ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2023
ÎNSCRIS: 03.09.12
APR-2023
Cuplu
EXCELENT

Barcelo Tiran Sharm - raport calitate preț excelent, plajă foarte bună, recif de corali

Și acest hotel a fost de mult timp pe lista mea cu resorturi din Egipt la Marea Roșie.

De ce?

În primul rând pentru plajă lată cu nisip și reciful de corali.

Am mai luat în considerare și peisajul cu munți, parcă de pe altă planetă ce mi-a adus aminte de Oman.

Astfel, la începutul anului am prins un preț foarte bun pentru sfârșitul lunii aprilie, doar 1180 de euro (de nerefuzat, nu?) așa că nu am ratat ocazia și am cumpărat pachetul turistic.

despre SERVICII

Serviciile au fost peste așteptări!

Curățenie peste tot, pesonalul foarte atent, amabil și prietenos.

Wi-Fi pe toată suprafaţa resortului, inclusiv pe plajă.

Resortul are mai multe magazine, casă de schimb valutar, Spa, coafor, servicii de îngrijire corporală, etc.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Resortul se află în Nabq Bay la o distanţă de 11 km de aeroport și are in apropiere hotelurile Steigenberger Alcazar și Pikalbatros Royal Moderna.

Am plecat din Iași la ora 16.30 și am ajuns la hotel în jurul orei 21.00, după ce am lăsat pe traseu alți turiști.

Interesant a fost că am avut și la dus și la intors cel mai scurt zbor spre Egipt de până acum, doar 3 ore.

Tour operatorul a fost din Ucraina, astfel că avionul a fost plin de ucraineni.

Cand am coborât din autocar in fața hotelului, a trebuit ca să ajungem la recepție să urcăm mai multe trepte, cam un etaj. Recepția cu lobby cu o statuie uriașă întruchipând o femeie cu bratele deschise, este interesantă și deosebită, dar nu spectaculoasă.

Mobilierul este confortabil dar învechit, ca la majoritatea hotelurilor din Egipt la Marea Roșie.

Hotelul are camere duble, triple cu vedere la grădină, curte interioară sau mare și camere de lux cu ieșire la piscină și vedere la mare, cu suprafețe ce variază intre 35 si 40 mp.

Inițial am primit de la recepție o cameră cu două paturi, standard, la et. 2, cu vedere spre curtea interioară, nu m-a deranjat că nu aveam peisaj, dar nu mi-a plăcut la baie spațiul de la duș, care era prea mic pentru gustul meu.

Așa că ne-am întors la recepție spunând ce-mi doresc și am solicitat să ne arate ce camere disponibile mai au.

Astfel ne-a arătat o cameră la parter cu vedere la o piscină comună, tot în curtea interioară (sunt mai multe corpuri de clădiri), după care ne-a arătat o cameră deluxe cu ieșire la piscină.

Era atât de frumoasă, spațioasă și cu propria piscină luminată în albastru, încât m-am hotărât pe loc, că aceasta este câștigătoarea!

Ni s-a cerut încă 200 de dolari pentru cameră, pe care i-am dat bucuroși, în total cam 1350 de euro, un preț excelent!

M-a incantat faptul că ne-au spus că piscina o putem folosi oricând, la orice oră, față de Turcia, unde din experiențele anterioare, după ora 18.00, nu mai puteai să folosești piscina.

Deși era o cameră deluxe, mobilierul părea mai mult vechi decât nou.

Insă mi-a plăcut patul mare dublu, cu saltea și perne confortabile și lenjerie curată.

Prosoapele de la baie și cele de la plajă au fost de calitate.

Consumabilele de la baie la fel.

Am avut minibar cu bere, apă și sucuri, care se reumplea zilnic.

Wi Fi in cameră gratuit, dar și la piscină și plajă.

TV cu ecran destul de mare, pe care l-am folosit, aer condiționat centralizat.

Uscător de păr în baie.

Noaptea a fost liniște (in față aveam un bar și plaja) amfiteatrul fiind in spatele altor corpuri și nu se auzeau muzica.

Am avut norocul să nu fie țânțari.

Singurul lucru din cameră care nu mi-a plăcut a fost ușa comunicantă cu o altă cameră, însă am avut vecini o familie cu copil mic, pe care din fericire îl culcau devreme și nu ne-a deranjat noaptea.

Cel mai mult la cameră mi-a plăcut că aveam o terasă cu un sezlong, un scaun și o masă, după care în față era piscina proprie cu o suprafaţă de circa 15 mp, iar după piscină spațiu verde cu umbrelă și șezlonguri mari, rezervat doar celor cu camerele ca noi.

Asta a fost super fain!

Intrucât vremea a fost patru zile capricioasă, cu vânt puternic și nu am putut face snorkeling, ne-am petrecut timpul la propria piscină, ne-am bălăcit cât am vrut, am avut intimitate și ne-am relaxat pe spațiul verde.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Hotel are un restaurant principal La Brisa cu mic dejun, prânz și cina stil bufet și un restaurant pe plajă Barracuda, cu profil snack menu între 10.00-12.00 și lunch între 12.00 -17.00 (pizza, burghez, salate) și înghețată între 15.00 - 16.00.

Mâncarea a fost o mare surpriză plăcută, nu ne-am așteptat să fie atat de diversificată și atât de bună la prețul plătit!

In fiecare seară a fost o altă tematică și pe lângă produsele de bază erau și mâncăruri noi.

Au fost preparate diverse din bucătăria locală și internațională, pe bază de pui, vită„berbecuț, curcan, rață, pui, pește, fructe de mare, brânzeturi, legume gătite, supe, paste, pizza, humus, tahini, salate aperitiv, salate de crudități, iar ca desert prăjituri, torturi, tarte, creme, sarailie, baclava și prăjituri tradiționale foarte bune și multe!

Culmea e că aveau și dimineața prăjituri și creme, din care nu lipsea crema de zahăr ars (mie îmi place foarte mult!).

Erau și fructe proaspete pepene roșu, galben, mere, banane, portocale etc.

De asemenea erau și sucurile fresh dimineața, de mai multe feluri.

Ce mi-a plăcut în mod deosebit au fost salatele de legume, multe, diversificate, pe care le găseai la fiecare masă.

Cafeaua era la expresor și era bună.

Hotelul dispune de mai multe baruri, în zona recepției, la piscine și pe plajă, unde servesc băuturi alcoolice și non alcoolice locale sau din import, unele contra cost.

Restaurantul principal funcționează în intervalul orar 07.00-10.00 mic dejun, 13.00-15.00 dejun, 18.30-21.00 cină.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja hotelului este una dintre cele mai bune de la Marea Roșie!

Plaja este cu nisip, în mare mai fin decât la alte hoteluri și accesibilă și celor care nu știu să înoate.

Zona pentru snorkeling este marcată cu geamanduri și este imediat după zona de bălăceală.

Din 6 zile, doar intr-una am făcut snorkeling, din cauza valurilor mari, iar reciful nu a fost la fel de impresionant ca în alte părți.

Dar mi-a plăcut foarte mult peisajul, cum se vedeau munții de pe țărm dar și din mare, soarele apunând în spatele munților.

Pe plajă sunt șezlonguri și umbrele mari, înconjurate cu apărătoare de vânt, oferindu-ți intimitate.

Atat la plajă cât și la piscine, șezlongurile au un model fix, neputând fi reglate, dar sunt confortabile.

Eu am văzut trei piscine la hotel, una principală si două secundare, mai mici, între clădiri, în afară celor de la camerele deluxe cu piscină proprie, toate cu apă dulce, adâncimea variind de la mică până la 1,50 cm.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Hotelul are un program de animație foarte bun, nu aveai cum să te plictisești volei, yoga, aqua gim, belydance, darts, etc. pentru copii disco seara la amfiteatru, după care program artistic.

În timpul zilei, fiind aproape de piscina principală, asistam la toate activitățile și ne-a plăcut atmosfera antrenantă.

Hotelul are o grădină frumoasă cu alei pe care te poți plimba.

În concluzie, chiar dacă nu am avut vreme bună pentru snorkeling, sejurul a fost unul reușit, peste așteptări!

Vă doresc vacanțe frumoase și liniștite!

Trimis de elenaadina in 05.07.23 09:19:41
Validat / Publicat: 05.07.23 17:52:29

VIZUALIZĂRI: 1134 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elenaadina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.07.23 09:48:14]

Bun și acest review

Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

elenaadinaAUTOR REVIEW
[05.07.23 10:25:38]

@webmasterX: Da, este ok!

peterminea
[05.07.23 18:01:05]

O excursie frumoasă! Mulțumim frumos pentru că ne-ați spus .

[05.07.23 18:01:59]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

elenaadinaPHONEAUTOR REVIEW
[05.07.23 18:05:44]