ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.09.2023
AUG-2022
Familie

Croatia surprinzatoare

Dragilor,

Mi-am tot luat inima in dinti sa va impartasesc vacanta noastra in Croatia, dar cumva am tot amanat. Astazi mi-am zis ca nu trebuie sa mai aman si trebuie sa va povestesc cum a fost anul trecut in august in Croatia.

Am facut rezervare de doua zile la apartament Patar in Grabovac prin Booking si am rezervat online 3 bilete pentru 2 zile pe site https://ticketing. np-plitvicka-jezera. hr si le-am primit pe email. Gazdele sunt foarte dragute, apartamentul curat si ne-am simtit foarte bine acolo. A doua zi am mers dimineata in parcarea parcului Ulaz 2, am gasit un loc ferit intre copaci si am purces catre parc, de fapt pe acolo intra cei mai multi. Pentru prima zi am ales traseul F care este cel mai lung si se merge pe jos tot traseul. Daca ai "picioare" este singurul traseu pe care trebuie sa il faci deoarece vezi aproape tot parcul. Noi am combinat spre sfarsitul zilei traseele ca sa vedem ce ne interesa pe noi. Parcul este foarte frumos, aglomerat si nu erau multi pe acest traseu, am avut ocazia sa ne bucuram de peisaj si de liniste. Am trecut cu vaporasul lacul, am stat putin la coada deoarece era ceva coada si nu am vrut sa urmam traseul F pentru a merge in partea superioara.

A doua zi am mers in partea superioara cu autobuzul. Este bine sa mergeti mai devreme pentru ca se face in sezon o coada mare de tot, multi aleg sa mearga in partea de sus si sa treaca cu vaporasul in partea de jos. Pentru cei fara conditie fizica este bine sa mearga cu autobuzul in partea de sus si sa coboare. In tot parcul sunt bancute pe care te poti odihni si admira peisajul. Imediat ce te asezi vin ratuste la tine sa le hranesti. Acest lucru este interzis si se lasa cu amenzi. Nici chioscuri nu prea sunt prin parc, doar in statiile de autobuz, de aceea este bine sa aveti ceva apa la voi. Pozele pe care le -am adaugat vorbesc de la sine...

Am zabovit pana la ora pranzului prin parc si am plecat inspre Dubrovnik, de fapt am fost cazati in Orasac la Sea View Suite. Apartament curat, spatios cu vedere la mare, foarte bine utilat. Prima zi am vizitat imprejurimile, am mers la plaja, dar Adritica in Croatia iti ofera plaja cu pietre... Dubrovnik este cireasa de pe tort, frumos cu stradutele abrupte pietruite, cu casele de piatra si vederea spre mare, cu insulele din apropiere. Orasul l-am vazut si de sus, am mers cu masina in punctul de belvedere Bosanka, drumul este ingust, uneori este foarte aglomerat, insa privelistea merita efortul.

Nu am putut sa nu bifam Golful Kotor din Muntenegru, am cam stat ceva la vama si pe drum. Golful este spectaculos, orasele pline de farmec cu case construite pana pe malul marii, Am oprit in Perast sa vedem orasul, dar si cele 2 insule una naturala si cealalata artificiala. Mie mi-a placut mai mult decat orasul Kotor, avea asa un farmec aparte. Nu am mers pe insula sa vizitam Our Lady of the Rocks, dar traditia se pastreaza si acum in data de 22 iulie la apus localnicii merg cu barcile si arunca pietre in mare pentru a mari insula.

Orasul Kotor este cel mai mare, zgomotos din tot golful cu orasul sau medieval umplut pana la refuz de turisti, ne-am odihnit la o terasa, am vizitat o frumoasa biserica si apoi am facut drumul inapoi, bineinteles cu aceeasi coada la vama.

In Dubrovnik ne faceam cumparaturile la un Lidl, de fapt nu se intra in orasul vechi ci se alege drumul din stanga si dupa vreo 10 km cred, se ajunge la Lidl. Era cam aglomerat, plin de turisti care isi faceau cumparaturile, foarte bine aprovizionat. Adresa este Ulica Tomislava Macana 7,20000, Dubrovnik, Croația.

Nu pot sa nu amintesc de vizita la Ston cel mai mare zid fortificat din Europa, varianta europeana a marelui zid chinezesc, pe care l-am urcat intr-o zi torida de vara la pranz, dar nu m-am lasat. Pozitia aleasa le permitea sa se apere din ambele parti atunci cand erau atacati de pe mare. Tot in apropiere de Ston este o frumoasa plaja cu nisip Prapratno, pentru care trebuie sa fii matinal, deoarece este aglomerata. Daca doriti o degustare de fructe de mare si stridii Mali Ston, orasul aflat la poale este locul perfect.

Croatia te uimeste prin muntii care se termina in mare, prin numarul mare de turisti care aleg sa vina sa navigheze, drumurile bune, dar si alte drumuri parca in zig zag, inguste unde atunci cand se intalnesc 2 masini trebuie sa rezolvi problema cu rabdare din partea tuturor. La inceput am fost un pic stresata, dar acolo chiar au fost respectate limitele de viteza si oamenii conduceau relaxati.

Ultima seara ne-am luat ramas bun de la Adriatica cu o baie seara in mare, am mers pe plaja Veliki Zali o plaja tot cu pietre, dar am fost cam ultimii pe plaja si ne-am putut bucura de o seara linistita. Plaja este de 25 km de Dubrovnik pe soseaua care leaga Dubrovnik de Split. Am facut plaja de vreo doua ori acolo.

Drumul de intoarcere spre casa a fost lung si foarte obositor, am venit prin Bosnia-Hertegovina si Serbia, rabdarea mi-a pusa la incercare drumul de 828 km a durat 13 ore si cum am condus mai mult eu am avut nevoie de o zi de odihna. Peisajul foarte frumos, putine masini in Bosnia Hertegovina, din pacate sunt ramasi in urma.

Am avut o vacanta foarte activa desi imi propun de fiecare data sa ma odihnesc mai mult, dar cumva tot reusesc sa nu ma tin de promisiune

Trimis de Ioana1966 in 29.09.23 23:37:19
Validat / Publicat: 30.09.23 07:08:33
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 827 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ioana1966); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Kotor orasul vechi

[30.09.23 07:08:07]

Bun revenit pe site, cu impresii -- frumoasă vacanță

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă frumoasa Dalmație, #LA PAS PRIN DALMAȚIA - DALMAȚIA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 12878&hid=14336.

[30.09.23 11:25:18]

@Ioana1966: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

Ioana1966AUTOR REVIEW
[30.09.23 12:48:53]

@webmasterX: Am uitat ca sunt utile, multumesc pentru reamintire!

Ioana1966AUTOR REVIEW
[30.09.23 12:57:13]

@webmasterX: Multumesc, chiar a fost reusita. Poate ar trebui sa scriu mai des si sa promovez si zona in care locuiesc, sunt cateva comori ascunse ce merita vizitate...

Ioana1966
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă frumoasa Dalmație: