Salina Cacica

înscris/ă în 26.03.12
SEP-2015

Descoperim Bucovina - salina Cacica

Urmare de aici

Ne-am gandit ca in afara concediilor de la mare, sa incepem sa aratam copiilor si tara noastra. In drumetie prin Bucovina, ne-am oprit si la salina Cacica.

As spune... interesant...

O curte mare, cam... pustie, cu doua chioscuri cu suveniruri, o intentie de baraca unde se vindea kurtos colac...

Se intra intr-un holisor unde se plateste biletul, apoi se coboara pe scara in salina. Scara ingusta, cu trepte inegale, taiate in sare, acoperite cu dulapi de lemn dati cu motorina. Peretii dati cu motorina. Totul dat cu motorina. Un miros de motorina care iti intra in fiecare por. Am fi vrut sa vedem sare, sa respiram aer curat, asa cum s-a intamplat in alte saline...

Nu exista ghid, nu iti spune nimeni nimic, nu vezi si nu simti nimic decat motorina.

La primul nivel am intalnit un copil (pe la vreo... 12-13 ani) venit la bunici care stia de la bunici cate ceva despre salina. Ne-am lipit unii de altii si ne-au povestit si noua.

Pacat ca nu exista un ghid, pacat ca nu se face ceva, gasi o alta solutie de conservare a acestei saline, decat aceasta motorina. Am inteles motivele pentru care se da totul cu motorina, dar nu vom reveni, pentru ca nu se poate respira inauntru.

Mare pacat. Sala de bal superba, lacul cu barca din mijloc, galeriile, sinele de lemn, vagonetii de lemn, coboratul pe scari pe diverse orizonturi, sala de sport... povestile spuse de copilul venit la bunici...

Oricum, merita vazuta o data, zic eu...

Impresii încărcate de CarmenCat in 13.01.2016 10:50:37

Validat / Publicat: 13.01.16 12:32:42

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (CarmenCat); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  10100 PMA (din 16 voturi) nota2

[13.01.16 11:11:38]

Câteva fotografii realizate de voi acolo — ai putea încărca? Ar ilustra perfect textul, fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie...
Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=17758

- CarmenCat
[13.01.16 12:37:41]

@webmaster33 - multumesc pentru link, da, voi descarca pozele (stiu ca suna straniu, nu am reusit pana acum) si voi incarca si aici si la review-ul cu pensiunea.

Si sper sa reusesc sa povestesc si vizitarea Bucovinei.

- tata123
[14.01.16 11:01:50]

@CarmenCat - Problema mirosului persistent de motorină (utilizat probabil pentru prelungirea rezistenței lemnului în subteran - se spune că treptele din lemn de brad au 200 de ani vechime) este semnalată de ani de zile. Multe personae nu pot coborî în salină din cauza acelui miros puternic - am avut cazuri chiar în grupul nostru (persoana respectivă s-a întors la suprafață după 20 de trepte).

Încă din 2012 se vorbea de o modernizare a salinei, chiar organizarea unui punct balnear (https://svnews.ro/salina-cacica-ar-putea-fi-modernizata-printr-un-proiect-privat/10937/#ixzz29DFyDqwQ).