ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2023
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
AUG-2023

Kavarna - o scurtă explorare

Într-una din diminețile petrecute în nordul litoralului bulgăresc am mers din zona localității Topola, unde eram cazați la Evgeniya Apartment (vezi impresii), în orășelul Kavarna, situat la circa 6 km distanță.

Kavarna e un orășel situat la circa 45 km depărtare de Vama Veche, o urbe cu rădăcini istorice (vechea Cărvuna, capitala Despotatului Dobrogei), un oraș micuț cu aspect rural, încremenit în timp. El este cunoscut pentru ministațiunea de vară de la malul mării și peisajul drăguț existent în golf, lucruri prezentate pe site-urile și blogurile de turism românești.

La intrarea dinspre Balcic se află un monument intitulat „Apărarea Kavarnei” , ridicat în 1976 și dedicat luptei antiotomane dusă de populația bulgară din Kavarna împotriva bașibuzucilor (trupe neregulate formate din populație musulmană din teritoriile ocupate) în ceea ce s-a numit „Revolta de la Cavarna” , în timpul războiului ruso-turc din 1877-1878.

Am traversat cu autoturismul o parte din oraș urmând strada („ulitsa” în bulgară) Sava Ganchev (ofițer de marină), drum care pe ultimii 3 km trece printr-o pădure. Se coboară de pe terasa înaltă unde este așezat orașul până la nivelul mării, circa 100 m diferență de nivel. Am parcat aproape de mare în zona vechiului port, de fapt a depozitelor portului de altădată. Câteva clădiri din bolovani de piatră, de diferite dimensiuni, cu frumoase ancadramente din blocuri de piatră în jurul ușilor și porților de acces, cu ferestre mici acoperite cu obloane, cu inscripții ce le atestă vechimea (1853 și 1882) stau mărturie a vremurilor prospere de altădată. Într-o astfel de construcție de piatră se află o unitate de cazare, alta e în curs de restaurare, câteva sunt părăsite și încuiate. Reper al vremurilor mai moderne stă un siloz de mari dimensiuni, un adevărat „castel” .

Golful Kavarnei este străjuit de Capul Chirakman, un colos alb ce se înalță la 120 m deasupra Mării Negre. Numele are origini otomane și înseamnă „far” , într-adevăr poziția geografică fiind propice amplasării unui sistem de semnalizare. Pe platoul Chirakman se pot vedea ruinele coloniei antice grecești Bizone, accesibile pe o potecă ce urcă pieptiș.

Pe valea verde ce coboară spre mare s-au construit multe vile, hoteluri și pensiuni aici formându-se o adevărată stațiune litorală. Cele câteva fâșii de plajă, publică sau private, sunt acoperite de ceva nisip, dar nu sunt foarte late. O porțiune din cea privată e amenajată cu șezlonguri și umbreluțe. De asemenea, există mai multe restaurante și localuri unde poți mânca ceva.

În pădurea ce mărginește șoseaua există mai multe izvoare cu apă potabilă, am mers și eu vreo 200 m pe la umbră până la Izvorul de Argint unde apa rece era foarte bună, iar locul e amenajat (mese, un grătar, leagăn, o troiță). Sunt indicatoare către izvor și vestigiile istorice de pe platoul Chirakman. Am mai văzut pe marginea șoselei încă un izvor amenajat și se pare că mai există câteva în zonă. La sursa de apă din pădure – Izvorul de Argint – veneau permanent autoturisme și oamenii umpleau bidoane cu apă.

Întors în oraș am oprit câteva minute în zona muzeelor, și anume: Muzeul de Istorie al Kavarnei, Expoziția „Dobrogea și marea” (localizată într-un vechi hamam turcesc restaurat, datând din anii 1500) și Complexul etnografic (o veche casă cu anexe restaurată din epoca Renașterii bulgare). Le am în vedere pentru o viitoare vizită!

Am zărit din mersul automobilului parcul orașului și am vizitat un supermarket (pentru nelipsita „boza” = braga bulgărească).

Cam atât despre orașul Kavarna, vă invit să vizionați fotografiile atașate.

Călătorii frumoase!

Trimis de tata123 🔱 in 09.08.23 21:31:17
Validat / Publicat: 10.08.23 08:39:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 863 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Plajă amenajată.

[10.08.23 08:44:10]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kavarna și împrejurimile: