ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2010
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 10.07.09
MAR-2010

Pur si simplu minunat

Am stat la acest hotel incepand cu 27 februarie pana pe 6 martie si nu pot sa spun decat ca a fost o experienta extraordinara pe care o recomand tuturor celor care vor sa mearga in Egipt. Fara exagerare, atat hotelul cat si plaja sunt fara cusur. Fiind un hotel deschis in 2009, totul era nou si curat, camerele foarte mari si bine intretinute. Curatenia era exemplara, zilnic schimbandu-se prosoapele si lenjeria de pat. Piscinele erau foarte curate existand si o piscina cu apa calda, cat despre plaja ce sa mai spun... Spre deosebire de alte hoteluri din zona aici plaja era dintr-un nisip foarte bun, iar intrarea in apa nu necesita incaltaminte speciala pentru ca era tot pe nisip pe o portiune foarte mare de-a lungul recifului de corali. Plaja are cam 1500 de metri.

Apa marii este foarte limpede, avand impresia ca efectiv inoti intr-un acvariu, pe langa o multitudine de pesti colorati divers si de toate marimile. Echipamentul de snorkeling poate fi procurat si din hotel de la un magazin din interior, la niste preturi rezonabile si negociabile. Plimbari se pot face chiar pe malul marii trecand si pe langa hotelurile din apropiere. Multi clienti de la celelalte hoteluri apropiate veneau si plateau cate 5 euro pentru a face plaja si baie aici.

Camera are un pat dublu foarte mare si o canapea pentru copil, safe gratis, fier si masa de calcat, LCD, apa plata zilnic la sticla de 1. 5 litri, ceai, ness, fierbator etc. Restaurantul curat iar mancarea buna desi nu foarte variata pentru ca nu erau foarte multi clienti. Personalul saritor, binevoitor, comunicativ si mereu cu zambetul pe buze. Este adevarat ca am si lasat sume modice unora din angajati pentru ca intr-adevar le meritau. Ei nu ii cersesc neaparat dar credeti-ma ca ii merita pentru ca stiu sa te faca sa te simti bine spre deosebire de cei de la noi carora chiar daca le dai stau tot incruntati.

Intr-un cuvant recomand cu multa caldura acest hotel celor care vor sa se simta intr-adevar bine. Deocamdata fiind nou si relativ necunoscut nu este foarte aglomerat si acest lucru este, credeti-ma, foarte bun!

Trimis de if in 07.03.10 19:35:30

VIZUALIZĂRI: 3641 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (if); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Liniste si relaxare! Piscinele, hotelul, totul la superlativ!

Diaura*
[07.03.10 20:16:35]

Poti te rog sa mentionezi si pretul si tipul mesei avuta in pret?

ifAUTOR REVIEW
[07.03.10 20:39:26]

Serviciile au fost all inclusive. iar pretul a fost de 1052 euro 2 adulti si un copil de 6 ani, este adevarat pe o oferta last minute. Transportul a fost facut cu avioane Tarom. Mentionez ca pretul cuprindea taxele de aeroport si asigurarile de sanatate. Separat la aeroport se plateste taxa de viza de 15 dolari pentru fiecare. Biletul l-am luat prin ******!

webmasterXY*
[08.03.10 13:34:48]

if te rog pe viitor sa nu mai faci referiri la agentii de turism.

Puteti trimite aceste informatii prin intermediul mesajelor personale .

ifAUTOR REVIEW
[08.03.10 17:39:20]

Pentru webmaster, as avea rugamintea ca numele hotelului sa fie trecut corect asa cum l-am scris eu: Tiran Sharm si nu Louis Tiran Sharm, pentru ca apartine de alt lant hotelier de ceva timp si nu de cel mentionat de dvs. Am pretentia ca stiu bine la ce hotel am fost cazat iar confuzia poate duce la cautarea gresita a site-ului de internet pe care de altfel l-am precizat. Multumesc!

[08.03.10 18:44:20]

ajustat denumirea hotelului (eliminat "Louis" din nume)

creivean
[10.05.10 17:13:55]

@if

În baza mai vechii noastre prietenii ( pe bune că nu-mi eşti indiferent ), ai de la mine 400 PMA, cât de-un Superbonus. Le meriţi.

Pe de altă parte, te anunţ cu prietenie că şi eu am abandonat Modernul, începând de anul asta.

Vacanţe cât mai frumoase.

needcolors
[22.08.21 17:58:22]

@if: Taxa de viza este obligatorie daca nu pleci din statiune? Am inteles ca nu ar fi obligatorie.

ifPHONEAUTOR REVIEW
[23.08.21 16:42:40]

@needcolors: taxa de viza se plateste la aeroport de catre toti cei care intra in Egipt.

nicole33
[23.08.21 17:09:05]

@if:

taxa de viza se plateste la aeroport de catre toti cei care intra in Egipt.

Răspuns greşit!

Generalizările nu sunt niciodată bune, la fel cum nu sunt bune nici informaţiile eronate care îi pot costa destui bani pe cei care au naivitatea să se bazeze pe afirmaţiile tale. Cam 25 USD de persoană

=

@needcolors :

Nu eşti obligat să plăteşti taxa de viză pe aeroportul din Sharm el Sheikh dacă nu intenţionezi să ieşi din Peninsula Sinai în excursii gen Cairo etc.

Poţi face liniştit excursii în imprejurimi.

ifPHONEAUTOR REVIEW
[23.08.21 17:35:28]

@nicole33: Ce are taxa de viza pentru intrarea in tara cu excursiile nu stiu, dar daca tu spui, asa o fi. Si cum spui la aeroport in Egipt, ca tu stai acasa si nu te plimbi. Si ei te si cred pe cuvant probabil mai ales ca vorbesc si engleza perfect. Dar, repet, asa o fi! Pe site MAE nu apare dispensa asta. O fi ceva nou.

nicole33
[23.08.21 18:26:29]

@if:

Nu am înţeles rostul ironiei tale, dar încerc să te lămuresc. Nu trebuie să mă crezi pe cuvânt. Nu am eu grija banilor tăi.

Taxa de viză nu are treabă neapărat cu excursiile, ci cu... geografia . Mai pe înţelesul tău, taxa de viză se plăteşte doar pentru partea din Egipt aflată în Africa. Nu şi în Asia. Atât. Este simplu.

Eu am spus simplu: "Sinai only" şi am trecut mai departe, evident fără să plătesc. Bănuiesc că m-au înţeles de ce nu vreau să plătesc.

Pe site MAE nu apare dispensa asta. O fi ceva nou.

Ştiu că nu apare, dar nici alte informaţii importante celor care călătoresc în Egipt nu apar pe mae.ro.

Tipa de la agenţia de la care am cumpărat cea mai recentă vacanţă în Sharm din mai anul curent, o agenţie foarte mare de la care aveam pretenţii, tot insista să nu uit să plătesc 25 euro ( ) taxa de viză la sosirea pe aeroport. Am încercat să-i explic că viza costă 25 USD, nu euro şi că eu nu sunt obligată să plătesc. Ca şi pe tine, nu am convins-o că am dreptate, dar puţin îmi pasă.

Nu cred că este ceva nou. Eu am avut informaţia asta prima dată în 2011 când speram să ajung prima dată în Egipt, dar zborurile au fost anulate din cauza situaţiei politice binecunoscute. Am verificat-o apoi personal în 2019 şi 2021. Repet, este vorba doar de aeroportul din Sharm. Pe aeroporturile din Hurghada, Luxor sau Cairo nu poţi să nu plăteşti.

Evident, pot dovedi oricând cu paşaportul că nu am vize de Egipt pentru vacanţele petrecute în Sharm el Sheikh, aşa cum am pentru vacanţele petrecute în Hurghada.

creivean, Diaura*, if, needcolors
Alte impresii din această RUBRICĂBarcelo Tiran Sharm Hotel: