ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2023
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
AUG-2023

Templul Cybelei – obiectiv central la Muzeul de Istorie din Balcic

Relaxanta plimbare pe faleza Balcicului și printre ambarcațiunile din portul turistic s-a încheiat cu vizitarea a două muzee importante aflate în centrul urbei. Mai întâi am intrat la Muzeul de Istorie, după care am vizitat și Muzeul de Etnografie (vezi impresii). Dacă veniți cu autoturismul găsiți o parcare subterană cu plată chiar lângă clădirea muzeului.

Vizită: august 2023

Adresă: ul. Dimitar Jelev 2 (ulița Vitosha pe GoogleMaps)

Web: balchikmuseum.bg/en/attra ... -museum-balchik

Program și tarife. Programul de funcționare pe timpul verii este între orele 09.00-17.30 (iarna se decalează orarul: 08.00-16.30), de luni până sâmbăta (duminica închis). Prețul pentru vizitarea muzeului este de 5 leva/persoană, însă noi am achiziționat un bilet combinat pentru vizitarea a două muzee acest lucru aducând o reducere de preț: 7 leva/adult. Alte variante de preț, reduceri și servicii plătite găsiți pe site-ul web (balchikmuseum.bg/en/for-visitors). Am primit bon fiscal (nu aveau bilete personalizate) și ni s-au indicat încăperile de la parter pentru vizită. Există o taxă foto, dar în limita bunului simț se pot face câteva fotografii cu telefonul.

Vizitarea muzeului

Înainte de a intra în muzeu am admirat clădirea care se individualizează prin turnul său, fosta Primărie a Balcicului, operă a arhitectei Henrieta Delavrancea-Gibory, fiica mai mică a scriitorului Barbu Ștefănescu-Delavrancea și soră a scriitoarei și pianistei Cella Delavrancea (metacult.ro/architecture/fisa.php?id=666). Se numără printre primele femei-arhitect din România și s-a remarcat prin clădirile proiectate în perioada interbelică în Balcic. Între 1934-37 a refăcut și extins o clădire mai veche pentru a găzdui Primăria orașului Balcic.

Muzeul este compus din 3 săli de expunere, axate aproape integral pe descoperiri arheologice din zona orașului antic Dionysopolis – port înființat de coloniștii greci (mai ales ionieni din Milet). Pentru noi acest oraș are importanță din perspectiva menționării regelui dac Burebista drept „cel dintâi și cel mai mare dintre regii din Thracia” într-o inscripție (decret) provenind din Dionysopolis (detalii aici: ro.wikipedia.org/wiki/Dec ... in_Dionysopolis).

În primele două săli am văzut expuse obiecte din preistorie, epoca elenistică și romană descoperite în timpul campaniilor arheologice: unelte din silex, topoare și ciocane de piatră, vase și fragmente ceramice, monede, opaițe, fragmente de statui etc.

Din epoca romană este reprodus un car de luptă cu două roți, scaun de fier și decorațiuni de bronz, aparținând probabil unui nobil roman. De asemenea, o mică dioramă ne prezintă mormântul unui medic-preot roman, cercetat arheologic la începutul anilor 1900. Aici au fost găsite instrumente chirurgicale din bronz și ceramică.

Sala 3 – Templul Cybelei reprezintă principalul punct de atracție al muzeului. Descoperit accidental în 2007 în Balcic la 250 m depărtare de mare, templul închinat „Mamei Pontice a Zeilor - Cybela” este cel mai bine păstrat templu de pe coasta vestică a Mării Negre. Zeița de origine frigiană era considerată protectoarea Naturii și a animalelor sălbatice, ceremoniile dedicate ei având un caracter sângeros și orgiastic (la Balcic în partea vestică a templului se afla o vatră unde se efectuau sacrificii).

Templul din Dionysopolis a fost construit în secolul III î. Ch. și a fost utilizat doar aproximativ 100 de ani, ulterior clădirile fiind incendiate și abandonate. În expoziție vedem o machetă a templului precum și fragmente de piatră provenind din situl arheologic: un fronton sculptat, o masă din marmură utilizată în cult, numeroase statuete, diverse artefacte din interiorul templului. Pe un tv lcd rulează un filmuleț care ne prezintă aspecte istorice privind orașul antic și descoperirile arheologice din zonă.

Concluzii. Etichetele și panourile informative sunt redactate în limba bulgară și limba engleză ceea ce ușurează înțelegerea rolului și semnificațiilor obiectelor expuse. Vizita a durat circa 30 de minute, accentul fiind pe sala dedicată templului zeiței Cybela. Recomand o scurtă oprire în acest muzeu, mai cu seamă pentru importanța exponatelor arheologice.

Alegeri inspirate!

Trimis de tata123 🔱 in 16.09.23 18:45:20
Validat / Publicat: 16.09.23 21:27:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 340 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 De pe terasa din spate se vede Marea Neagră.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 20 voturi)

[16.09.23 21:27:18]

Mutat în rubrica "Muzee în Balcic, BALCIC" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Balcic și împrejurimile]

• Alte impresii din această RUBRICĂMuzee în Balcic: