ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.10.2023
AUG-2023
Familie

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Lido di Jesolo si nu numai

Dragilor,

Daca tot m-am pornit sa scriu un review despre vacanta de anul trecut (vezi impresii), cred ca ar fi bine sa va impartasesc si vacanta din august 2023 petrecuta pe malul marii la Lido di Jesolo in Italia impreuna cu familia.

Am plecat intr- o duminica si ne-am cazat in Budapesta in centru la Vaci walk in, o destinatie potrivita pentru a lua la pas malul Dunarii pornind de la podul Szabadsag si facand un mic tur, revenind pe podul Lanc (cu lanturi) si inapoi la cazare. Plimbarea a fost foarte placuta, vantul adia usor si am admirat fluviul cu multele vaporase, dealul Szecsenyi, Citadela, Bastionul Pescarilor si cladirea Parlamentului. Toate cladirile erau frumos luminate, multi turisti chiar am intrat in atmosfera relaxata de vacanta.

Dimineata am plecat in jurul orei 8 deoarece in weekend parcarea este gratuita, se plateste doar incepand cu ora 8. Bine am facut pentru ca in Slovenia am avut o portiune de autostrada unde am mers bara la bara si am pierdut vreo 2 ore. De fapt am avut ocazia sa privesc mai indeaproape Slovenia si cred ca o vom vizita foarte curand. Mi- au placut casele cochete, la ei parca totul este aranjat si vezi mana de gospodar. Mi-a placut ca au multa verdeata, paduri, casele rasfirate pe dealuri ce te imbie la o plimbare de la una la alta.

Am ajuns la cazare in Jesolo un pic mai tarziu decat am fi dorit, dar ne-au cazat imediat. Am ales hotel Bussola situat pe malul marii in regim demipensiune. Am tinut cont de apropierea de mare, hotelul avand plaja proprie. Ne-au spus care sunt sezlongurile noastre din prima seara, care masa este a noastra in restaurant. Nu am alergat dupa niciun sezlong sau masa, totul era bine organizat. Hotelul accepta si animale de companie si erau cateva familii cu caini.

Plaja are un nisip fin, cu intrare lina in marea fara valuri prea mari, cu umbrele care sunt pe km si noi am vazut doar o mica plaja publica langa plaja Bau bau unde poti sa mergi cu animalul de companie contra cost.

In hotel majoritatea erau italieni, care mancau destul de putin, pe plaja nu consumau nimic, sau aproape nimic, nu se asculta muzica, nu se mancau seminte, nisipul era curat. Am fost placut surprinsa ca isi lasau o gramada de prosoape, jucarii pe sezlonguri, nimeni nu se atingea de nimic. A doua zi, daca uitai ceva tot acolo le gaseai.

Cum nimic nu este intamplator am facut plaja langa o familie de romani stabiliti de vreo 20 de ani in Italia, iar la restaurant lucrau 2 doamne din Romania, foarte harnice. Mancarea a fost gustoasa, diversificata ne-a placut, iar in camere se facea curatenie zilnic, se schimbau prosoapele.

Am vizitat seara statiunea, in zona centrala Via Bafile si Piazza Mazzini unde sunt multe magazine, gelaterii, restaurante unele mai aglomerate ca altele.

A doua zi ai mei au vrut sa mergem la shopping in outletul Palma Nova. Asa ca zis si facut am plecat dupa micul dejun si am stat acolo cateva ore bune, am revenit cu buzunarele mai goale si cu bagaj mai mult.

Am facut in fiecare zi plaja dimineata, iar cand soarele era prea puternic plecam intr-o mica excursie. Am vizitat Padova, unde culmea am parcat langa un magazin romanesc si am cumparat ciocolata Kandia (o cutie am daruit-o doamnelor de la restaurantul hotelului). Am vizitat cam tot centrul, dar mie nu mi-a placut atat de mult comparativ cu Milano, Roma, mi s-a parut mai putin spectaculos.

In alta zi am mers la Venetia si am lasat masina in parcarea de la Tronchetto si am luat card de o zi pe vaporetto. Am mers si la pas, dar am facut cateva ture si cu vaporetto pe mai multe trasee. Sa nu uitati sa validati de fiecare data cardul. Ne-am plimbat prin Piata San Marco, am mers catre Giardini si am admirat statuia lui Garibaldi, ne-am asezat la umbra si am mancat gelato.

Dupa masa am plecat catre hotel, dar nu pot sa nu remarc multimea de masini care mergeau catre Jesolo dimineata bara la bara, ca la noi pe Valea Prahovei, chiar si un mic accident am vazut. Noi eram pe sensul mai liber, iar dupa masa cand reveneam atunci sensul celalalt era aglomerat, plecau catre case cei veniti pentru o zi la plaja.

Am fost sa vizitam si ziua statiunea, am admirat operele de arta facute din nisip si am vizitat Tropicarium. O alegere buna intr-o zi torida de vara pentru toate varstele. De la paianjeni, broscute, serpi mai mici sau mari pana la pinguini, crocodili, iguane si chiar rechini. Cei mai haiosi au fost pinguinii care nu se mai saturau de apa.

Seara cand ieseam in zona noastra in piata erau spectacole stradale pentru copii, pentru adulti, forfota, cozi la mancare, la restaurante... tot tacamul.

Incet incet zilele de vacanta s-au terminat si a venit si ziua in care am impachetat si ne-am luat ramas bun de la Jesolo si am pornit spre casa. Drumul a fost facut mai mult pe autostrada, din fericire fara sa mai fie ambuteiaje pe drum si am ajuns cu bine acasa.

Am avut parte de o vacanta reusita, amintiri placute si dragi pe care vi le-am impartasit si voua.

Trimis de Ioana1966 in 01.10.23 23:44:33
    Validat / Publicat: 02.10.23 06:45:22
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1537 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ioana1966); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P09 O alta sculptura in nisip

[02.10.23 06:43:04]

Bun, binevenit review-ul

Ne-am bucura să putem citi și impresiile despre cazare scrise ca articol (review) nou.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a hotelului (de fapt, nu avem niciun review de aici!).

[02.10.23 07:02:11]

@webmasterX: Da, ar fi bine dar nu am facut deloc poze ca sa le atasez.

webmasterPHONE
    [02.10.23 07:30:28]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[02.10.23 07:41:54]

@webmaster: Multumesc pentru aprecieri, ma bucur ca am reusit sa va ofer o parte mica din vacanta noastra.

[02.10.23 10:09:34]

@Ioana1966:

ar fi bine dar nu am facut deloc poze ca sa le atasez.

NU e nicio problemă în asta, pozele NU SUNT obligatorii (doar „recomandate” ); multe alte revs-uri se încarcă pe site fără poze...

[02.10.23 10:43:32]

@webmasterX: O sa scriu un review despre hotel in 2- 3 zile.

Ioana1966
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Lido di Jesolo: