ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.08.2023
STATUS: CHIBIȚ
AUG-2023

încărcat de pe telefon!

Toxica

Personalul slab pregătit și oferă informații eronate!

Am fost cu fetita de 11 luni, am întrebat dacă este voie și dacă mirosul de motorina nu o va afecta. Ni sa zis ca sunt teste făcute care confirma faptul ca nu este sănătatea pusa în pericol și ca se poate întra cu bebelușii.

După ce am ajuns la 75m (am mers pe repede înainte, nu am stat sa admiram peisajul, durata ar fi fost de 15-20 minute maxim) Fetita a început sa fie somnolenta. Am plecat cu ea spre ieșire, la ultimele trepte fetita nu mai reacționa... Norocul nostru a fost ca eram aproape de ieșire altfel cine știe ce se întâmplă!

La 2 ore după ce am ieșit din salina au început reacțiile (febra). Intoxicație cu motorina. Mirosul de motorina a rămas atât pe haine cât și în mașină, de zici ca am făcut dus cu motorina!

La 5 minute după ce fetita și-a revenit am început noi cu dureri de cap, greață. Ar trebui echipament adecvat pentru a se putea întra în salina, personal bine pregătit pentru a prezenta toate riscurile fără a omite vre unul!

Experienta noastră la aceasta salina ne-a lăsat un gust amar!

Trimis de ux130192 in 08.08.23 00:30:38
Validat / Publicat: 08.08.23 07:53:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CACICA [SV]

VIZUALIZĂRI: 704 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ux130192); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[08.08.23 07:52:30]

@ux130192: bun-venit pe AmFostAcolo.ro.

„Numele utilizator” alocat automat de către program (la primul review încărcat) - ux130192 - este, pare-se, confuzant, derutant pentru unii utilizatori. Când ai timp, îl poți schimba într-o formă mai „umană” (de ex „popescu2020”) - folosind butonul schimbă username de aici

liviu49
[08.08.23 08:02:05]

In 2020 am fost si noi la salina Cacica, despre care se vorbea foarte frumos. Mirosul de motorina se simtea din parcare si din aceasta cauza sotia a renuntat la vizita. Am reusit sa coboram pana jos, dar dupa 10 minute mirosul de motorina ne-a gonit si am urcat in cea mai mare viteza, mai ales ca aveam un copil de 4 ani cu noi. La suprafata ne-am povestit patania sotiei si mai multi posibili vizitatori (mai ales cei cu copii) au renuntat la vizitarea salinei.

Pacat de frumusetea din salina, cel putin cat am reusit sa vedem, ca mirosul puternic de motorina alunga multa lume.

Numai bine si calatorii placute!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[09.08.23 06:01:30]

@liviu49: Știe cineva să ne spună de unde provine acest miros persistent de motorină? Și, înțeleg că este ceva care se întâmplă de mult acolo. Dumneavoastră amintiți de o experiență din 2020, iar noul nostru coleg de o alta din 2023. Ce se întâmplă? Nu poate fi remediat nimic?

Eu nu am fost niciodată la Salina Cacica, dar am în plan să adaug și alte saline la cele pe care am reușit să le vizitez până acum. Oare Salina Cacica trebuie exclusă definitiv de pe listă?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
liviu49
[09.08.23 08:21:34]

De la personalul salinei care vindea biletele de intrare am inteles ca mirosul este cauzat de procesul tehnologic de exploatare a salinei in care se folosesc motoare diesel.

Se pare ca si sistemul de ventilare nu este prea eficient, pentru ca mirosul este prea persistent.

Nu stiu cat de corecte su fost informatiile pe care le-am primit, dar mirosul este persistent.

Numai bine si calatorii placute!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
tata123 🔱 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[09.08.23 13:16:28]

@liviu49 + all: Mirosul e prezent de mulți, mulți ani. Sarea de la Cacica este obținută din saramura extrasă din subteran prin intermediul unor sonde, recristalizarea efectuându-se la suprafață, în altă localitate.

Răspuns:

I. În 1956 a fost introdus în fluxul tehnologic petrolul drept combustibil lichid, și tot atunci au fost amplasate sondele de exploatare prin dizolvare cinetică în adâncul pământului. Deci mirosul de hidrocarburi a avut timp să se „sedimenteze” în interior;

II. Treptele ce coboară în subteran, 150 la număr, sunt cele originale de la 1803, sunt mineralizate cu saramură și emană mirosuri la rândul lor;

III. Până prin anii 1990 în galeriile de la Cacica se depozitau butoaie cu brânză pe perioade lungi, era un depozit pentru întreaga zonă a Moldovei = miros greu impregnat în rocă.

De altfel, din cele citite, mirosul de petrol poate proveni și de la gazele „prinse” în blocurile de sare. Prin spargerea/dizolvarea acestor blocuri de sare gazele sunt eliberate și iau contact cu aerul emanând un miros neplăcut, asemănător hidrocarburilor.

Problema mirosului aduce într-adevăr neplăceri turistului sau pacientului. Cine știe când și cum se va rezolva.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]

iulianic, liviu49, tata123 🔱