ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.09.2011
DE roth
ÎNSCRIS: 04.11.10
MAR-2011

Kavarna - de Ziua femeii

Toni Ursachi - ....Fractii....

Asculta mai multe audio ambientala

Anul acesta i-mi iau inima in dinti si nu refuz o "iesala cu fetele" de 8 martie. Iesirea e una in Bulgaria, oras Kavarna, hotel OTDIH 4* si se intampla in 5-6 martie.

Pret platit 250lei/transport autocar + cazare 1 noapte (cu pranz+cina+mic dejun la hotel) +pranz la ferma de midii cost suplimentar 18e/pers

Desi am loc platit si privilegiat in autocar, --locul controlorului de bilete, adica in picioare --, hotarasc sa merg cu masina proprie, lucru care s-a dovedit fff intelept pe parcursul celor 2 zile de colindat. Am eu rau de masina sa nu credeti ca erau locurile in picioare!!!

Strigarea se face la 6.45 la Brancoveanu cu Luica unde se incepe cu numaratoarea din "Singur acasa x" doar ca la noi nu iese bine, adica - 3 persoane +loc in autocar mai mult. - 3 pers insemna... eu + alte 2 care au mers cu mine.

Traseu

Bucuresti-Ruse-Varna cu admirat marea si portul-Balcic cu pauza 1h la palat-Kavarna hotel-Cap Kaliakra-Dalbota (ferma de midii) -Silistra-A2-Bucuresti

Trecerea de punctul de frontiera e destul de rapida tinand cont ca toata gasca e formata din 2 autocare si masina mea, a mai fost un autocar cu plecare de la Sincai, iar restul traseului pana la Varna nu e intrerupt decat de 2 opriri scurte.

Trecem prin Varna fara oprire, asa ca admiram ce putem din viteza si ajungem la Balcic unde avem 1h si 30min pt rasfat la palat. Intrarea e 10 leva sau 25ron, biletul fiind valabil toata ziua chiar daca iesi din incinta.

La castel

Aici avem parte de o adevarata lectie de istorie din partea unei "ghide" care e defapt invatatoare dar are 1 facultate terminata si una pe drum, o tipa pe care as dori sa o pot asculta macar 24h fiindca are ce spune. PS pasiunea ei --TROIA--, asta am aflat de la sot care e profesor de istorie si care a recunoscut ca nu se poate compara cu ea. E cel mai bun ex ca atunci cind e pasiune restul e poveste. Asa am putut sa vad cu ochii mintii minunatele gradini care acum erau inca adormite. Vizitam castelul, admiram picturile, icoanele si bineinteles ca luam magnetei.

Un magnet=3 leva sau 7.5lei, mai scump ca la intrare in obiectiv. Pentru 1 leva poti obtine un banut de la un aparat care i-ti da senzatia ca tu bagi leva si iese acel banut de alama cu un model preales din 4 astfel de posibilitati.

Banutul e cam rudimentar, adica nefinisat, dar asta e farmecul lui. Admir marea, prima oara in acest an, frumoasa si parca adormita ca tot locul dealtfel si pornesc catre masina pt a merge mai departe spre hotel.

Orasul Kavarna

Nu spune nimic special, pare un oras muncitoresc, cu blocuri comuniste, ceva mai ingrijire parca, aveam sa vad portrete ale monstrilor sacrii ai Rokcului pictati pe laterala acelor blocuri--asta de la balconul hotelului.

Hotelul e situat in parcul central, linga zona pietonala si la ~1km de mers pana la mare. Amplasat strategic, pe drumul principal, la marginea unui parc dragut, pare a fi teleportat, fiind in discordanta cu ce e in jur.

Aveam sa aflu ca are un fel de circuit inchis fiind locul de cazare al artistilor si al staf-urilor acestora, care vin sa cante pe un stadion modern in zona, (si cica ar fi cam 5-6 astfel de evenimente pe an). tot aici sunt cazate diverse loturi de sportivi. In aceasta perioada era un lot de volei, precum si o nunta. De cum ajungem suntem directionati in crama, locul unde vom servi pranzul.

Urmeaza cazarea si timp liber pana la cina/petrecere.

Camerele cu adevarat de 4*.. vezi rw despre cazare.. Las bagajul si dau o fuga la piscina care constat ca e mica asa ca ma multumesc cu sala de forta. Nici aici nu e spatiu mare, dar sunt aparate de buna calitate insa doar cate unul. Fiind singura am lucrat in voie de am facut o mama de febra musculara nr. 1

Urc in camera si prind si 1h de motaiala, fac dus si fuguta jos la crama ca incepe taraboiul. Aici ne asteapta pe mese o salata bulgareasca, suc si vin. Incepe si dansul, mai timid insa domnul care facea animatia s-a dumirit repede la ce tresare majoritatea si hai hore si sarbe de duduia hotelul.

Servim si felul principal, tot pe acoduri muzicale, deja se intetise dansul. Totul a tinut pana spre miezul noptii, cind cei care ne mai aflam acolo decidem sa ne vedem dimineata la md

Bag un somn binemeritat si dimineata pe la 6.30 vad daca trupa mea (celelalte 2 fete) sunt trezite sa coboram la masa. La 7 mergem la MD, plecam la mare unde vedem ca zona e cam saraca la acest capitol. Facem ceva aerosoli pe mal si o luam inapoi cu gand de a ne opri la singurele obiective 2 biserici.

Ambele sunt inchise desi e trecut de 8.30. Dam si de zona pietonala a orasului, unde gasim ceva buticute deschise. Luam si de aici un magnet pt colectie, si cum se pornise un vant rece si destul de aprig hotaram sa predam camera ca la 10.30 sa nu avem probleme.

Fiindca am terminat repede iesim sa admiram parcul si abia acum vedem cat e de frumos. Cata atentie e data vegetatiei, cum un falnic copac e ocolit frumos de alee si pe dreapta si pe stanga ceea ce la noi ar fifost rezolvat repede prin taiere.

La 11, cu mic cu mare reusim sa ne adunam in sfarsit si plecam spre Cap Kaliakra. aici avem parte de o priveliste minunata de ansamblu, de povesti uluitoare spusede "ghida' despre cetate si port.

Ne plimbam pe drumul principal, unii mai curajosi o iau si pe alei mai putin batute si se apropie de mare cu atentie si multa grija. Avem bucuria sa descoperim grote care se pare ca au servit drept ascunzatoare sau spatiu de depozitare in vremuri de restriste. Ochim undeva aproape de apa ceva din drumul de mult uitat, cateva trepte bine conservate pe care pasau bravi oameni ai marii in vremuri apuse. portul e foarte jos fata de cetate, asta a fost si intentia cand s-au stabilit traci aici. Ei alegeau in special locatii strategice, cu puncte de observatie bine pozitionate. Cetatea a rezistat pana sub otomani undeva in sec14-15.

Dupa o minunata lectie de istorie (pt cine a dorit) ne adunam la autocar cu directia ferma de midii. Ca la grupele de scolari unde picii se cearta si cadrele didactice trebuie sa ii dojeneasca asa si acum numai ca in lipsa copiilor ete ce se gasesc cateva "doamne" care nu au dormit bine si se incinge un pic admosfera. Oameni mari fiind realizeaza penibuilul faptei si unii se retrag, altii mai bombane in barba, marunt inca ceva timp.

Cum soarele urcase pe cer destul de mult semn ca se apropie miezul zilei si o binemeritata masa de pranz care trebuie sa ie un regal de gusturi si arome.

Ne intoarcem catre orasul Kavarna si undeva in dreapta o luam catre Dalboka. Cum drunul e f abrupt autocarul ramane sus pe platforma betonata pt parcare. Coborarea e binevenita, mai face ceva pofta de masa, tragedia e la intors unde cu burta plina nu prea merge la deal. Unii se bucura insa ca mai consuma ceva calorii din multele adunate la festinul culinat de care am avut parte. Pret 18e sau 36leva si am avut parte de un meniu prestabilit dar f variat.

Aperitivul a continut midii umplute, pane, natur, salata de midii cu maioneza si verdeata, etc mult, f mult f gustos si... mai vreauuuu. A urmat o oala de midii (supa de midii???) natur as zice si astea super, si la final orezul cu midii, o delicatesa. poate e doar parerea mea dar nu am vazut pe nimeni sa lase in farfurie sau sase vaite ca nu e bun. faima locului e data de bucatele alese sau de pofta clientilor? Primim si cate o sticla de vin la 2 pers si cum putini beu--de eraq ziua femeii si asta mai lipsea sa vad si ceva axemplare prea vesele. Le luam la mica intelegere

. Afara soarele isi facea datoria si mangaia ceilalti clienti, multi constanteni care vin pt un pranz delicios si de ce sa nu recunostem accesibil la pret.

Despre ferma si al sau patron, un tip destept, care a accesat cu succes fonduri europene pt a se dezvolta s-a tot scris asa ca eu zic pas si ajung la cel mai greu moment al zilei urcatul la autocar. Asa cum am facut si la dus tot asa am procedat si la intors adica am facut mai multe curse pt copii si ceva pers mai in varsta. Restul curajosi sau nu au ajuns intr-un tarziu la autocar si iatane porniti catre casa. Decizia de a trece cu bacul pe la silistra nu a fost chiar rea fiindca am mai vazut si altceva. pt mine trecerea a fost pt prima data efectuata si chiar m-a placut ideea.

Restul a decurs ok, Silista-calarasi cu ceva sensuri unice ratate, A2 si... acasa.

O experienta care as repeta-o dar tot pe masina propie. Ferma de midii--un vis implinit. pot spune ca sunt geloasa la modul cel mai sincer pe constantenii si nu numai care ajung acolo in week-end.

Trimis de roth in 08.09.11 21:42:42
Validat / Publicat: 08.09.11 23:02:42

VIZUALIZĂRI: 4399 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 daca e de ziua femeii ce poate defini mai bine decat "O MARE FEMEIE"

webmaster13 [06.01.12 23:42:45] »

Fiind vorba despre o escapada feminina, melodia postata este din partea barbatilor... in general!!!

Melodia postata se poate totusi sterge/schimba!

adri-nico [07.01.12 00:08:23] »

@webmaster13:

Mai, da ce webmaster romantic... O sa iti urmaresc "muzicile".

Roth,

Cine a pus snuruletele de martisor in "copac"?

balasa violeta [21.04.12 11:21:11] »

@roth, daca ai sti ca si baietii mei au vrut sa prinda pozele de pe blocurile din Kavarna. Au renuntat spunand ca la intoarcere. Ne-am intors pe alt drum.

Felicitari pentru review!

webmasterX [03.01.16 11:16:50] »

Mutat în rubrica "Descoperă Kavarna, KAVARNA" (nou-creată pe sait)

adri-nico, balasa violeta
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kavarna și împrejurimile: