ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.11.2018
JUN-2018

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Lido di Jesolo & Venetia

Bine v-am regasit dragi calatori!

Si cum o imagine valoreaza cat 1000 de cuvinte, va atasez video-ul cu vacanta:

youtube

Anul acesta am decis ca pentru aniversarea a 10 ani de casnicie sa vizitam unul din cele mai romantice locuri din lume: Venetia

Drumul l-am facut cu masina de la Frankfurt via Elvetia. Pe drum am facut un popas la Como unde am si innoptat la hotelul Cruise.

Taxele de autostrada au fost in jur de 25 de euro de la Como pana la Venetia (doar dus).

Am ales sa ne cazam in Lido di Jesolo, deoarece am vrut sa avem si putin soare si access la mare, iar Jesolo e relativ aproape de Venetia (50 de km).

Am hotarat sa ne cazam la hotelul Adlon si am ales o oferta care avea si mic dejun inclus.

Unul din punctele forte a fost ca piscina era incalzita si in caz de vreme mai urata puteam sa stam la piscina in caz ca apa in mare era prea rece. Oferta am ales-o pe baza reviewurilor de pe tripvadvisor si booking. Per total am fost multumiti de locatie si de servicii. Micul dejun a fost destul de variat. Apa si cafeaua, sucul natural de portocale au fost incluse si ele. Dupa micul dejun toata lumea isi rezerva cu un prosop un sezlong la piscina. Daca nu faceai asta nu mai prindeai nici un loc aproape intreaga zi.

Va recomand daca alegeti un hotel in Jesolo sa incercati sa mergeti in timpul saptamanii. In week-end preturile la camere se dubleaza. Sant foarte multi turisti nemti si austrieci.

Ca si statiune, Jesolo mi s-a parut cea mai frumoasa statiune pe care am vazut-o vreodata.

Majoritatea cladirilor sant renovate, bine intretinute. Gasesti si copaci mari si inalti, lucru care mi s-a parut interesant dat fiind ca sant foarte multe cladiri inalte una langa alta.

Plaja se intinde pe o portiune de 15 km. Este curat, sant garderobe pentru a te schimba, sant toalete, sant sezlonguri (toate apartin de hoteluri), sant trotuare pentru a te plimba, sant camere video, iar accessul este doar pietonal. Din loc in loc mai gasesti si un bar cu bauturi si mancare tip fast food. Nici nu stiu ce s-ar putea face in plus. Plaja este toata presarata cu nisip, are cam 50 de metri latime pe majoritatea lungimii.

Marea in schimb nu este senzationala, gen la noi la Marea Neagra. Nu sant peisaje care sa iti taie rasuflarea. Noi am avut noroc si am prins o apa calda la 24 de grade la inceputul lunii Iunie.

Strada principala din Jesolo devine pietonala odata cu lasarea noptii, este interzis accessul masinilor. Odata cu venirea orei 19:00 statiunea se anima pe strada principala, sant zeci de mii de oameni care se plimba ba pe jos, ba cu bicicleta si diverse alte masinute. Plimbandu-te pe aceasta strada poti sa auzi tot felul de limbi straine, chiar auzi de toate...

Gasirea unui loc la un restaurant bun poate deveni o problema odata cu lasarea noptii, la cele mai cunoscute se sta la coada, se fac liste de asteptare. In schimb mancarea a fost foarte foarte buna. Nu am avut absolut nimic de reprosat. Ba chiar am fost fascinati de varietate si de calitatea produselor servite. Preturile au fost decente, pentru Italia. O pizza facuta cu prosciuto proaspat si branza proaspata de foarte buna calitate era cam 10 euro. Am observat si o mare varietate de mancaruri bazate pe fructe de mare. Bineinteles la fiecare masa am probat si productia locala de vin, care tin sa spun ca este foarte foarte buna :)) O carafa de vin local de 250ml era cam 4 euro.

In jurul acestei statiuni gasiti o gramada de activitati. Un mega Aqua Park, o gramada de Parcuri de 4 si 5 stele pentru camping si rulote, un Sea Life, Tropicarium si multe multe alte activitati. Un transfer catre Venetia se poate face si mijloacele de transport in comun.

Noi asa am si facut, am lasat masina la hotel si am mers cu autobuzul si apoi vaporetto-ul catre Venetia. Cred ca am facut alegerea potrivita.

Plecarea am facut-o dimineata la ora 9:00 si pe la ora 11:00 eram in Piata San Marco din Venetia. Am luat bus-ul din Jesolo catre Punta Sabbioni iar de acolo vaporetto catre Venetia.

Pretul a fost de 25 de euro de persoana pentru tot. Era un bilet valabil pentru o zi.

In pretul biletului era inclus si folosirea vaporetto-ului pe Grand Canale in Venetia.

Odata ajunsi in Venetia am cumparat (din statia de vaporetto) si bilete pentru a vizita toate monumentele si palatele. Preturile erau de 10,30 si 40 de euro de persoana. In functie de cate atractii vroiai sa vizitezi. Se poate plati si cu cardul. Noi am ales varianta cu 30 de euro si le-am luat pe rand. Principalele atractii pentru noi au fost Piata San Marco, Basilica San Marco, Ponte di Rialto si Palazzo Ducale. Tin sa precizez ca acestea sant si cele mai aglomerate obiective din ce am observat noi.

Palazzo Ducale mi s-a parut senzational, picturile de pe pereti si tavane sant senzationale. Asa ceva nu am mai vazut si nici nu cred ca o sa mai vad in alte locuri.

Dupa ce am vizitat atractiile principale am ales sa facem si o plimbare cu gondola. A fost o experienta unica pe care v-a recomand mai ales in momente speciale. Pretul a fost de 80 de euro si durata a fost de aproximativ 30 de minute. Plimbarea a fost pe canalele mai micute si apoi 3-4 minute si pe Grand Canale. Ne-au fost aduse la cunostinta si semnificatiile anumitor cladiri pe langa care am trecut. Am vazut si alti turisti care alegeau sa parcurca acest traseu chiar si cu lautar in gondola. Mi s-a parut un pic ciudat, mai ales pentru ca erai chinezi... dar cine stie... poate oamenii doreau sa simta "the full package" cu melodia din the godfather pe fundal, plimbandu-se cu gondola :)

Dupa plimbarea cu gondola am savurat o inghetat tipic italiana, care a fost de altfel si foarte buna :))

Pranzul l-am luat la un Restaurant aflat la baza podului Ponte di Rialto, cu vedere catre Grand Canale. Chiar langa se afla si un mini Mall. Este posibil sa urci sus pe acoperis, de unde poti avea o vedere panoramica asupra orasului. Desi vederea nu e chiar asa de spectaculoasa cum ma asteptam.

Ziua a fost destul de lunga, foarte multa plimbarealea si ne-a epuizat complet. Dar a meritat fiecare banutz si efort deoarece este o experienta unica si una pe care nu o vom repeta prea curand.

Lido di Jesolo mi s-a parut statiunea ideala pentru familii cu copii. Serviciile mi s-au parut foarte bune. Preturile in schimb putin cam mari. Probabil si datorita faptului ca majoritatea clientelei era vest europeana / nordica.

Sper ca intr-o zi sa avem si noi asa ceva in Romania.

Sincer sant surprins ca nu prea exista reviewuri cu aceasta statiunea pe amfostacolo, desi este o statiune foarte mare. Cred ca sant peste 100 de hoteluri si in week-end sant peste 100,000 de oameni in aceasta statiune.

Trimis de Bughy82 in 28.11.18 17:01:44
    Validat / Publicat: 28.11.18 19:00:20
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Sardinia

VIZUALIZĂRI: 5797 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Bughy82); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P16 Pictura in interiorul Palazzo Ducale

[28.11.18 17:06:14]

Catre webmaster:

Va rog frumos introduceti o functie sa pot uploada toate pozele cu un click. Chiar nu am timp sa stau sa adaug 50 de poze asteptand ca fiecare sa se incarce. Daca vreti va trimit pozele sa le uploadati voi, dar va rog introduceti o modalitate mai usoara de a uploada poze pe site. Nu e de mirare ca o gramada de articole nu au poze sau daca au... sant foarte putine.

[28.11.18 18:26:16]

@Bughy82:

Pe drum am facut un popas la Como unde am si innoptat la hotelul Cruise.

&

Am hotarat sa ne cazam la hotelul Adlon

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[28.11.18 19:03:25]

@webmaster45: Puteti va rog sa faceti link-ul catre video-ul de pe youtube vizionabil direct din aceasta pagina? Multumesc

[28.11.18 19:06:54]

[28.11.18 19:14:31]

@Bughy82:

Aș putea implementa destul de ușor o asemenea funcție. N-o voi face însă - pentru că nu am un server care să poată susține 100.000 de mii de încărcărcări a unor calupuri ”de 50 de poze” (teoretic posibile a apărea simultan). Eu nu sunt Facebook

Și nici nu vreau să fiu.

Nu știu, poate sunt eu de modă mai veche, dar prefer ORICÂND un set de (doar) 5 poze CU text foto explicativ - în locul a 100 de poze încărcate ”la grămadă”, fără un text minimal explicativ, despre care majoritatea habar nu au „ce-o fi aici?”...

[28.11.18 20:18:59]

@webmaster: Permite-mi sa nu fiu de acord.

Oricum poti da skip la comment, poti uploada orice poza fara comment. Daca ar fi commentul o conditie as intelege, dar nu este.

Mass upload ar fi time saving pentru mine. Iti dau si un contra argument serios:

Timpul petrecut facand upload una cate una la poze l-as putea petrece dand explicatii la fiecare poza dupa ce le-am uploadat toate cele 50 de poze cu 1 singur click.

[01.12.18 20:42:29]

@webmaster45: O rugaminte am la dumneavoastra, am facut o greseala cand am uploadat video-ul pe youtube, l-am uploadat 4096x2160 iar youtube nu recunoaste doar 3840 x 2160, asa ca a trebuit sa il uploadez din nou pentru a fuctiona redarea in format 4k.

Daca se poate sa schimbati linkul video-ului cu acesta:

youtube

[01.12.18 21:17:42]