ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.08.2023
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 luni și 15 ani
BUN

încărcat de pe telefon!

Mini vacanta de doua nopți la Dana Holiday Club

Mereu când merg undeva vreau sa fac poze și sa scriu câte un review, și mereu uit.

De la ultimul review ni s-a adăugat la număr un bebeluș. Asa ca timpul este mai limitat.

Ultima mini vacanta a fost într-un weekend, în Venus... ca nu prea ne vine sa mergem prin alte părți. Acolo ne simțim acasă.

Pentru prima data dupa 7 ani (cred) am ales iar Dana. Fost Ammon adică. Era ieftinache, am prins și o oferta... bine, apoi am aflat ca de când încetasem eu sa mai doresc o vacanta acolo a pierdut o stea, si de asta acum ne este accesibil dpdv material și noua.

Bun. Am ajuns vineri pe la prânz. Am cerut insistent, și pe booking și la telefon, sa ni se asigure măcar una din cele doua camere la parter, pentru ca fetita cea mare este utilizatoare de scaun rulant. Fără probleme ni le-au alocat pe amandoua la parter, și una lângă alta. La recepție au fost câteva dezamăgiri mititele:

1. Am așteptat 30 de minute cu ambii copii în curte, mi s-a zis ca nu sunt gata camerele. După 30 de minute au sunat cameristele și se pare ca acele camere erau gata încă de dimineață. În fine, am trecut peste.

2. Mi s-a încasat taxa de stațiune inclusiv pentru însoțitorul fetitei cu dizabilități. Chestie oleaca ilegala, ar spune legea. Am trecut și peste asta, ca era vorba de 10 lei pana la urma.

3. Când am decis sa iau și MD pentru o persoana, a trebuit sa ne dea o brățară. Am vrut să port eu brățara, pentru ca riscul ca fata sa tragă de ea sa o rupă era destul de mare. Tetrapareza, retard grav... mi s-a părut oarecum logic sa port eu brățara. Ei bine... nu s-a putut. Bratara poate fi purtată DOAR de cine mănâncă. Nu contează ca persoana respectiva suferă de un handicap grav, și fizic și psihic. Dar da, am trecut și peste asta.

Într-un final am ajuns și noi în camere. Sincer, mi-au plăcut. Dar și aici am avut câte ceva de observat. La camera mea geamul de la baie este fixat deschis. Se poate închide? Probabil, dar poate cu ceva intervenție. Dusul nu funcționa, m-am spălat cu succes la... sticla. Nu prea mi se pare normal sa te speli ca la lighean când dai aproape 400 de lei pe noapte. În rest totul mi s-a părut destul de decent. Lumina foarte bună, draperii, spatii de depozitare suficiente, mini frigider foarte eficient.

Ah. Mare, MARE minus: lipsa prizelor. Aveam în camera lângă pat doua prize, pe peretele opus prizele pentru frigider și televizor, și în baie una. Numai fii-mea are de încărcat noaptea telefonul, tableta, ȘI căștile. Iar eu un telefon. Dar dacă stăteam toată familia acolo, sa mai fie încă un telefon?

Exista plasa de tantari la ușa, minunat! Scaune și măsuță pe balcon, și uscător de rufe.

Camera noastră era exact lângă terasa, pe care terasa seara canta Maria Buza. As fi stat 2 luni cazata acolo, atmosfera chiar era minunata la terasa și se simțea asta pana la mine în balcon. Geamurile izolează suficient de bine. Bebelușul a dormit fără probleme, iar fata cea mare a adormit în ambele seri cu ușa la balcon intredeschisa. Pentru ca eu am stat pe balcon și din păcate ușa nu se poate închide pe dinafara. Deci nivelul decibelilor este destul de înalt, dar totuși se poate sa dormi bine.

Un mare plus pentru noi - este cada și nu cabina de dus. La mine în camera dusul era poziționat prost și nu as fi putut sa ii fac dus fetei, însă faptul ca este cada este un mare plus, pentru ca ea trebuie sa stea întinsă, și la 1.65 înălțime nu are cum în cadita de duș clasica.

Divaghez.

Revin la oile mele. Următorul aspect: masa. Cum am zis am avut doar MD. 50 de lei pe zi. Fii-mea mănâncă doar vreo 2 crenvusti și un ou dimineața, și nu mi s-a părut ca ar valora 50 de lei, asa ca am îndrăznit și eu o cafea și ceva de mâncare în a doua dimineață. Acum 7 ani mâncarea era excepțională. Acum am fost mai mult decât dezamăgită. Prima dimineață a început mai târziu pentru noi, și am pus pe seama întârzierii starea în care am găsit mancarea. A doua dimineata am ajuns însă 30 de min de la începerea MD și nu au mai avut nicio scuza. Crenvustii aveau apa f putina, asa ca erau uscați pe jumătate. Ouăle ochiuri erau extrem de uscate la suprafață, făcuseră deja acea pojghita dar foarte Uscata și tare. Sucul era o scuza, nu un suc. Fata a vrut suc de ananas. Sincer, primul pahar l-am lăsat lângă aparat, am zis ca poate era... ceva de la aparat, nici nu știu exact ce am gândit. Am mai pus unul. Nu, era la fel. Era ca și cum cineva lăsase niște felii de ananas vreo ora într-un pahar de apa și apoi le scosese. Era aproape transparent lichidul, și avea doar o aromă distanta de ananas. A rămas pe masa, evident.

Oh și am mai avut o întâmplare neplăcută... în prima dimineață, sâmbătă, eram încă în camera când au venit cameristele. Am strigat la ele ca sunt în camera, însă ele au zgâlțâit clanta totuși. Nu, nu au încercat sa deschidă cu cheia, au încercat clanta. Soțul era chiar lângă ușa întâmplător și le-a zis ca sunt în camera. Totuși, au băgat cheia. Au văzut ca nu merge sa deschidă (aveam cheia în usa), și soțul le-a mai zis odată. Nimic, au scos cheia, au băgat iar cheia și au încercat, pana am deschis și le-am zis ca sunt acolo și momentan nu se poate la curățenie. Asa și? A întrat doamna impingandu-ma ușor "măcar sa ia gunoiul". Fata dezbrăcată în pat, eu în lenjeria intima, nu a avut doamna absolut nicio jena. Apreciez dorința de a goli coșurile și a face curățenie chiar dacă stau doar 2 nopți, dar sa intri peste mine asa mi se pare un pic deplasat.

Ok, cam asta a fost tot, as zice. As mai sta acolo pentru Maria Buza și pentru piscina, dar cam atât.

Trimis de adi_na in 01.08.23 16:15:21
Validat / Publicat: 01.08.23 19:57:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VENUS. A mai fost în/la: Academy, Ammon, Rodica, Iulia, Esplanada Lucian

VIZUALIZĂRI: 564 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adi_na); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Spațiul în camera este suficient de mare asa încât m-am putut descurca foarte bine cu căruțul fetei. Este mărime de adolescent însă cred că și unul de adulți încape. Pana pe balcon chiar!

cris1982PHONE CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[01.08.23 20:55:53]

am ales iar Dana. Fost Ammon

Acest review este despre Dana Holiday Club, adică fostul hotel Ammon, deci cred că ar trebui să stea la rubrica fostului hotel Ammon, și nu la rubrica Dana Resort.

De anul trecut hotelul Ammon a fost preluat de proprietarii Dana Resort, de aceea au ambele denumirea de Dana, dar sunt locații diferite.

Acum 7 ani mâncarea era excepțională. Acum am fost mai mult decât dezamăgită.

La ce hotel ai fost acum 7 ani? Oricum, nici Dana Resort, nici fostul Ammon nu mai au același management de acum 7 ani și multe s-au schimbat între timp.

Mă bucur că per ansamblu v-a plăcut hotelul, deși review-ul se axează pe părțile negative ale sejurului.

[01.08.23 21:14:07]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Dana Holiday Club (ex Ammon, ex Zamfira) , VENUS" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Dana Resort]

Mulțumiri @cris1982 pentru sesizare!

adi_naPHONEAUTOR REVIEW
[01.08.23 21:41:53]

@cris1982: Aha, am înțeles. înseamnă că de asta sunt atâtea lucruri diferite. Nu am știut exact cum stau lucrurile cu ei, îmi cer scuze.

[02.08.23 00:23:33]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

adi_na, cris1982
Alte impresii din această RUBRICĂDana Holiday Club (ex Ammon, ex Zamfira) :