ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.10.2023
ÎNSCRIS: 26.10.23
OCT-2023
Familie

Fascinanta Indie

Multi ani am tanjit sa ajung in India, dar ocazia s-a ivit abia anul acesta. Nu sunt genul care sa plec cu idei preconcepute la drum, pana la urma fiecare experimentan lucrurile in maniera proprie. Totusi, inainte de a pleca am citit cateva din review-urile postate pe anumite site-uri — si sincer nu se arata o experienta pe care sa ai vrea sa o repeti.

Dar ce sa vezi, se pare ca India iti ofera nenumarate surprize placute, dar asta daca iti dai voie sa primesti... ceea ce are ea de oferit.

Sa incepem cu inceputul. Drumul pana acolo este cat se poate de placut si rapid. Am zburat numai cu Turkish Airlines si a fost foarte ok. La aeroport in Delhi totul a decurs super rapid, verificari, bagaje etc.

Si de ai aici incepe aventura. Am avut parte de 2 ghizi. Unul roman si unul local, care spre marele noroc al grupului nu a fost altcineva decat Barun, cel mai tare ghid din India. Daca va hotarati sa mergeti acolo va doresc sa nimeriti pe mana lui. Un profesionist in adevaratul sens al cuvantului.

Primul hotel, la care am stat doar 4 ore, nu m-a impresionat foarte tare, dar a fost bine ca am putut sa dormim putin inainte de a incepe experienta prin India. Micul dejun a fost destul de sarac (nu prea aveai posibilitatea sa alegi ceva) si am simtit lipsa unei cafele bune.

Despre restul hotelurilor unde am fost cazati, chiar nu am ce sa spus (de rau). In Mandawa, cand ajungi la hotel ai impresia ca ai ajuns in Rai, verdeata, pasari, liniste, si cand am ajuns acolo a inceput sa ploua (tunete, fulgere) de vis. Am interpretat acest lucru ca o binecuvantare, India ne ura bun venit.

Am uitat sa va spus ca am plecat in India fara sa imi fac vreun vaccin (am zis fie ce-o fi) si mare dreptate am avut. La noi in tara poti spune ca este o invazie de tantari, fata de cati am vazut acolo, in toata excursia. M-am intors cu sprayurile acasa.

A doua problema apa. Alt mit. Mama a crezut ca o sa murim de sete si am luat cu noi 2 baxuri. Atat in autocar cat si la hoteluri am avut apa la discretie (gratis).

Mancare este foarte ok si nu este picanta -- asta daca aveti norocul sa mergeti cu Barun si sa se ocupe de totul pana la cele mai mici detalii (de toate pentru toate gusturile, picant/nepicat, sarat/dulce, mov :)) ) trebuie doar sa spui ce vrei si se rezolva. Eu am incercat mancare lor preparata pentru ei... si... da... este picanta dar delicoasa...

Va recomand sa mergeti in toate optionalele care vi se prezinta, sunt experiente unice si vorba aceea, nu mergi in India in fiecare zi. Preturile sunt mai mult decat ok. In fiecare zi, Barun ne-a prezentat detalii despre diferite aspecte ale Indiei (istorie, politica, traditii, legi, cultura si multe altele, asa ca timpul petrecut in autocar, intre diversele destinatii, a trecut chiar mult prea repede.

Ce pot sa spun ca nu mi-a placut este calitatea internetului in unele hoteluri. Daca ai ceva de rezolvat si chiar ai nevoie cel mai bine este sa iti cumperi o cartela de-a lor, altfel... cam greu.

Despre locurile pe care le-am vizitat nu am sa povestesc, va las sa va creati experienta proprie.

Vreau sa spun doar atat, eu m-am indragotit de India... si ea de mine... asa ca sper... sa revin cat mai curand, mai am atat de multe de vazut... invatat de la ea

Trimis de Ioana3102 in 26.10.23 21:17:54
Validat / Publicat: 26.10.23 22:08:38

VIZUALIZĂRI: 1341 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ioana3102); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 "Călare" pe elefanțică :)

[26.10.23 21:35:45]

Bun, excelent scris (o plăcere!) review de debut, merită remarcat

@Ioana3102: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[26.10.23 21:38:28]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 113029&hid=3794.

[26.10.23 21:39:44]

Detalii?

Pliiiz -- cât de multe se poate!

pitiPHONE
[26.10.23 22:45:54]

Cârcotaș din fire încep eu: cum să scrii atât de vag despre o destinație care are atâtea de oferit/povestit/arătat. Și nu mi-o serviți pe aia că nu toți avem darul de a povesti, bla, bla.

Concret am auzit doar cum se zboară doar cu Turkish, Barun, fără vaccinuri, țânțari.

Parcă se vrea doar o punte spre o agenție de turism pe care o recomandă și o trimite pe pm.

Să mă contrazică doamna și să posteze impresii amănunțite despre o destinație/zonă/obiectiv. Hai! Am ridicat mingea la plasă.

[26.10.23 23:46:43]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[27.10.23 22:10:07]

@Ioana3102: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

[le] Și video!

leonasch
[27.10.23 22:21:23]

Buna ziua. Ne spuneti si noua cine este acest Barun si unde este de gasit?

Ioana3102AUTOR REVIEW
[29.10.23 18:31:02]

@leonasch: Cu drag! Barun este unul dintre cele mai profesioniste persoane pe care le-am intalnit. Pasiunea si rigoarea cu care isi face treaba sunt la cote foarte inalte. Este foarte atent la detalii si la nevoile grupului. Va las numarul lui de telefon si il puteti contacta direct pentru a va spune perioadele in care va puteti face rezervarea pentru a-l avea ca si ghid.[***]

[29.10.23 18:36:11]

@Ioana3102:

Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor de tip date personale (nume, numere de telefon, adrese de mail etc) — sunt interzise, de ceva timp, și de lege. Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Pentru a transmite un mesaj personal: click pe linkul "mesaj pers" afişat la fiecare ecou, lângă username (click pe „pliculeț”).

Ioana3102AUTOR REVIEW
[29.10.23 18:43:49]

@piti: Si carcotelile sunt constructive. Daca tot am mingea la fileu am sa raspund asa ... experientele pe care le-am trait in India pot fi redate intr-o carte, atat de multe au fost. Intradevar, detalii din partea in ceea ce priveste aceste experiente au fost extrem de putine... dar asa am intentionat. Si nu pentru ca nu am talent sa scriu

Am considerat mult mai important sa sfarsesc cateva mituri care s-au creat in lagatura cu aceasta tara... si pe care... dumneavoastra le-ati remarcat... deci misiunea mea a fost indeplinita.

Experientele si trairile fiecaruia sunt unice si este mai bine ca fiecare persoana care ajunge acolo sa isi creeze propriile idei si pareri (nu este vorba de marketing). Asa cum am scris mai sus, India iti ofera ceea ce esti pregatit sa primesti.

Ca si concluzie... totul depinde de ce vrei sa vezi, saracia, murdaria etc... si sa fi dezamagit sau sa vezi dincolo de aparente, sa intelegi ce este dincolo de aceste aspecte si sa gasesti frumusetea din fiecare lucru si moment.

Eu m-am indragostit de tot ce inseamna India

Ioana3102, leonasch, piti
Alte impresii din această RUBRICĂCircuite prin India: