ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.11.2023
NOV-2023
Cuplu

încărcat de pe telefon!

In cautarea spiritului Craciunului in Piața Primăriei din Viena

Se spune ca tocmai s-a finalizat un studiu în care s-a concluzionat ca oamenii care-si împodobesc casele cu decorațiuni de Crăciun mai devreme sunt oamenii veseli si cei mai fericiți. Am început și noi sa decoram curtea o data cu lăsată secului ????, dar ne-am dat seama ca ne mai trebuie câte ceva...

Acel ceva îl găseam doar la Viena. Acel ceva l-am descoperit prin 2002 și de atunci an de an a trebuit sa-l avem, pentru ca altfel nu ni se păreau sărbătorile de iarna complete.

Am cautat repede o oferta de avion și cazare și am evadat din cotidian la Viena.

Primul popas în vizitarea piețelor de Crăciun a fost la Primărie. La Târgul de Crăciun din Rathausplatz, Piaţa Primăriei, am fost întâmpinaţi de aceeasi arcadă ornată cu lumânări, înaltă de un metru, care am regăsit-o aici an de an. Până și așezarea căsuțelor respecta aceeasi linie ca in anii precedenți. La tradiţionalul târg de Crăciun, pot fi găsite cadouri de sezon, decoraţiuni pentru pomul de Crăciun, articole de artizanat, delicii culinare, dulciuri şi băuturi calde. Noi, se înțelege, ca primul popas l-am facut la un hot dog și un cârnat vienez din acela de se scurgea cascavalul din el si însoțit de o cana cu vin fiert cu arome de portocale.

Am admirat decoratiunile minunate, aceleasi globulete de la 15 euro in sus/bucata, care mi-au plăcut mereu dar nu mi-am luat, mintindu-mă că sunt cu avionul si exista riscul sa le sparg.

Un punct de atracţie deosebit pentru îndrăgostiţi este pomul cu inimioare. Pentru copii si nu numai există un carusel etajat, înalt de 12 metri, care iti încântă ochii si înfrumusețează intrarea în parc.

Mai esti întimpinat de un întreg univers al Crăciuniului, cu un trenulet cu reni, mai incolo gasesti o iesle decorativă a naşterii Mântuitorului, o căsuţă a copiilor şi patinoarul.

Toate aceste frumuseti te fac sa redevii copil și te umple de energie.

Aici regăsesc eu spiritul Crăciunului și îmi încarc bateriile an de an.

Trimis de kmy in 17.11.23 19:10:58
Validat / Publicat: 17.11.23 20:01:05

VIZUALIZĂRI: 512 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kmy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Cel mai superb globulet dintre sute de alte globulete

[17.11.23 19:16:11]

Review nefinalizat - rog folosește linkul EDIT IMPRESII pentru a completa „datele tehnice” lipsă — luna sejurului, nr. zile, preț/calitate etc

Suspendat până la conformitate

[17.11.23 19:46:50]

@webmasterX: ok. Pentru ca scriu de pe telefon și sunt încă în Viena, nu pot vedea acele date tehnice lipsa.

[17.11.23 19:49:55]

@kmy: De fapt, lipaa acestor date provenea din faptul că rubrica („Festivaluri [... ]” ) avea o problemă -- am reparat acea „hibă” -- dacă apelezi EDIT IMPRESII amfostacolo.ro/r9v2.php?iid=113235 -- vei putea completa datele lipsă

[17.11.23 19:57:19]

@webmaster: De aceea nu am văzut datele sa le completez.

Mai era o rubrica pe undeva, cândva cu piete de Craciun, sau asta visez eu?!

[17.11.23 20:00:09]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Piețele de Sărbători (Crăciun, Paște), VIENA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Festivaluri, evenimente cu caracter temporar în Viena]

[17.11.23 23:43:00]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

pitiPHONE
[18.11.23 09:31:33]

Am zâmbit la motivarea aceea cu "nu cumpăr acele globuri că sunt cu avionul și există riscul să se spargă".

Într-adevăr sunt superbe acele globuri dar și prețul e unul pe măsură.

Important în viață e să îți găsești scuza potrivită când nu faci ceva. ????

La fel fac și eu când sunt acolo la târgul de Crăciun deși mergem întotdeauna cu mașina. Viena e relativ aproape de Timișoara.

mprofeanu
[18.11.23 15:37:28]

@kmy: Frumos Spiritul Crăciunului în capitala austriacă... ca să mă leg de titlul articolului tău! Din ce ai scris reiese că nu se schimbă prea mult ornarea, chiar și căsuțele sunt la fel aranjate. Este un pont bun, dacă te duci o dată nu trebuie să mai repeți dacă vrei să vezi și alte Piețe de Crăciun din alte orașe. Oricum felicitări pentru vizita voastră repetată acolo, v-a plăcut mult și ați vrut să vă deconectați!

balasa violeta
[18.11.23 16:14:18]

Asta înseamnă o piață de Crăciun vieneză!

Zgomotul de sticlă al decorațiunilor delicate atârnate în căsuțele de lemn ale artizanilor. Apoi adaugă aroma cartofilor copți, pe cea a pâinii proaspete, pe cea dulce și parfumată a ștrudelului, a nucilor confiate și multe, multe alte arome!

Viena e toată un spectacol de lumini în decembrie.

„Taxiurile“trase de cai din Viena țin de tradiția lor la fel de mult ca arhitectura imperială a clădirilor sau cafenelele.

“Wiener Schnitzel” – Restaurant Figlmuller

sau la

Schweizerhaus Prater specialitatea de aici este ciolanul (sau genunchiul, dacă vreți) de porc, pregătit într-un mod cum numai aici am mâncat.

Tonete care vand wurst!

Doamne, mi-e foame de mâncare bună!

[19.11.23 16:45:36]

@piti: mi-am călcat pe suflet și am băgat mana adânc în portofel și am luat două superbe globuri.

balasa violeta, kmy, mprofeanu, piti
Alte impresii din această RUBRICĂPiețele de Sărbători (Crăciun, Paște):