ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.12.2023
STATUS: POSEIDON
NOV-2023
Cuplu
EXCELENT

Un restaurant bun de cartier – „La Machedoni”

Nu e vorba despre un restaurant sofisticat, fițos, super nu știu cum, ci doar de un loc cald în care poți petrece clipe frumoase alături de familie sau prieteni. După cum îi spune locantei este vorba despre o unitate deținută de o familie de aromâni (historia.ro/sectiune/gene ... nii-578515.html), lucru care se reflectă mai ales în decoruri și cât de cât în meniu.

Restaurantul „La Machedoni” este situat pe strada Atanasie Panu nr. 3, în sectorul 3, undeva prin spatele blocurilor de lângă fosta fabrică Timpuri Noi. Se poate ajunge cu mijloace de transport în comun – stația Papazoglu de pe strada Nerva Traian, sau chiar cu metroul (de la stația Timpuri Noi, dar e ceva de mers pe jos). Dacă veniți cu autoturismul găsiți locuri de parcare pe străduțele din zona restaurantului, poate chiar lângă părculețul de copii de vis-a-vis.

Am ajuns pe înserat la fața locului, am intrat într-o curte-terasă, apoi în salonul din interior. Restaurantul e format dintr-o terasă exterioară acoperită și plină de vegetație, un bar-grătar exterior și un salon interior potrivit ca dimensiune. După ce ne-am așezat la masa din lemn și ne-am acomodat nițel am pornit la explorat spațiul dimprejur.

Decorurile pun în valoare această minoritate etnică numită „machedoni” – pe pereți sunt expuse mai multe costume specifice, atât bărbătești, cât și femeiești, precum și o mulțime de fotografii vechi, înrămate. Ici colo vedem câteva țesături, obiecte de podoabă și monede vechi. Mi-a plăcut interiorul, te introduce într-o atmosferă specială. Atmosferă întregită și de formația care cântă mai ales în weekend în acest local, o parte din repertoriu fiind specific balcanic. Detalii despre evenimentele organizate permanent găsiți pe pagina lor de Facebook (pe FB).

Meniul nu este foarte stufos, cuprinde preparate din toate categoriile românești și internaționale, precum și o serie de specialități specifice aromânilor (nu le-am încercat, poate data viitoare). Am băut o cafeluță bună, am mâncat o friptură de porc, mici și o pastramă de berbecuț bună de pe un platou, am gustat o feliuță de pizza din porția copiilor, am stins cu o bere la draft. Felurile de mâncare au sosit destul de repede și ne-au îndeplinit așteptările.

Personalul a fost amabil și prompt. Prețurile preparatelor nu sar calul, vedeți fotografii atașate. Toaletele sunt spațioase și curate. Am petrecut clipe frumoase alături de prieteni și probabil voi reveni aici.

Alegeri inspirate!

Trimis de tata123 🔱 in 04.12.23 15:14:05
Validat / Publicat: 04.12.23 15:45:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1279 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Decoruri specifice - costume.

ANILUPHONE
[05.12.23 12:09:43]

Și pozele?!?

Chiar m-ar interesa locația, am prieteni prin zonă... mai comozi și aș putea să le recomand locația...

În rest numai de bine!

[05.12.23 12:47:01]

@ANILU: Am avut, se pare, „un bug” la afișarea pozelor pe mobil -- l-am reparat, acum, ar trebui să se vadă pozele, și pe mobile.

ANILUPHONE
[05.12.23 13:10:10]

@Admin: Mulțumesc, acum le-am văzut!

Și dacă tot faci schimbări și mutări, poate se rezolvă și vizualizarea tuturor pozelor de la un review, se menține problema semnalată și altă dată. De la foto 35 sau 36 nu se mai văd, rulează dar în alb... ies și le rulez în sens invers și abia atunci reușesc să le văd...

Și cu ocazia asta poate schimbi și poziția lui "auto... " anumite poze sunt opturate la vizualizare corectă...

Poți muta ecoul meu la Anunțuri... dacă consideri că nu este oportun să fie aici...

Mulțumesc!

ANILU