ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2010
ÎNSCRIS: 25.04.10
MAY-2010

Palatul Mogosoaia

Am fost prima oara la Mogosoaia din pura curiozitate, poate mai mult pentru a bifa locul pe lista celor "vazute".

Nu credeam ca voi gasi acolo o oaza de liniste si de frumusete. O frumusete care pastreaza ceva din vremurile cu printi si printese. Cand am intrat prima oara pe poarta imensa, parca simteam ca intru in alta lume.

Arhitectura palatului desi destul de simpla, este deosebita. Nu vreau sa intru in detalii despre stilul arhitectural sau istoria palatului. Probabil toata lumea stie ca a fost construit de catre Constantin Brancoveanu.

Multa lume vine aici pentru poze de nunta. Decorul este intr-adevar foarte frumos si pozele pot fi deosebite daca si fotograful stie sa exploateze frumusetea locului.

Palatul este inconjurat de gradini si apoi de o padurice cu multe luminisuri. Poti sa stai la umbra sau la plaja. Multi vin pentru picnic. Parca i-am vazut pe unii ca faceau si gratar, lucru care mi s-a parut "deplasat". Ar trebui sa nu dea voie sa se faca gratare in zona. Pentru unii insa nici un loc nu are farmec daca nu "pun de un gratar".

Gradinile m-au dezamagit un pic. Imi inchipuiam ce de flori as fi plantat eu daca ar fi fost dupa mine. Probabil ca nu sunt fonduri doar pentru o intretinere minima a Palatului.

Daca as avea posibilitatea sa ma implic, as avea multe idei pentru imbunatatirea aspectului imprejurimilor Palatului, fara a strica frumusetea cumva salbatica a paduricii din apropiere sau a lacului pe malul caruia se afla.

Va sfatuiesc sa va duceti daca vreti sa petreceti o dupa-amiaza linistita fara sa fie nevoie sa va deplasati mai mult de 15 km din centrul orasului.

Pentru cei interesati - se poate lua si masa la o terasa din incinta complexului.

Trimis de miha_t in 19.07.10 15:28:36

VIZUALIZĂRI: 2980 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (miha_t); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 portile Palatului
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[19.07.10 18:44:08]

nota la cazare ce reprezinta?

miha_tAUTOR REVIEW
[19.07.10 22:45:31]

Ai dreptate .

Cu ocazia asta poate aflu si eu. Nu am putut sa postez review-ul pana nu completam gradul de satisfactie. Poate nu am inteles eu bine... se posteaza review-uri numai pentru hoteluri? Sau nu am nimerit locul unde trebuia sa postez acest gen de review?

Ma lamureste si pe mine cineva?

Si cum pot sa remediez situatia de mai sus?

Multumesc.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[19.07.10 23:02:05]

puteai posta impresiile daca punctai si DOAR o singura categorie (aici, potrivit ar fi fost "cadrul natural" si "distractia si relaxarea"; eventual "mancarea si bucataria" daca ati fi luat masa la restaurantul din incinta; posibil si la "servicii", daca ati fi beneficiat sa zicem de un ghid profesionist care sa va conduca prin palat (pretul era de doar 2 lei, parca).

iti sugerez sa alegi ce note dai si la ce capitole. un moderator/webmaster va face cu siguranta modificarile necesare.

miha_tAUTOR REVIEW
[20.07.10 08:02:53]

Merci mult, Dragos.

[26.07.10 01:34:54]

Eliminat notele de la 'Servicii', 'Cazare', 'Bucatarie si masa'; am completat, in schimb, 100% (procentul de la mai sus-referitele rubrici) la capitolul 'Distractie si relaxare'.

miha_t
Alte impresii din această RUBRICĂPalatul Brâncovenesc de la Mogoşoaia: