ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2019
AUG-2019

încărcat de pe telefon!

HVD CLUB Bor — plăcut impresionat

Salutare tuturor,

După câteva căutări și posibile variante de concediu, anul acesta am ales sa mergem la HVD Club Bor din Sunny Beach. Rațiunea pentru alegerea statiunii a fost simpla, la Nisipurile de aur am mai fost de 2 ori iar Grecia încă e departe pentru cel mic, asa ca vom încerca anul viitor. Pentru alegerea hotelului a fost dificil pentru ca nu am găsit review și practic am cam fost orbește... dar nu ne-a părut rău.

Drumul: Plecarea s-a făcut la ora 3:00 noaptea iar la 6:20 eram la Vama Veche, la 9:30 la hotel și la 10:00 la piscina ????. Vama s-a realizat în cel mult 2 minute, mai mult am stat la semafoare în Varna. Am luat în prealabil vigneta electronica pentru o săptămână pentru care am platit 15 leva, adică 34 lei. In funcție de GPS cu care mergeți, hotelul sa știți ca nu este figurat, dar am ales hoteluri din zona și cu "cercetarea" în prealabil a zonei ne-am descurcat.

Parcarea: La hotel parcarea este gratuita în limita locurilor disponibile. Pot spune ca am fost norocoși. La 9:30 era un singur loc de parcare, cel mai rău posibil. La sugestia celui de la recepție am așteptat pana la decazarea altor romani și am parcat ok. Cost 20 leva bacșiș. Parcarea se face pe spațiul verde de la hotel unde încap cel mult 40 de mașini. Parcarea este și păzită, deci ok.

Receptia: Pot spune ca a fost cea mai profesionala recepție. Oamenii aia îți explica tot, asa cum trebuie ca să priceapă orice turist străin. Nu e ceva de genul " dă-mi actele, ia cheia, pa, ne vedem la decazarea, în rest de descurci cum poți".

Piscina:Foarte curata apa, piscina, spațiul verde, apa era calda ca doar e luna august. Nu știu cu ce curata apa dar nu mirosea a gram de clor. Șezlongurile și umbrelele erau super ok, nu din plastic, nu ciudățenii. Barul de la piscina oferea diverse băuturi și gustări destul de ok. Locurile la piscina se ocupa foarte repede, de dimineață (ora 7:30), altfel ramai pe lângă. Nu sunt adeptul piscinei în concediu la mare, dar rămâneam la ea după masa de prânz. Nu au piscina interioara, dar dacă ai vreme buna, nu are de ce sa îți para rău. Intr-o singura zi a fost mai înorat, dar ne-am găsit activități prin stațiune.

Camera: Arata ca în poze. Foarte mare, foarte curata, foarte moderna. Curățenia în camera era exemplara. Au pe jos o mocheta de culoare neagra, gri (preponderent) cu galben, dar acel galben nu era murdar, spalacit sau altfel, era ca nou, deci curat. Paturi ok, lenjerii ok, baia super mare, moderna, curata. Dezavantajul camerei, dar nu știu dacă se aplica la toate camerele, este faptul ca aceste camere provin dintr-un vechi aparthotel cred, iar între camere exista o ușă închisă, prin care se mai aud zgomote... dar repet nu știu dacă e generala treaba sau nu, dar mai depinde și de cât de zgomotoși sau nu sunt vecinii. Minibarul din camera este gratuit cu sucuri pentru copii și bere pentru tați ????????. Camera noastră a fost cu vedere spre parcare, nu știu dacă cele cu vedere la piscina au vedere și spre mare. AC chiar merge, nu e doar la număr ca să își ia hotelul stelele.

Hotelul: Oamenii ăștia chiar au băgat bani în hotel, bani cu cap, în lucruri cu gust, moderne, atenți la detalii. Nota 10+. Au și un mic loc de joaca pentru copii, nu prea frecventat. Ca și plaja de turiști am intalnit:bulgari, romani, ucrainieni, rusi, moldoveni, turci, croați, indieni, nemți, englezi. Nu înțeleg de ce romanii în Bulgaria pot fi civilizați și în tara nu ????????????. Cursul valutar de la hotel este unul bunicel (0,394 leva/leu).

Mancarea: Restaurantul oferă suficienta mâncare, diversificata și gustoasa. Cred ca este unul dintre acele All inclusiv la care nu vezi lume porcinduse în mâncare multă și aruncata aiurea. Mâncarea este gustoasa, nu este exagerat de multa ca să se arunce dar nici puțină ca să zici că mori de foame. Dacă știi sa le combini și sa le variezi este cât trebuie și este foarte bună și gustoasa. Au de asemenea dulciuri, salate, fructe și băuturi. Tot personalul din restaurant este foarte atent, dar exagerat de atent, deci încă un 10+. Ce ma enerva la restaurant era faptul ca scria pe o tablita în dreptul tăvii de mâncare în engleza, franceza, germana, bulgara, rusa dar în romana nu, deși am văzut mai mulți romani decât francezi (adică niciunul). De asemenea au seri tematice la restaurant cu muzica și mâncare. Au fost seri cu specific chinezesc, italian, rusesc. Nu înțeleg de ce au seri cu specific chinezesc și italian, când marea majoritate a turiștilor tai sunt romani, rusi, ucrainieni, bulgari, nemți și englezi... dar ma rog.

Plaja:Cea mai apropiata plaja este la cca 5 min de mers pe jos. Ai varianta la rogojina, gratuit, sau varianta la șezlong. Costul este de 10 leva pentru umbrelă, 10 leva pentru șezlong. Cam mult având în vedere ca alte plaje din alte stațiuni bulgărești oferă și bar pe plaja, dar poate nu ne-am dus noi unde trebuie. Apa afost plina de vegetație în zilele în care marea a fost agitata, lucru care mie nu îmi place. Nu este permis accesul în maresub nici o forma în zilele cu steag rosu.

Statiunea: Mie personal nu mi-a plăcut. E un ghiveci aproape romanesc. Mult mai frumoasa și mai bine sistematizata mi s-au părut Nisipurile de aur. Parca e prea aglomerata și prea înghesuita. Desi si la ei coșurile de gunoi nu sunt suficiente, nu este mizerie ca la noi. Am vizitat Nesebarul, am fost cu un taxi boat cu 10 leva/persoana, care ne-a gazat tot drumul cu un amestec de fum cu motorina, de când am ajuns nu știam dacă sa ni se facă rău de la mare sau de la motorina. Nesebarul e foarte frumos.

Trimis de adrian153 in 16.08.19 21:38:27
Validat / Publicat: 16.08.19 22:11:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de aur

VIZUALIZĂRI: 3876 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrian153); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂHVD Club Hotel Bor:

• pagină generată în 0.041621208190918 sec