ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.10.2023
JUN-2023
Business

încărcat de pe telefon!

Distracții acvatice la Băile Figa

Micul oraș Beclean pe Someș are în proximitate, la doar câțiva kilometri distanță, o zonă balneară cu multe piscine: Băile Figa. Municipalitatea pune la dispoziție transport din centrul orașului Beclean pe Someș până la intrarea în satul de vacanță de la Băile Figa. Sunt niște microbuze mov, cochete, care circulă tot la 10 – 15 minute sau mai rar în timpul săptămânii.

Conceptul satului de vacanță Băile Figa este destul de original: de o parte a șoselei sunt doar cazări, pe dreapta, cum venim din Beclean pe Someș. Toate cazările sunt cabane din lemn, mai mici sau mai mari. Relieful este vălurit, în pantă și se vede o mare hărmălaie de căsuțe.

De cealaltă parte a șoselei este complexul acvatic, cu multe piscine, la care încă se lucrează. Piscine exterioare sunt 3, e o zonă cu nămol și diverse amenajări cu șezlonguri, pe apă sau pe nisip. Mai sus, la deal, este complexul Legacy cu piscine interioare în care nu am intrat. Era cald afară și vroiam aer.

Biletele se achiziționează de la un chioșc așezat imediat după intrare. Pentru un adult am plătit 80 de lei (parcă). De la o zi la alta se schimbă culoarea brățărilor oferite. Pentru tobogane se plătește separat, o sumă în plus.

În proximitatea piscinelor se lucrează în continuare pentru extinderea zonelor recreative. Vedeam buldozere ce lucrau de zor. Investiția în centrul de agrement este recentă și încă este în extindere.

Pe lângă piscine mai este și un râu lent care nu prea are căutare că nu sunt colace oferite și te cam plictisești să stai, așa, aiurea prin apă.

Am fost la ei 2 zile consecutiv și mi-a fost mai mult decât suficient. E loc și de mai mult pentru cine este amator de apă.

Trimis de Mioritik in 31.10.23 02:52:14

2 web pls add

youtube

balasa violeta
[01.11.23 12:47:27]

Mi-am sters ochelarii de cateva ori...

Mi-as fi dorit sa aflu daca acest complex este dotat cu vestiare, toalete, daca pot primi prosoape si halate, daca pot manca o ciorba, o friptura.

"Din loc în loc sunt baruri cu răcoritoare sau diverse, gustări, clătite, înghețată. " or fi si ele bune dar te lesina si nu te mai poti balaci!

MioritikPHONEAUTOR REVIEW
[01.11.23 15:55:01]

@balasa violeta: habar nu am dacă au vestiare și halate. Eu, dintr-un loc iau atât cât pot duce și, de obicei, minimul posibil. Nu iau șezlong că nu-mi trebuie, nu stau locului, mă mișc mereu, nu iau prosop că mă încurcă. De vestiar nu am avut nevoie că am venit direct de acasă în rochie de apă. Acum am văzut că variază vestimentația de apă, nu mai este, standard, cea clasică, există colanți scurți sau nu - special pentru baie, zic - tot felul de bluze tankini, model maieu sau tricou, rochițe, fustițe, diverse. Eu am o rochie de apă cu care pot merge și seara la serată, la o adică deci o folosesc peste tot, când am piscină în program deci nu-i nevoie să mă schimb.

Toți veneau de-acasă în haine de apă direct. Vestiarul e cabana care este peste drum de intrarea în parcul acvatic. La Băile Figa e un specific: singurele clădiri într-un mare câmp sunt aceste cabane din lemn, adunate, înghesuite într-un perimetru, altceva nu e, nu magazin, nu nimic deci toți de la cabane au venit pentru apă deci umblă toți la fel, în haine de apă.

Adevărat, există centrul Legacy cu piscine interioare și e probabil să fie acolo vestiare dar eu nu știam că sunt piscine la interior, am crezut că e clădire administrativă. Abia după ce m-am întors de acolo am aflat că în clădire sunt piscine. Dealtfel, construcția complexului nu e finalizată și ei tot adaugă chestii. Vestiar la exterior nu am căutat

Halat, la fel, nu știu, poate în interior că e elegant maxim, am văzut poze după întoarcere.

Altfel, mâncare este: ciorbă - nu știu, friptură da: multe grătare.

balasa violeta, Mioritik
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Băile Figa: