.23 15:34:25

VIZUALIZĂRI: 637 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Hagia Sofia -Istanbul

[13.12.23 15:09:30]

Web: văd c-ai schimbat modalitatea de-a afișa singurei gălăgia de-o vrem. Acuma mi-a venit un mesaj în care-mi spune că se va actualiza, doar să am răbdare. Am, speranța de viață în familie e conformă statisticilor privind România!

Dar, dacă nu, manufacturezi tu melodia: Chiar mi se pare potrivită pentru obiectivul turistic de-am vorbit despre el! Mulțumesc!

[13.12.23 15:22:24]

@Yersinia Pestis: Așa e, am simplificat foarte mult procesul de adăugare -- de-acum trebuie copiat doar linkul de youtube.

Mi-s înciudat rpu, evident, că la tine nu merge, trebuie să mai fac verificări

Până una alta, am atașat eu ilustrația // super-interesantă pt mine, mi-o pun la bookmarks!

[13.12.23 15:28:55]

@webmaster: Mulțumesc! Vezi, d-asta ești tu tata nostru de pe AFA! Că tu te mai gândești și la-ntârziați alde mine și ne scoți la lumină! O fi vreo treabă de nu merge la mine și pentru că eu sunt pe Windows 8 ? Trebuia să-mi fac timp și să updatez pe 10 sau, chiar 11 . Ce zici ?

webmasterPHONE
[13.12.23 17:58:14]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

crismisPHONE
[14.12.23 08:35:55]

@Yersinia Pestis: Am văzut-o de 2 ori, ambele dăți înainte de 2020. Sunt maxim de norocoasă, nu?!

doinafil
[14.12.23 12:34:44]

Câtă dreptate ai!!! Din start mi-am spus: „aici nu e de glumit și cred că nici autorul n-o va face, cu tot umoru-i din dotare!

Și-așa a și fost, am citit lucruri interesante despre istoricul Agiei! Ne-am propus ca în următoarele vacanțe, una să fie la Istambul, să vedem ce nu am văzut până acum, atât eu cât și omul meu (@msnd).

Felicitări pentru articol!

Zoazore
[14.12.23 16:08:25]

@Yersinia Pestis: Este intr-adevar coplesitoare si fascinanata aceasta bijuterie.

Istoria ei este interesanta si captivanta.

Nici eu nu am cuvinte sa descriu ce-am simtit citind scrierea ta.

elviramvio
[14.12.23 17:03:27]

Știu că ar trebui să tac. Dar de fapt eu tac, doar degetele mele obraznice bat tastele... ???? fără să le pot opri ????

Cupola s-a mai prăbușit parțial înainte de a cuceri orașul puștiul ăla de 23 de ani. De aceea, dacă ai vertebre bune la gât ori le ungi înainte de a intra ????, poți observa foarte ușoara deformare a cupolei și locurile unde zona reparată nu se mai apropie fest de ce a rămas neprăbușit.

Știu că nu te-a întâmpinat nici o singură mâță acolo deși este un lăcaș islamic. Administatorul de azi al templului urăște pisicile, deci pe lumea aia de îl așteaptă, va arde în Jahannam. Dar în curtea templului este mormântul celebrei Gli, unire prin iubire, marea doamnă mâță a lăcașului. Ea a cunoscut șefi de stat și l-a salutat călduros și pe Obama.

Apropo, ți-ai pus vre-o dorință mai fistichie la coloana aceea specială?????

[14.12.23 20:16:04]

@crismis: Tu?! Ești definiția controlului! „Noroc„este ceea ce vrei tu, obișnuiește-te cu asta! Problema este că n-ai pe cine să dai vina când dai „zbârci” ! Deși, cum să dai zbârci?! Din această dilemă nu putem ieși! Dar, cine vrea?!

[14.12.23 20:19:27]

@doinafil: Da, Agia Sofya merită orice, din partea noastră pentru hatârul de-a se lăsa vizitată!

crismisPHONE
[14.12.23 20:58:08]

@Yersinia Pestis: hihihi! Mi-a crescut pipota! Merci frumos!

crismis, doinafil, elviramvio, hlli, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂCatedrala Sfânta Sofia (Hagia Sofia):