ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.06.2023
Familie
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

Am prins gustul Bulgariei

Nu știu alții cum sunt, dar mie nu-mi place să plec pe nicăieri în aceste mini vacanțe/zile libere legate, din mai multe motive, unul dintre ele fiind aglomerația inevitabilă care se creează pe drumuri. Așa că miercuri pe 31.05 seara, la ora 18 nu aveam niciun plan în acest sens, nici măcar o idee, nici măcar un gând. Cel mult plănuiam să mă bucur de una dintre puținele ocazii în care Bucureștiul arată ca și cum ar fi cu totul alt oraș.

Soțul în schimb… mă sună din mașină în drum spre casă și îmi spune printre altele "Hai, nu plecăm și noi pe nicăieri? Caută, poate găsești totuși ceva, nu aș vrea sa stăm acasă că sunt cinci zile". Eu, nu și nu, că ce să mai găsești la ora asta sigur e full peste tot, că e aglomerat și scump, că nu ne-am pregătit deloc, unde să plecăm? În final am cedat rugăminților "doar uită-te" și am intrat să fac o scanare rapidă. Cu fiecare căutare mă simțeam victorioasă cumva, ca orice soție când are dreptate ????pe unde am fi vrut era totul ocupat, în rest ce mai era liber ori nu-mi plăcea, ori mi se părea exagerat de scump. În paralel am intrat să verific ceva pe mail și am văzut că agenția prin care am rezervat anul trecut în Bulgaria trimisese oferte last minute pentru Rusalii. Am intrat doar așa de curiozitate, la mare oricum nu voiam, nu era printre căutări.

Primul în ordinea scorului din evaluări era HVD Club Bor pe care îl mai avusesem în vedere și vara trecută, frate cu Miramar, așa ca am pus datele să văd care e oferta. Am gândit că e un preț ok și am închis pagina la fel cum o deschisesem, fără nicio intenție de mers.

Când a venit soțul acasă i-am expus situația și alternativa să dăm o fugă în weekend la țară și gata, că minivacanța nu e de noi. În conversație despre niște prețuri bombastice peste care dădusem când căutam, i-am strigat râzând din bucătărie "Sau poate vrei la mare în Bulgaria cu 500 de euro".

-Cum, unde?

-La un hotel din același lanț cu Miramar.

-500 doar cazarea adică?

-Nuu, UAI!

-Cum, 4 nopți UAI cu 2500 de lei? Ia arată-mi și mie hotelul… păi și de ce nu mergem?

Nu vă mai plictisesc cu restul conversației, vă mai spun doar că a jucat "murdar" și a implicat copilul în discuție despre cum ar fi să mergem noi la mare 5 zile :)) )) și n-am mai scăpat de ei amândoi… așa că uite-mă pe mine cum făceam bagaje până la 2 jumate noaptea, cu un ochi plângând și cu unul râzând.

Am plecat așadar joi dimineață la 7:40 din București și am ajuns la… 16:50 la hotel. Da da, un drum de 5 ore făcut în 9 ore, că vreo 4 le-am stat prin Giurgiu, noi și tot poporu' . Aia e, așa ne-a trebuit, nu ne-am dus să avem după ce ne odihni? Păi dacă eram relaxați, odihniți și fără nervi acordeon, la ce ne-am mai fi dus? ????

Ajunși în fața hotelului ne-a întâmpinat paznicul și ne-a indicat un loc în parcarea ce mi s-a părut foarte mică, înțeleg că în sezon mai au una mai departe de hotel. Am mers la recepție unde am fost serviți cu vin spumant, un gest drăguț și era și mare nevoie după așa un drum, mai că i-aș fi cerut sticla :)) Am primit foaia cu informații, cartelele camerei și și cardurile pentru prosoape.

Am urcat la etajul 4, am găsit camera și am constatat că era exact ca în pozele de prezentare, nu foarte mare dar modernă, decorată plăcut și perfect curată. Surpriza a fost o ușă comună cu camera de lângă. Încuiată bineînțeles, doar că se auzea în acel moment fix conversația vecinilor, chiar dacă era pe un ton normal, nu strigau sau ceva. Nooo, așa ceva nu, hai la recepție să schimbăm. La recepție mi-au spus că majoritatea camerelor din hotel sunt așa și că nu este nicio problemă, ușa e încuiată. În zadar am explicat că nu despre asta e vorba, înțelegeam și eu că nu va avea nimeni acces dintr-o parte în alta, problema mea era lipsa de intimitate și disconfortul pe care mi-l crea mie acest lucru, dar nu au părut sau nu au vrut să priceapă, nici măcar când a venit doamna pe care recepționista a prezentat-o ca "my manager". Destul de rece și aproape iritată, a reluat aceeași placă despre cum majoritatea camerelor sunt așa și nu este nicio problemă cu asta. Am insistat și i-a dat bellboy-ului o cartelă, iar el ne-a spus să-l urmăm și ne-a arătat ceea ce se voia a fi alternativa. O cameră undeva în spatele recepției, cu balconul direct în parcarea de lângă stradă, la parter. Ținând cont că eu cerusem de la început în rezervare să avem camera la etaj superior, mi-am dat seama că nu există nicio intenție de a-mi rezolva problema, dimpotrivă. Chiar și băiatul care ne-a arătat camera a zâmbit încurcat "If you don' t like the noise in that room… think about the noise here". Ne-am întors la recepție și am întrebat dacă asta e tot și am de ales doar între cele două camere. Mi s-a răspuns că da, nu au altceva și dacă vreau să revin a doua zi să mai vedem. Îmi era clară deja situația și în alte condiții nu aș fi cedat, dar pentru 4 nopți am zis că nu are rost să ne mai plimbăm prin cine știe ce alte camere cu bagajele a doua zi și nici să ne începem șederea cu nervi, așa că am renunțat. Daaaar, norocul a fost de partea noastră, "vecinii" probabil s-au decazat a doua zi și nici n-a mai venit nimeni, pentru că în restul timpului nu am mai auzit absolut nimic din camera vecină. Nu prea înțeleg de ce au ales varianta cu ușa respectivă, poate pentru a vinde când e cazul ca "family room", nu știu, dar nu mi-a plăcut deloc. Izolarea fonică era bună în rest, chiar dacă aveam vedere la stradă, cu ușa de la balcon închisă nu se mai auzea aproape nimic de afară, dar și hotelul e situat puțin mai izolat față de gălăgia stațiunii.

Trecând peste acest inconvenient, revin la faptul că totul în cameră și baie era perfect, de la paturile mari și confortabile (două paturi de 100/200 și încă unul rabatabil, se puteau uni două dintre ele sau chiar toate trei și creau spațiul suficient, zic eu, chiar și pentru o familie cu doi copii mici), până la prosoapele mari și pufoase. Dulapul e mic, dar mai ai și niște etajere în exterior în care se pot pune diverse. Tv-ul avea doar posturi bulgărești, oricum nu l-am folosit deloc. În baie erau toate produsele de toaletă necesare, uscător de păr. Cum am mai spus, totul curat și foarte bine întreținut după renovarea hotelului din 2015.

În minibar am găsit două beri și două sticle mici de vin, un pachețel cu halva și unul cu rahat, o cutie de suc Cappy cu pai, apă plată la 1.5 l. Pe birou mai era o pungă mică de chipsuri, una cu jeleuri, dar și aparatul de cafea Lavazza, la fel ca la Miramar cu capsule și plicuri de ceai, zahăr, îndulcitor, lapte praf. Ce se consuma se punea la loc zilnic.

Curățenia s-a făcut cam între 12-13 zilnic, prosoape schimbate în fiecare zi deși nu am cerut, aspirat, curățenie în baie, foarte ok.

Hotelul are 2 lifturi pentru cele 6 etaje, erau destul de aglomerate, cred că în sezon ar fi fost și mai și. De câteva ori am renunțat și am luat-o pe scări.

Din recepție ajungi la restaurantul principal, trecând prin lobby bar, dar și la piscină. Piscina e înconjurată de copaci și multă verdeață, ca o grădină și totul e de dimensiuni mult mai reduse decât la Miramar. Mai există un bar afară cu terasă, un teren de fotbal/baschet/volei, un loc cu scenă amenajat pentru spectacolele de seară și un părculeț de joacă. Plăcut și liniștit, în parte și pentru ca e extrasezon, dar și pentru că hotelul e mai mic.

Atât la piscină, cât și în restaurant era tot timpul lejer, locuri pe alese. Mă amuza că și în aceste condiții tot se "rezervau" șezlonguri.

Mâncarea a fost foarte bună și suficient de variată. E adevărat că nu exista abundența de la Miramar, dar a fost foarte ok și așa. Nu a fost de exemplu kids corner, doar într-o zi am văzut câteva borcănele de mâncare pentru bebeluși.

La micul dejun aveam ouă fierte moi și tari, ochiuri moi sau bine prăjite și scrambled. Crenvurști, bacon și salam prăjit, pateuri cu brânză și cu cascaval, pâine prăjită cu ou sau aluat dulce prajit cu ou, croissante. Roșii, castraveți, ardei, morcovi, varză, măsline de mai multe feluri. Salate diverse cu sosuri sau fără, mezeluri de multe feluri și branzeturi. Clătite, gemuri și dulcețuri, creme de ciocolată, iaurturi, compoturi. Ananas, grepfrut si portocale feliate și banane, mere și pere întregi. Lapte și cereale de tot felul, fructe uscate, nuci, alune, migdale, etc.

Cafeaua era la aparate Lavazza, atât în restaurant cât și la baruri, a fost bunicică.

La prânz erau 2 feluri de paste, pizza foarte bună, o supă și o ciorbă, 9-10 feluri principale și 4-5 garnituri. Am avut porc, pui, vită, iepure, pește- era mereu un singur fel, de obicei fără denumire, o singură dată am văzut că avea etichetă cu "păstrăv". Au fost feluri de carne cu sosuri sau pe plită făcute pe loc, diverse mâncăruri de legume sau legume cu carne, șnițele, chiftele, sarmale, lasagna și altele. La garnituri cartofi prăjiți sau la cuptor, orez, mazăre, fasole verde, broccoli. Erau și foarte multe salate sau legume separat. Prăjiturile semănau mult cu cele de la Miramar și majoritatea erau banale, iar deserturile la pahar... zahăr și colorant. Câteva torturi în culori stridente de care nu ne-am atins, în schimb am mai luat câte o felie de cheesecake care era bunicică.

De mâncare am găsit mereu ce să luăm și ne-a plăcut cam totul, cu mici excepții. Cina era asemănătoare cu prânzul ca număr de feluri, supa/ciorba și pastele erau diferite de cele de la prânz și bineînțeles și celelalte feluri de mâncare.

După ce te asezai la masă, veneau și te întrebau ce vrei de băut. Erau două tipuri de vinuri, unele din Italia și unele din Franța, fiecare cu sortimentele alb, roșu, rose și spumant. Tot de la frigiderele din restaurant îți puteau aduce Cappy de portocale/ananas/coacăze negre/grepfrut/mere. Erau ambalate la cutie sau pet, cel de portocale am observat că era 100%. Autoservire doar la cafea și ceai, băuturi carbogazoase la dozator sau altceva dacă doreai de băut primeai de la bar.

La terasa de afară era un snack care începea la 10 parcă și conținea gofre, sandvișuri calde, tartine, croissante, fructe, înghețată cu 5 arome cu autoservire la cornet. Nu mi-a plăcut neapărat varianta asta pentru că veneau copiii să-și ia înghețată singuri și situația devenea cam… neigienică pe acolo cu ustensila aceea de luat înghețată plimbată peste tot, mai dat cu degetele pe ea, mai clătită printr-o găletușă cu apă care nu arata deloc ok după atâtea "clătiri"... mă rog, întelegeți ideea. Aș fi preferat să o servească un angajat totuși.

După ora 14, la snack erau burgeri (am luat într-o zi și i-am apreciat, ți-i faceau pe loc și aveau de toate, foarte buni), hot-dog, cartofi prăjiți, pui nuggets, pizza, legume.

Meniul de băuturi o să-l atașez în poze, cu mențiunea că se mai întâmpla să nu aibă unele băuturi sau ingrediente pentru cocktailuri, probabil nu s-a făcut încă aprovizionarea completă pentru sezon, nu știu.

Hotelul nu are plajă proprie, acesta fiind unul dintre motivele care l-au eliminat din lista mea anul trecut. Nu e nici în prima linie pe plajă, ca să ajungi traversezi un parc de distracții și o străduță, cam în 10 minute de mers lejer. Plaja e foarte frumoasă, cu nisip fin și apă curată, dar nu a fost cazul de făcut baie, cel puțin noi nu am fost atât de curajoși.

În piscină în schimb, băieții au intrat chiar dacă nu era încălzită, a fost destul de cald afară și mai ales în a doua parte a zilei s-au încumetat și le-a plăcut, s-au obișnuit repede cu temperatura. Există și o piscină mică de tot pentru copii și acolo era aglomerat, deci cred că era ok de bălăceală. Primești prosoape începând cu ora 9:00 la piscină pe baza cardurilor și tot acolo le lași la finalul zilei, până la ora 19:00 pentru a primi cardurile înapoi. Erau ok, la fel la cele de la Miramar, doar puțin cam uzate unele.

În timpul zilei animatorii mai încercau să culeagă de la sezlonguri adulți și copii pentru diverse jocuri/concursuri dar nu prea păreau să găsească doritori. Seara de la 21 se organiza la scenă disco pentru copii cu animator, iar de la 21:30 un spectacol. Noi am stat în două seri și am prins dansuri populare balcanice și un alt show de dansuri moderne. În prima seară nu am prins fiindcă eram rupți de somn după drumul lung, iar în ultima urma sa fie spectacol de karaoke, dar s-a lăsat dintr-o dată foarte frig spre deosebire de celelalte seri, bătea și vântul și nu am mai stat. Alte activități în timpul zilei ar fi fost să te joci pe terenul amenajat pentru baschet, fotbal sau volei, sau să mergi la sala de fitness. Mai existau și o masă de biliard și una de tenis, dar acestea erau cu fise, nu am reținut cât costau. Lângă recepție era și un SPA, dar cred că toate serviciile sunt contra cost, nu am mers și nici nu am întrebat.

Personalul a fost amabil per total, cei din restaurant erau foarte zâmbitori și săritori, la baruri așa și așa, iar la recepție am detaliat experiența, una nu foarte ok pentru mine.

Noi am mai alege HVD Club Bor doar pentru o escapadă asemănătoare, de câteva zile probabil tot în extrasezon. Pentru vacanța noastră obișnuită, adică cele 10 nopți pe care ni le petrecem la mare în fiecare vară, voi alege în continuare un hotel cu plajă privată și dacă se poate și foarte aproape de plajă, e un mare plus pentru noi.

Ne-am plimbat puțin prin Sunny Beach, am mers în parcul de distracții de lângă hotel și prin apropiere. E o stațiune care mi s-a părut deja foarte aglomerată și animată, îmi pot imagina cum va fi în iulie și august, wow. Extrem de multe terase și locuri de mâncat de tot felul, inclusiv McDonald' s și Burger King am văzut, dar și magazine mari și mici cu de toate, schimb valutar la tot pasul, farmacii la fel, muzică, multă gălăgie din toate părțile. Din punctul ăsta de vedere, stațiunea e ceva ce noi nu (mai) căutăm, prefer oricând Obzorul, chiar dacă e "a village", cum spunea un tip din stafful de la Bor, e mult mai pe stilul nostru.

În ultima zi după check-out am mers cu mașina la Nessebar, ne doream mult să vizităm și ne-a plăcut tare. Așa de pitoresc, liniștit și curat, cu terasele cochete la care erai invitat discret și fără insistență la o cafea sau o pizza, cu micile magazine de suveniruri drăguțe, integrate foarte frumos printre clădirile vechi. Era și dimineață și răcoare, nu foarte aglomerat, așa că a fost plăcut și relaxant, iar marea ne înconjura atât de minunată încât nu ne-am mai fi dat duși.

Singurul imbold era neliniștea că toată lumea care ne-a fost alături la venire, ni se va alătura și la plecare, așa ca am pornit la drum. Spre surprinderea noastră și nu știu sigur care a fost explicația, am trecut vama fără pic de așteptare și am mers întins tot drumul. Poate ca mulți s-au gândit să plece foarte devreme, sau foarte târziu, sau au ales rute ocolitoare, și-au prelungit vacanța, ce știu e că nouă ne-a fost bine si-am ajuns acasă muuult mai liniștiți decât la dus.

Nu regret nici plecarea spontană pentru că am avut o experiență reușită și bucuria copilului a fost pe măsură, dar nu știu dacă aș mai repeta. Last-minute nu prea e de mine, eu trebuie să am totul pregătit cu mult timp înainte, bagaje și cumpărături, liste peste liste pe care le am de ani buni în telefon și nu funcționez fără ele.

Dar uneori, recunosc, mai merită să ieși din zona de confort măcar pentru câteva zile și dacă îți și iese cum trebuie… am mai pus acolo un sertar mic în cutia cu amintiri de vacanță în familia noastră :)

Trimis de Green???? in 06.06.23 21:44:59
Validat / Publicat: 06.06.23 22:20:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1746 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Green????); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Seara la Bor. În depărtare se vede o "nebunie" din parcul de distracții prin care treceai și tot mai aveai puțin până la plajă

• Alte impresii din această RUBRICĂHVD Club Hotel Bor: