ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.10.2023
AUG-2023
Cuplu
BUN

Hotel Danae — Limenas, Thassos

Hotel Danae a fost cea de a treia cazare pe insula Thassos. Pentru că nunta a avut loc pe Marble Beach, primele cazări le-am avut mai aproape de această plajă, in zona Golden Beach. După nuntă, ne-am mutat in capitala insulei, ca să fim aproape de nepoțelul nostru și părinții lui, care erau cazați in Limenas.

Rezervarea am făcut-o pe același site, booking.com, principalul criteriu de căutare fiind apropierea de cazarea copiilor.

Hotel Danae a indeplinit aproape toate dorințele noastre: era la 5-10 minute de mers pe jos de cazarea copiilor, era foarte aproape de portul vechi și de atracțiile din zonă.

Singurul minus a fost lipsa micului dejun, dar prețul, poziția și nota mare de pe booking au inclinat balanța in favoarea alegerii acestui hotel.

Am rezervat cinci nopți, la sfârșitul lunii august, cu prețul total de 380,50 Euro.

Hotelul este situat in Limenas, pe str. K. Dimitriadis nr. 49. Dispune de parcare gratuită și are 18 camere dispuse la parter și două etaje.

Camera noastră ne aștepta la ora 15.00, când am sosit noi. La recepție ne-a intâmpinat o d-nă foarte drăguță și amabilă, prezentă in toate zilele șederii noastre acolo.

In holul mare de la parter era o canapea mare, fotolii și câteva mese. Toate aveau culoarea albastră, la fel ca balustrada și ușile camerelor, in armonie cu albul marmurii de pe podea și trepte.

Formalitățile de cazare au fost rapide și am primit cheia unei camere situate la primul etaj.

Am deschis ușa din lemn, frumos colorată in albastru, și am intrat in cameră.

Un hol mic la intrare, cu un dulap pentru haine. Din acest hol se intra in baie și in camera propriu zisă.

Dotările camerei sunt cele specifice pentru un hotel de trei stele: un pat matrimonial cu două veioze pe tăblia din spate, cu două dulăpioare mici de o parte și de cealaltă a patului. Intr-unul din dulapuri era un frigider, și pe dulap un espresor, o cană fierbător, cești, pahare.

Mai era un aparat de aer condiționat și un televizor.

Am avut și balcon, mai bine spus o terasă, foarte mare, cu o masă, două scaune și un uscător.

Lumina și căldura soarelui puteau fi oprite cu un oblon care putea fi tras pe toată suprafața geamului.

Minusul acestei camere era orientarea spre strada foarte circulată până târziu in noapte, motiv pentru care am fost nevoiți să dormim prima parte a nopții cu ușile inchise și aerul condiționat pornit.

Toate ușile din cameră (baie, dulap), tocăria de la geamuri, aveau culoarea albastră, in contrast cu marmura albă de pe podea.

Baia avea cabină de duș, lavoar și vas de toaletă. Pe jos, bineințeles, marmură albă.

Curățenia era la ea acasă atât in cameră cât și in hotel. In fiecare zi s-a făcut curățenie in cameră și au fost schimbate prosoapele și lenjeria.

Hotelul este foarte aproape de promenada orașului, cu multe restaurante, cafenele și magazine. O plimbare scurtă desparte hotelul de Vechea Agora, Teatrul Vechi, Muzeul De Arheologie sau plajele Limenas și Papias. Cu o mașină se poate ajunge și la alte plaje sau zone de interes turistic din zonă. Poate fi o tabără de bază pentru explorarea insulei.

Ne-am simțit foarte bine la acest hotel, il recomand și sper că vom mai reveni.

Trimis de Mika in 24.10.23 21:35:39
Validat / Publicat: 24.10.23 22:09:05
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 391 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Hotel Danae

[24.10.23 22:07:34]

Mutat în rubrica "Danae Hotel, LIMENAS" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[25.10.23 07:01:58]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

MikaAUTOR REVIEW
    [25.10.23 08:26:35]

@webmasterX: Este OK. Mulțumesc!

Mika

• pagină generată în 0.050929069519043 sec