ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2010

Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit

ARTICOL ARHIVAT
TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Pentru cei care vor sa-si strice concediul

Hotel comunist cu angajati lipsiti de calitate si bun simt.

Este recomandat celor care vor sa-si faca nervi in concediu, sa se simta tratati ca ultimii oameni, sa manance aceiasi mancare timp de 10 zile, sa doarma in camere cu miros de mucegai, sa bea bere mai rea decat apa din copita calului, etc.

Trimis de johann in 21.07.10 17:40:35
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2290 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (johann); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

pepsi70ro
[21.07.10 17:47:02]

Si ceva detalii suplimentare? Ce v-au facut angajatii cum s-au comportat? Din ce a costat aceeasi mancare pe care ati servit-o 10 (sau 8 zile) ?

Haide, amanuntele sunt sarea si piperul acestui site si totodata te pot face sau nu sa alegi acest hotel. In cazul tau cu siguranta nu, dar povesteste-ne si noua. Cum e cu parcarea, piscinele, divertismentul?

ps. Bine-ai venit pe site-ul comunitatii AFA!

Visan125
[22.07.10 09:24:01]

Cred ca este un coment scris la nervi. Probabil pe buna dreptate!

Servicii 0%: Doamne, v-au batut cu franghia uda? Chiar asa sa fi fost? Cazare12, 5%: sper ca nu ati dormit in picioare. Cat despre bere cu totii stim ca cea la dozator este botezata la toate AI-urile din BG. Asemenea si sucurile.

[04.08.10 13:52:13]

[@pepsi70ro] - Hmmm. Mancarea era compusa din pui, un fel de tocanita de porc, orez si cartofi. Dimineata era mai proasta: oua fierte, un fel de omleta, si crenvusti am uitat calupurile de margarina ca de unt nu se pune vorba.

Personalul, in afara de cei de la bar nu stiu o iota de engleza sau alta limba. Iar daca uita sa-ti lase prosop in baie (cum am patit eu 2 zile la rand) e o aventura sa faci rost de altul.

Parcare nu exista, sunt trei aleei care sunt ptr pietoni unde se ingramadesc masinile, iar daca ai ghinionul sa te blocheze unul cand trebuie sa pleci i-ti mai prelungesti sejurul. In schimb sunt cateva parcari cu plata unde trebuie sa dai spaga sa ai acces.

[04.08.10 14:02:13]

[@savin512] - Ce franghie uda, frate? Am fost purtat in prima zi toata statiune ptr a ne gasi alt loc de cazare ca la ei se stricase instalatia sanitara (cu copil de 3 ani dupa un drum de 8 ore) si du-si la diverse hoteluri de 1 sau 2 stele la o distanta de o ora de plaja, cazati spre seara si dupa scandalul si nervii de rigoare la un hotel de 2 stele unde wc-ul nu avea usa, mutati dupa 2 zile la ei in niste camere in care igrasia o dadea-i cu cutitul de pe perete, salteaua de la pat rupta, nu aveau un singur cearceaf ptr ea deoarece erau numai din alea mici si i-ti puneau doua orizontal de noaptea te prindeai in capcana, apa calda se termina in timp ce faceai dus sau nu curgea de loc, tv-ul nu avea telecomanda si era din ala la care nu vedeai decat de la 2 m, frigiderul nu functiona, camerele dadeau toate afara si in jurul usii de la intrare roiau sute de tantari, mirosul in camera era de nesuportat (am cumparat spray si tot degeaba), sala de mese nu avea climatizare si in timp ce mancai faceai sauna, i-ti schimbau prosoapele la 2 zile si uitau sa-ti puna altele, etc.

Daca mai vrei mai pot spune multe

Visan125
[04.08.10 14:27:06]

Cum sa nu vreau? Asta-i si rostul site-lui, sa aflam cat mai multe amanunte, ba chiar si poze daca ai.

[04.08.10 17:03:30]

Eu am stat intr-un apartament si pot sa spun ca sunt de evitat deoarece si ceilalti din grupul nostru au stat tot in apartament si erau toate la fel ca in descrierea anterioara plus ca nu exista usa intre dormitor si asa zisa sufragerie, in baie se intra din dormitor, lumina este slaba de tot, daca vrei sa citesti seara nu poti, mocheta de pe jos jegoasa si patata, lenjeria sub orice critica (patata, rupta). Singurul lucru bun a fost aerul conditionat pozitionat pe tavan. Camerele aveau balcoane mici si nefolositoare deoarece in zona verde e plin de tantari si nu poti sta deloc afara.

Personalul este format din babe insipide si ceva pusti care se uita incruntati la tine de parca esti cersetor, cat am stat acolo nu am vazut pahare de sticla decat la restaurant si acelea nespalate si cu ruj pe ele. Ca o ciudatenie, nu aveau lingurite.

La cat am umblat prin lume pot spune cu mana pe inima ca acest hotel a fost cel mai naspa dintre toate si am stat in alte parti la 2 sau 3 stele. Poate in Rimini am mai intalnit unul asemanator.

[04.08.10 17:08:44]

si inca ceva, cat am stat acolo am vizitat cateva hoteluri de 4 stele ptr a vedea comparatiile. Intradevar toate aratau bine si aveau conditii iar la intrebarea noastra de ce la astia nu e la fel raspunsul a fost ca ei fac parte dintr-un lant de mai multe hoteluri iar asta e singurul transformat peste noapte in 4 stele, restul sunt de 3. Transformarea sa facut dupa ce au inceput sa vina romanii, ptr a fi atrasi.

[23.01.11 11:09:45]

Salut la toata lumea.

Am stat mult pe ganduri daca sa va scriu ceva sau nu, si am sa va spun si de ce. Vin relativ des in "tara vecina si prietena", asta insemnand ca am facut revelioane, am sarbatorit Sfintele Pasti sau pur si simplu weekend-uri prelungite. Bineanteles ca am ales si vara sa mi-o petrec impreuna cu familia si prietenii, ati ghicit - tot in Bulgaria.

Intotdeauna am fost insa uimit, de extraordinara putere de fabulatie pe care, cu regret trebuie sa o recunosc, o au conationalii mei, si ma refer aici nu numai la cei care au scris ceva pe acest site, ci si la unii dintre prietenii mei cu care am impartit acelasi hotel, acelasi restaurant, aceeasi mancare, aceleasi servicii, in aceeasi perioada.

Ca sa incerc sa fiu cat mai concret, intr-adevar hotelul la care se refera geto-dacul Johann, este clasificat in documente ofociale cu 3 stele plus si nu 4, dar pentru ca spatiile utile (exterioare si interioare) depasesc limitele unui hotel de 3 stele, de aici si supraclasificarea.

Evident este insa, ca geto-dacii, obisnuiti sa petreaca concediile numai la multe stele, s-au simtit in acest hotel, inghesuiti, infometati si murdariti, pe deasupra nici personalul de curatenie, instalatorul, gradinarii, bucatarii si personalul auxiliar de la restaurant, nu stiau sa glasuiasca in frumoasa limba a lui Will, pentru ca, nu-i asa, sa inteleaga si sa respecte intocmai si la timp, indicatiile ce le-au primit.

Am fost acolo in aceeasi perioada cu geto-dacul Johann, si nu am reclamatii nici fata de servicii nici fata de personal sau fata de mancare. Pentru ca in turism, in plin sezon se fac de obicei suprarezervari, apar situatii in care, esti cazat in alt hotel pentru o zi sau doua, pana se elibereaza ceva (lucru pe care geto-dacul ar trebui sa-l cunoasca, daca intr-adevar ar fi putin plimbat prin lume asa cum declara). Asa au patit si prietenii mei, si ei cu copil, si au fost cazati la hotel Perla. Daca ajungeti vreoadata in statiune, mergeti va rog sa "vizionati" macar acel hotel, pentru ca nu va pot descrie cat de elegante sunt camerele, desigur mai scumpe decat Strandja. Cat despre mancare, dupa primul pranz, la care nu m-am putut abtine sa nu "gust" din prea multe sortimente, am hotarat sa nu mai calc pe acolo, decat dimineata (legume proaspete, branzeturi, mezeluri, oua in toate felurile, placinte calde cu branza sau carne, prajituri de casa, miere, lapte cu cereale, ceai si cafea) si la cina (porc la tava, vita la tava, oaie la tava, pui la tava cu legume de prea multe feluri ca sa le pot insira aici, si preferatul meu crap la tava). In loc de masa de pranz, preferam sa citesc la piscina si sa "gust" si aici din bufetul existent la pranz (pizza, hamburgeri cu cartofi, salate diverse), si dupa-amiaza (fursecuri cu ciocolata sau fara, si bineanteles inghetata).

Despre curatenia in camera nu am a ma plange, imi aduc aminte totusi, ca observand in prima zi, o scurgere de apa in spatele vasului de WC, si anuntand la receptie, a venit instalatorul si a rezolvat, dar care, uitasem, nu stia decat bulgareste, si a vrut sa ne recite ceva, dar l-am oprit la timp. Oricum nu ne ajuta poezia la nimic, important este ca omul isi facuse treaba pentru care venise. Cat despre prosoape, tin sa-l anunt pe geto-dacul care s-a plans ca nu i-au fost schimbate, ca atunci cand doresti prosop curat, il lasi pe jos in baie, si primesti automat prosop curat. Cam asa se face in lumea civilizata. Faptul ca balconul, mic de altfel, in care sunt doua scaune si o masa, si in care s-a ratacit tocmai atunci tantarul care de obicei dormita la mine pe tavan, fara sa intepe pe nimeni (dormeam cu usa intredeschisa, pentru ca opream aerul, noaptea) nu va fost suficient de mare, va face, inteleg perfect, sa evitati in viitor desfasurarea activitatii de concediu in statul Bulgaria, lucru pe care vi-l doresc din toata inima.

Mai aminteati ceva de parcare. Daca nu erau locuri suficiente in fata hotelului, in lateralul piscinei mai era o parcare, evident fara plata. Ca sa puteti parasi parcarea civilizat, trebuia anuntat cu o zi inainte la receptie de incheierea sejurului, si baiatul care avea in grija parcarea, se ocupa sa anunte eventualii posesori de masini care va blocau iesirea. De asemenea, trebuie sa stiti ca, in general, in lumea civilizata se practica fara exceptie"mica atentie" sau asa cum le place unor geto-daci sa spuna "spaga", aceasta nefiind decat Ciubuc.

Inchei prin a recunoaste ca nu imi doresc geto-daci in acest hotel, avand de gand sa ma reantorc in vara asta, chiar pentru o perioada mai lunga.

Cativa ani la rand am stat la Kalina Garden Hotel (in partea opusa a statiunii) in care ne-am simtit intr-adevar foarte bine, dar cu bucatarie mai subtire si mai putin diversificata decat la Strandja, nu are sistem all-inclusive, iar spatiile de joaca sunt mult mai mici. Neavand all-inclusive, nu are nici animatori deci, lipseste distractia. Fapt pentru care, alegem Strandja.

Concediu placut!

[23.01.11 11:33:53]

Ma intorc cu o mica sesizare. Spunea mai deunazi, geto-dacul Johann, ca berea era, pardon, pisat.

Pentru necunoscatori, tin sa precizez ca in tot sejurul meu din luna iulie, si un weekend-ul prelungit la inceputul lunii lui septembrie, am consumat cu placere maxima, numai bere Carlsberg, probabil cea mai buna bere din lume, fiind singura care se servea in acest hotel. Insa, asa cum lumea civilizata stie, berea draft (adica la butoi) este mai slab alcoolizata.

De asemenea, se puteau servi vinuri rosii si albe direct din butoi, si fara limita in afara de bunul-simt, fara a se aminti de cocktailurile felurite, udate din cand in cand cu cafea, ceai, sucuri sau chiar, va dati seama ce oroare, cristalina apa!

Apreciez programul de gimnastica cu muzica de dimineata de la scena si de la ora 4 d. a. din piscina care avea mare cautare.

Despre programul de seara, pe care ni-l ofereau animatorii, va pot spune ca nu s-a repetat defel, avand seri populare, seri de dans, seri cu concursuri diverse, seri africane s. a. m. d. , asa incat am plecat foarte rar prin statiune, tot de frica sa nu intalnim prea multi geto-daci.

Sper in acest an sa-mi petrec concediul macar la fel de binel ca si in anul ce a trecut, ceea ce va doresc si dumneavoastra!

Sa auzim numai de bine!

Nichi

[23.01.11 12:17:57]

Salutare geto-dac @nichi!

Inca de la inceput vreau sa te rog sa citesti cu atentie Termeni si Conditii de utilizare a site-ului AFA apoi sa incerci sa-ti revizuiesti modul de adresare pe site, aici jignirile nu sunt permise; am fost nevoit sa sterg din ambele ecouri pasajele care aduc atingeri de imagine autorului review-ului. Combatem ideile dar nu jignim!

Pentru ca esti nou pe site, inclin sa-ti atribui circumstante, insa data viitoare...

Pe de alta parte ar fi fost interesant daca ai fi initiat propriul review/uri din destinatiile tale turistice, ai avea astfel posibilitatea de a acorda propriile note pe grade de satisfactie si de a pune fotografii. Ar fi cred eu mult mai util pentru comunitate decat sa jignesti intr-un mod absolut gratuit.

[23.01.11 12:53:41]

Din pacate am reusit sa citesc raspunsul inainte de a reusi adminii sa stearga anumite pasaje si i-mi rezerv dreptul de a raspunde intrun mod apropiat:

nu inteleg care e treaba cu geto-dacii dar cred ca toti ar trebui sa ne simtim mandri de faptul ca ne tragem dintrun neam ales.

Sa stii ca oamenii au dreptul la pareri proprii si toti aceia care au o parere in contradictoriu merita respect, nu mai suntem urma cu 20 de ani cand toti trebuia sa avem aceiasi parere si ceilalti care nu o aveau erau impuscati. Referitor la cele spuse de tine voi raspunde punctual:

-mancarea nu era buna a fost aceiasi timp de 8 zile si era proasta din punct de vedere calitativ

-berea era groaznica, partea cu vomitatul in piscina sa stii ca nu sunt un mare bautor, mai ales de bere. Cat despre vinul de acolo eu unul nu pot numi acea licoare colorata vin, daca tu ai alte gusturi e problema ta.

-da am umblat foarte mult prin lume si lucrul acesta se cunoaste atunci cand ai de facut aprecieri sau comparatii fata de serviciile primite. Nu exista scuze sa te tine 4 zile din 8 cu bagajele nedesfacute si sa fii plimbat din hotel in hotel, cel putin eu nu asa vad sa-mi petrec concediul ptr care am platit 400 euro de persoana si am fost anuntat ca merg la hotel de 4 stele.

-orice hotel din lumea asta are parcare in afara de acesta iar restul comentariului tau ca spaga si alte alea alea e de prisos

-chestia cu schimbatul prosopului din pacate a fost reala si trec peste ironia ta ieftina . Am spus ca nu mi-au lasat prosop in baie atunci cand trebuiau schimbate, nu faptul ca nu le-au schimbat deoarece eu nu stiam vezi Doamne unde trebuia sa pun prosopul

-ma opresc aici deoarece am aflat o maxima faina: cu prostul sa nu te bati niciodata deoarece te bate intodeauna la experienta.

I-ti urez numai concedii placute in Bulgaria!

[23.01.11 13:11:32]

@johann, intuiam o eventuala replica din partea ta si tare as fi vrut ca ea sa fie total diferita de cele doua ecouri anterioare postarii tale. Am fost nevoit sa-l cenzurez si pe al tau, mult mai mult decat am facut in cazul lui @nichi, de aceea acest derapaj verbal iti aduce un cartonas galben si o vacanta de doua zile, esti mult mai vechi pe site iar pretentiile pentru tine sunt altele.

[23.01.11 13:44:23]

catre Webmaster10: Imi cer scuze pentru limbajul meu, nefiind decat rezultatul aprecierilor exagerate pe care le-a postat acel Johann, care inteleg ca nu are alta treaba decat sa urmareasca comentarii pe net. Nu am vrut sa intru intr-o polemica cu nimeni, cu atat mai mult cu cat imi dau seama ca la varsta mea nu trebuie sa-mi spuna cineva ce e alb si ce e negru. Am fost deranjat in timpul concediilor mele numai, si repet, numai de conationalii nostrii. N-am vrut sa jignesc pe nimeni, si daca s-a pierdut cu desavarsire simtul umorului, am sa ma conformez, adica n-am sa mai comentez nimic, cu atat mai mult cu cat nu imi aleg destinatiile de vacanta in urma parerilor unora sau altora. Cred cu tarie ca, din pacate, Bulgaria ne-a intrecut in ceea ce priveste capitolul turism, macar in ceea ce priveste litoralul si schiul. Sigur, ei nu au delta, ca altfel, cine stie!

Cu stima,

Nichi Cuzum

adina7
[15.04.12 20:22:35]

@nichi: Johann nu a mintit cu nimic... Urat din partea ta sa i te adresezi intr-un fel sau altul, de parca tu ai fii o persoana superioara! Nu vreau sa te jignesc, dar am fost si eu la acest hotel si tin sa precizez ca johann are dreptate... personal, ii multumesc ca nu ascunde adevarul!

adina7, johann, Visan125
Alte impresii din această RUBRICĂiHot@l / iHotel (ex Club Strandja) :