ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2023
ÎNSCRIS: 22.04.15
DEC-2021

Atractii in Madeira

In 2020 am avut rezervare si bilete de avion spre Madeira. Inainte cu vreo 2 3 saptamani unul din segmentele de zbor cu TAP Portugal s-a anulat. Atunci am decis sa renuntam si am plecat anul urmator.

La rezervare a fost mai simplu de anulat insa la bilete un pic mai greu dar am reusit. Am primit de la TAP Portugal 3 vauchere a cate 20 euro fiecare la suma pe care am dat-o noi pe bilete dar trebuiaue folosite pana in august 2021. Urmatorul an cu ajutorul celor de la Vola prin care am si luat biletele am reusit sa folosim vaucherele insa am mai dat 133 euro la cele 3 bilete. Am gasit la fel ca in 2020 tot cu 2 escale spre Funchal. Dimineata la 6.10 am decolat iar la 18.30 am ajuns in Funchal cu escale la Munich si Lisabona. Vaccin si teste facute in timp si inregistrare pe site ul madeirasafe.com obligatoriu. Din aeroport am luat un Bolt ceea ce va sfatuiesc si pe voi pentru ca au preturi rezonabile fata de taxiurile care stau acolo.

La intoarcere zborul Munchen Bucuresti s-a anulat astfel incat a trebuit sa mai stam o zi. Tipa de la bilete ne-a ajutat cu o recomandare la 2 hoteluri in apropiere. Am stat in Santa Cruz la Solar Bom Jesus 3 persoane cu 70 euro la vreo 2 km de aeroport.

[În Funchal] Am facut rezervarea din timp la GuestHouse Vila Lusitania. Un proprietar foarte amabil. Ne-a ajutat cu tot ce am avut nevoie. Trasee harti …. chiar si cu inchirierea unei masini la 40 euro pe zi plus 10 euro garantie.

In prima zi am stabilit sa mergem cu telecabina sa vedem gradinile botanica si cea tropicala. La biletele pentru teleferic poti cere si pt gradina botanica si vor fi un pic mai ieftine noi am dat 94 euro pe 3 bilete teleferic plus gradina botanica inclusa. Am vizitat mai intai gradina tropicala care era langa teleferic. Pt Gradina botanica mai ai de mers cu alt teleferic iar ultimul este la ora 16.00 ca sa-l prindeti pe cel de intoarcere in Funchal de aceea va sfatuiesc sa vedeti in 2 zile gradinile. Ca sa nu depindeti de teleferic incercati si cu autobuzul. La intrare in gradina botanica aveti souveniruri la preturi bune.

Spre sfarsitul sejurului am avut un ghid stabilit de 10 ani acolo din Republica Moldova care ne-a luat dimineata de acasa si ne-a facut un tur pe partea N V a insulei. Cu el am vizitat

Camara de Lobos, unde exista o statuia lui Winston Churchill.

Cabo Girão, situat la 25 de kilometri distanţă de Funchal, este o stâncă abruptă, ce se înalţă la 580 de metri deasupra oceanului. Aici există o pasarelă din sticlă de unde poti vedea o priveliste minunata.

Apoi am mers pe langa la padurile de dafini. Madeira adăposteşte cea mai mare rezervaţie de dafini din lume – 20% din teritoriul ei fiind acoperit de păduri de lauri (dafini) înscrise în lista patrimoniului cultural UNESCO in 1999.

Porto Moniz are drept principală atracţie piscinele naturale create din lavă vulcanică. Peisajul este cu adevărat senzaţional. Sunt 2 zone de facut baie una e cu intrare gratuita. Am mancat foarte bine la Cachalot. Un fotograf ne-a facut o poza pentru amintire si am primit un CD cu Madeira la 5 euro.

Nu ratati sa mancati pastel de nata un desert cunoscut la ei si sa beti o cafea buna in drumul spre Cabo Girao pe partea dreapta este o cafenea cu preturi bune.

O poncha buna am baut tot in drumul pe care l-am facut cu ghidul.

Am avut 3 zile abonament la o linie de autobuz care a costat 12 euro. Biletul a fost 1.90 euro. Nu cred ca s-a meritat pentru ca daca pleci dimineata te hotarasti pentru o destinatie te intorci seara deci iesi cam tot pe acolo.

Intr-una din zile am fost pe pe coasta estică a insulei Madeira, in Machico locul în care descoperitorii insulei Gonçalves Zarco și Tristão Vaz Teixeira au debarcat pentru prima dată în 1419.

Pe plaja Machico pietrele au fost înlocuite cu nisip din Maroc inca din 2008.

Lido a fost o alta plaja unde am fost daca iti iei bilet pe mai multe zile poti face economie.

Zarco Gonçalves, care a pus bazele orașului-port Funchal, este înmormântat în catedrala Santa Clara din același oraș.

Nu puteam sa nu facem si noi macar o levada am ales una mai usoara Caldeirao Verde care e in zona Santana unde poti ajunge cu masina pe care o lasi in parcarea de la intrare. Sa aveti la voi apa si sandvichuri. Nu uitati o pelerina, lanterna pentru ca sunt cascade si tuneluri...

In ultima zi am fost la Muzeul Ronaldo unde intrarea era 5 euro.

Cumparaturi am facut la Minimercado El Chico era destul de aproape de cazarea noastra si un vanzator foarte amabil. Ne-a facut cadou intr-o zi o ciocolata in alta zi un fruct de-al lor banana ananas pe care ne-a si explicat cum sa-l mancam. Foarte prietenosi si primitori portughezii.

Am mancat bine la White House Pub Restaurante Grill care era aproape de cazarea noastra. Unul din baieti a stat in Romania un an si ne-a fost de ajutor pentru ca se descurca bine in romana.

Am vizitat si Mercados dos Lavradores piata foarte cunoscuta unde preturile sunt mari. In piata vinde si un roman stabilit acolo de multi ani. Gasesti fructe si in alte magazine mai convenabil

Cumparaturi mai mari am facut de la Mall Forum Madeira care avea la parter Pingo Doce cu mancare gatita.

Au ramas multe de vazut cu toate ca am stat 11 nopti.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Totul este minunat vacanta prea mica pentru cat avem de vazut. Sper sa revenim este o destinatie de nota 10.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

O vacanta minunata. Trebuie sa revenim

Trimis de Clementina in 18.09.23 14:26:02
Validat / Publicat: 18.09.23 16:31:55
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA

VIZUALIZĂRI: 756 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Clementina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Pestana - statuia lui Winston Churchill

[18.09.23 14:35:04]

Odată cu primele impresii trimise — un review bun! merită remarcat — @Clementina: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[18.09.23 14:39:26]

Ne-am bucura să putem citi impresiile tale despre cazarea acolo, la Lusitania — scrise ca articol (review) nou.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestei cazări.

Clementina
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Madeira: