ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.09.2023
ÎNSCRIS: 26.03.14
AUG-2023
Cuplu
BUN

O pensiune cu panoramă în Praid

Alegerea cazării în satul Praid a durat câteva minute; rezervarea am făcut-o studiind un site specializat în pensiuni, după care am luat legătura telefonic cu proprietara pentru a mă asigura că studioul era liber pentru perioada dorită.

Prețul a fost de 150 lei/noapte și am achitat un avans de 100 lei în contul indicat de viitoarea noastră gazdă.

Așa după cum v-am povestit în reviewul anterior vezi impresii, inițial am dorit să stăm 4 nopți în Praid, dar ne-am răzgândit și am redus sejurul cu o noapte. Gazda era plecată din localitate la data sosirii noastre și ne-a lăsat cheile ascunse într-un loc afară, pe care nu vi-l voi dezvălui, căci probabil că la fel va proceda pe viitor și cu alți oaspeți. Iar în a treia seară a șederii, când a venit ca să-și ia diferența de bani, am informat-o că vom părăsi pensiunea în dimineața următoare.

Casa de vacanță House 33 este situată pe strada Sóhát nr. 33A, în capătul unei pante ascendente destul de abrupte și, în plus, pavată cu criblură, fapt care face ca accesul cu mașina să fie relativ anevoios. Este de fapt un drum care se face la stânga din șosea (pe direcția dinspre Gheorgheni) și după ce trece pe lângă vreo 5 case, inclusiv pensiunea noastră, se îndreaptă spre pădure.

Clădirea fiind situată la ceva înălțime, priveliștea din curte este foarte frumoasă: tot satul cu case albe și acoperișuri roșii, cuibărit în depresiunea împrejmuită de dealuri împădurite, ți se așterne la picioare. Se află și foarte aproape de salină (vreo 300 m), ștrand (cca. 450 m) și cam la 1,5 km de Wellness Center.

Are o fundație foarte solidă în care s-au turnat betoane la greu; colina pe care stă cocoțată are probabil tendința să o ia la vale în urma unor ploi abundente, foarte dese în zonă. Din cauza fundației, trebuie să urci două șiruri de trepte pentru a ajunge în curtea înfrumusețată de câteva ghivece cu flori.

În stânga e un mic loc de joacă, dotat cu trambulină, căsuță și tobogan, dar după părerea mea, pensiunea nu e potrivită pentru copiii mici, care lăsați nesupreavegheați, riscă să se dea de-a berbeleacul în jos pe scări. E poate destinată mai degrabă unor grupuri de adulți care, în caz de vreme bună, să stea la o șuetă la una din cele două mese de afară, una mare, cu o umbrelă uriașă deasupra, cealaltă mică, pitită într-un foișor cu câteva rafturi pline de borcane și obiecte decorative.

Și să se distreze preparând niște cărnuri la grătar, așa cum a făcut familia venită a doua zi după noi. Cu ajutorul unui membru al său, un tânăr binevoitor, Adrian a reușit să readucă pe locul său umbrela, prost ancorată în suport, care fusese smulsă de vântul ce bătuse în seara precedentă.

Casa nu are decât trei camere: una dublă, în mijloc, încadrată de două triple. A fost deschisă ca pensiune în vara anului 2022, așa după cum am văzut că e desenată ziua sfințirii pe peretele camerei, și încă se lucrează la mansardă.

Dubla care ne-a fost alocată avea dotări basic: un pat matrimonial cu saltea bună și lenjerie de calitate, încadrat de noptiere cu veioze; o măsuță cu două scaune, deasupra căreia, pe perete, fusese agățat televizorul; un cuier; un frigider de mici dimensiuni; un dulăpior cu căni și pahare. Șifonierul lipsește, dar n-a fost bai - ne-am păstrat lucrurile în valize.

Baia are și ea tot ce trebuie: dușul e dintr-acela cu cădiță înălțată și ni s-au pus la dispoziție prosoape mari și mici, suluri de hârtie igienică și săpun lichid. Pensiunea este încălzită cu centrală proprie cu lemne, ce fusese pusă în funcțiune special pentru venirea noastră.

În afara construcției ce adăpostește dormitoarele, lipită de ea este o altă clădire, la care urcă niște trepte, unde a fost amenajată bucătăria. Aici am găsit o plită electrică, un frigider mare, mese, un dulap cu veselă, tacâmuri, câteva oale și tigăi.

Mai precizez că WiFi-ul a funcționat bine și că am apreciat curățenia din cameră.

Se vede totuși că lucrările de amenajare nu s-au finalizat: zidurile fundației și bucătăriei nu au fost zugrăvite, în curte sunt depozitați saci cu materiale de construcție și totul are un aer de neterminat.

Nu mă îndoiesc însă că gazdele, niște tineri cu spirit de inițiativă din câte mi-am dat seama în cursul scurtei noastre interacțiuni, vor rezolva toate problemele în scurt timp, așa încât House 33 să-și întâmpine pe viitor oaspeții în cele mai bune condiții.

Drept pentru care o recomand.

despre SERVICII

Interacțiune foarte bună cu gazdele, atât telefonic, cât și la fața locului. Mi-au făcut o impresie foarte bună în decursul scurtei noastre conversații.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Condiții basic, exact la ceea ce ne-am așteptat, având în vedere prețul.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Panorama este probabil principalul atu al pensiunii.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Praid este o localitate mică, unde se afă totuși o salină și ștranduri cu ape termale. Poate fi însă folosit ca punct de plecare în explorarea Ținutului Secuiesc. Asta dacă vremea o permite!

Trimis de Carmen Ion in 20.09.23 10:55:23
Validat / Publicat: 20.09.23 11:50:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PRAID [HR].

VIZUALIZĂRI: 492 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 Casa de vacanță House 33 - foișorul
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 31900 PMA (din 23 voturi)

[20.09.23 11:49:25]

Mutat în rubrica "House 33, PRAID [HR]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

Carmen IonAUTOR REVIEW
[20.09.23 11:54:49]

@webmasterX: Pensiunea se află de partea cealaltă a drumului și mai departe de șosea

[20.09.23 12:02:14]

@Carmen Ion: rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... p.php?hid=28246.

• - localizează obiectivul pe acea hartă (mărește sau micșorează zoom-ul pentru o vizualizare cât mai confortabilă)
  • - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră în partea de jos a paginii;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • Carmen IonAUTOR REVIEW
    [20.09.23 12:06:51]

@webmasterX: Nu. Pensiunea se află de cealaltă parte a străzii și puțin mai jos (mai departe de șoseaua principală).

[20.09.23 13:04:03]

@Carmen Ion: Citește te rog cu atenție ce-am scris mai sus

Dacă accesezi de pe desktop/laptop vei putea indica coordonatele exacte -- altfel mi-e greu să știu EXACT ce înseamnă

peterminea
    [20.09.23 13:53:38]

Sărut mâna!

De curiozitate, la camerele pensiunii se folosește cheie normală sau este cartelă ca la camerele de hotel?

[20.09.23 14:15:41]

@Carmen Ion: verifica acum, am modificat eu cursorul.

Carmen IonPHONEAUTOR REVIEW
    [20.09.23 17:05:36]

@webmaster26: E OK. Mulțumesc

webmasterPHONE
    [20.09.23 18:03:01]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Carmen IonPHONEAUTOR REVIEW
    [20.09.23 18:24:29]