ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2017
DIN: Targu Mures
ÎNSCRIS: 22.08.17
AUG-2017

Sub orice critică

Deloc pentru gusturile mele (nepretențioase)

Dupa aproape doi ani de cercetari, am decis impreuna cu sotia sa petrecem cateva zile la Baile Figa.

Din pacate, neavand la dispozitie decat sfarsitul de saptamana, ne-am asumat riscul aglomeratiei. Asadar am inceput sa caut cazare la pensiuni. In mod cu totul bizar, toate ofertele, care sunt o gramada, sunt lipsite de cel mai important lucru, adica pretul. Pentru aflarea pretului, esti indrumat sa suni personal si sa te interesezi.

Eu am zis ca daca proprietarii nu sunt in stare sa-si afiseze preturile sa fie sanatosi, nu-l voi apela pe fiecare la rand sa stau cu creionul in mana si sa bifez preferintele. Am mai gasit o oferta globala pentru cabane, oferta ce consta intr-un email pe care a trebuit sa-l trimit si sa solicit pretul de la administratie.

Raspunsul primit m-a lasat masca:300 de lei toata cabana si CAM 100 de lei pe camera. Am subliniat acel cam, care poate sa fie si 75 de lei dar si 130 de lei.

Asadar am zis pas cazarii, fiind la o aruncatura de bat de Figa, adica din Targu Mures.

Am ajuns duminica dimineata, 20.08.2017, la 09:40, am platit cei 15 + 15 lei intrarea, ne-am aplicat bratarile de rigoare si m-am oprit sub o umbrela de pe partea stanga a aleii, cred ca era a patra. Sezlongurile, erau vreo sase sub umbrelea, erau lipicioase, murdare. Trei dintre ele erau crapate/rupte. In fine, am ales doua, ne-am intins prosoapele si m-am trantit pe sezlong. Era sa ma rastorn, nefiind atent ca era asezat in panta. Pana la urma am gasit o pozitie, nu buna, pentru ca era imposibil sa gasesc o pozitie buna. Dar in acest timp am observat si mizeria care ne inconjura, pe jos. Coji de seminte, mucuri de tigari, etc.

Treaca-mearga, hai la bazine. Sincer sa fiu, am luat cu mine geanta cu acte, telefoane, etc., pentru ca nici peisajul si nici persoanele din preajma nu mi-au inspirat deloc incredere.

Apa de la toate bazinele a fost RECE, pe langa faptul ca era puturoasa si murdara. In zona cu colacuri de inot apa era galbena.

Eu nu m-am apropiat de nici un bazin. Sotia s-a incumetat sa intre in cel mai putin aglomerat, care arata ca o cutie cu sardele, de unde a iesit dupa vreo trei minute.

Sa amintesc aici de nesimtitii care sareau in apa din toate pozitiile si in toate zonele?

In ansamblu, mie mi s-a parut o asezare de tip sindicalist, de pe vremuri, coroborata cu genul de oameni care o frecventeaza cred ca era vorba despre o statiune a sindicalistilor din agrozootehnie, fara suparare.

In aceste momente mi-am dat seama cat de norocos am fost ca nu am gasit cazare.

Si cireasa de pe tort, un [***] (cu stand de vanzare) m-a blocat in parcare, pierzand vreo 10 minute bune pana am putut sa ies.

Toata aventura mea la Baile Figa, aici includ si cele 10 minute din parcare, a tinut exact 90 de minute in total, destinatia fiind trecuta iremediabil la capitolul "niciodata inca o data".

Trimis de Adisz in 22.08.17 13:05:01
Validat / Publicat: 22.08.17 13:40:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BECLEAN & BĂILE FIGA.

VIZUALIZĂRI: 6665 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adisz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.08.17 13:34:51]

@Adisz: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Costi
[22.08.17 13:46:46]

@Adisz:

Bune informațiile, ca să știm să ocolim locul.

De altfel nu ești singurul care a plecat de acolo dezamăgit, văd că lista e destul de lungă.

Singurul lucru pe care nu-l înțeleg este de ce ai avut nevoie de aproape doi ani ca să te documentezi despre un loc de care nu știu decât localnicii?

Singura explicație este aceea că ești ardelean!

P. S. Sper că știi de glumă! și eu sunt (pe jumătate) ardelean.

AdiszAUTOR REVIEW
[22.08.17 15:32:06]

@Costi: Corect.

Sincer sa fiu, in cei doi ani, "cercetarea" a fost ceva de genul:

Sotia: Hai sa mergem la Figa

Io: Acum nu

Sotia: Hai ma sa mergem la Figa

Io :N-am chef acum

Sotia: Da' nu mergem odata la Figa?

Io: Saptamana viitoare, ca n-am vigneta

Sotia: pentru ultima oara iti zic, hai la Figa

Io: Bine, bine hai sa mergem

Si-am mers. Si-am fost de doua ori bucuros. Prima oara, cand am ajuns. A doua oara cand sotia mi-a zis sa plecam acasa, ca-i ajunge. De fapt am fost de trei ori bucuros. Cand am decis ca vin acasa, m-am bucurat dublu.

Hai noroc.

RoxanaGRS
[22.08.17 15:44:34]

In aceste momente mi-am dat seama cat de norocos am fost ca nu am gasit cazare.

De unde rezultă încă o dată că Dumnezeu sau soarta sau cum vrei să-i spui lucrează în favoarea noastră, chiar și atunci când nouă ni se pare că nu-i așa .

Felicitări, mi-a plăcut articolul. Mie îmi plac și articolele negative, mai ales atunci când sunt bine argumentate ca al tău. E bine de știut, ca să nu mai pățească și alții.

Laura 2
[08.09.17 08:54:08]

@Adisz: niste norocosi au fost...

Adisz, Laura 2
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Băile Figa: