ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.10.2023
DE Mika
ÎNSCRIS: 24.08.09
AUG-2023
Familie

Cariera antică de marmură și plaja din Aliki

Pe parcursul șederii noastre pe Insula Thassos am incercat, pe cât posibil, să nu stăm intr-un singur loc, pe o singură plajă, ci să vedem cât mai mult din insulă.

Nu am circulat insă prea mult, vremea frumoasă, apa caldă a mării și nisipul fin de la Golden Beach, ne-au ținut locului o bună parte din timp.

Am reușit totuși să vedem și alte plaje, caiera antică de marmură și chiar cel mai vechi sat de pe insulă, Kastro.

In prezentul review vă voi povesti despre marmura din Thassos, mai exact despre locul din care se extrăgea ea in antichitate.

In partea de nord-est a insulei Thassos, la aproximativ 30 Km de Limenas, se află plaja Aliki Beach. Spre această plajă ne-am indrpetat intr-una din zilele petrecute pe Thassos. Recunosc că nu m-am documentat inainte, nu știam exact ce fel de plajă este, am mers la propunerea și impreună cu copiii și nepoțelul nostru.

De la Limenas până la Aliki Beach am mers cu mașinile, pe un drum frumos, o șosea foarte bună care șerpuiește pe deasupra mării.

Mașina am parcat-o pe marginea drumului, imediat după indicatorul care ne spunea că undeva, jos, se află plaja Aliki. Era destul de aglomerat, mașini pe ambele părți ale drumului, dar am mai găsit câteva locuri ca să ne strecurăm și noi.

Aliki Beach

Din șosea am coborât ușor până la plajă, pe un drum asfaltat. Se poate ajunge și cu mașina (erau jos mașini) dar nu știu exact cum este cu parcarea. Oricum, distanța nu e mare, este destul de ușor de ajuns.

Se presupune că in antichitate exista aici regatul Aliki, un regat infloritor, cu locuitori care se ocupau cu comerțul cu marmură și cu extragerea sării din apa de mare, de unde și numele de Aliki (mlaștină sărată).

Ruinele monumentelor din site-ul arheologic dintre cele două plaje Aliki, arată că aici era o așezare antică infloritoare. Se pot vedea astăzi ruinele unui sanctuar construit la mijlocul sec. al VII-lea Î. Hr., considerat cea mai veche structură doriană de pe insula. In timpul unor săpături arheologice, in anul 1886 a fost descoperită statuia unui tânăr – kouros – aflată acum la Muzeul din Instanbul. Sunt și semne din perioada romană, in special nume de corăbii scrijelite in stâncă de marinari. Au fost descoperite și explorate și două peșteri, unde au fost găsite vase și statuete din grecia antică și din epoca romană.

De o parte și de cealaltă a peninsulei erau două porturi, in locul cărora astăzi sunt două plaje, una cu nisip fin, cu șezlong-uri, umbreluțe și taverne, și cealaltă neamenajată, cu pietriș și intrare in mare mai dificilă. Plajele sunt inconjurate de dealuri verzi care sporesc frumusețea locului.

Dacă am fi venit singuri, cu siguranță am fi optat pentru cea de a doua plajă. Dar, pentru că eram și cu nepoțelul, am mers la plaja amenajată.

Plaja Aliki este perfecta pentru copii, intrarea in apă este lină, cu nisip fin atât pe plajă cât și pe mal. Se spune că plaja Aliki ar fi cea mai frumoasă de pe insula. Nu știu dacă este cea mai frumoasă, nu am văzut toate plajele, dar cu siguranță este cea mai aglomerată.

Plaja nu este foarte lată, iar administratorii acesteia, presupun că din motive financiare, au amplasat foarte multe șezlong-uri. Practic acestea erau aproape lipite, iar primul rând era pe jumătate in apa mării. Cu greu te puteai strecura printre șezlong-uri.

Nu se plătea pentru șezlong, trebuia doar să consumi ceva de la tavernă, nu mai știu exact ce sumă. Ar fi fost perfect dacă ar fi fost mai puține șezlong-uri.

Dacă pe plajă era foarte aglomerat, in apă era insă perfect. Era loc pentru toată lumea iar apa era limpede și numai bună de scăldat.

Cariera antică de marmură

La carieră antică de marmură se poate ajunge foarte ușor, direct de pe plață. O plimbare frumoasă pe o potecă amenajată, pe deasupra mării, te vor duce in impărăția de marmură alba.

In antichitate marmura albă era la mare căutare. Din ea se construiau temple, monumente, se sculptau statui. Majoritatea carierelor insă erau in munți, de unde marmura se extrăgea greu și se transporta și mai greu.

Existența unei cariere de marmură la malul mării era un dar al zeilor – extracție mult mai ușoară și incărcare direct pe corăbiile care urmau să o transporte.

Cariera din Aliki indeplinea aceste două calități, și, mai mult decât atât, marmura de aici era din cea mai bună calitate, foarte pură și de un alb imaculat. Aliki a devenit astfel principala sursă de marmură albă a antichității.

Marmura albă a inceput să se extragă in Aliki din secolul al VII-le Î. Hr. Nu era tocmai ușor de tăiat bucățile mari de marmură din munte și de a le incărca apoi in corăbii. Activitatea de exploatare era făcută de dulgheri, fierari, sculptori și alte categorii de muncitori. Pentru că era o muncă extrem de grea, la exploatarea marmurei erau folosiți sclavi, criminali condamnați pe viață sau prizonieri de război.

Marmura a fost extrasă din Aliki timp de 1200 de ani, până la sfârșitul sec. al VII-lea d. Hr., in timpul invaziei slave a Greciei. Invazia dar și un cutremur mare au dus la abandonarea carierei. Extracția marmurei din Aliki nu a mai fost reluată niciodată.

La ruinele carierei de marmură se ajunge foarte ușor. O parte din carieră este sub apele mării, marmura albă colorând apa mării in nuanțe de turcoaz. Se poate coborî pe dalele din marmură până la mare, dar cu atenție că dalele pot fi foarte alunecoase când sunt ude.

Cariera a fost abandonată in mare grabă, se mai observă sculpturi neterminate, trepte, coloane, blocuri mari semifinisate.

Traseul este amenjat cu panouri indicatoare cu informații privin istoria carierei și a peninsulei Aliki.

Nu știu exact cât durează plimbarea prin vechea carieră, durata traseului se poate mări considerabil din cauza deselor opriri pentru a admira și fotografia frumusețea din jur. Contrastul dintre albastru mării și albul marmurei, este un frumos decor in spectacolul naturii. Traseul este circular, astfel că la final am ajuns deasupra plajei Aliki.

Cariera am văzut-o și de pe mare, profitând de invitația unor prieteni de a face o scurtă plimbare cu un velier, intre plaja Aliki și Paradise Beach.

Dacă mergeți in Thassos, treceți in program o vizită la Aliki, pe plajă, dar mai ales la cariera de marmură.

Nu voi incărca multe fotografii, deși locul a meritat cu prisosință. Din motive greu de explicat, o mare parte din fotografii nu au ieșit bine (cred că de vină este aparatul).

Sper că textul și cele câteva fotografii să vă convingă că Aliki merită o vizită.

Trimis de Mika in 27.10.23 21:07:58
Validat / Publicat: 27.10.23 21:44:14

VIZUALIZĂRI: 328 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Pe drumul spre carieră

[27.10.23 21:55:10]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Aliki - Agios Ioannis:

• pagină generată în 0.069561958312988 sec