ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2023
STATUS: APOLLO
OCT-2022
BUN

Dinner in the sky – Restaurant Aria TNB

Una dintre intalnirile noastre lunare s-a desfasurat la Aria TNB, locatie perfect aleasa pentru mine, usor de ajuns. Cum daca lucrez de acasa orice iesire este bine venita, am profitat sa mai trag o scurta vizita si prin Cismigiu, am tras o raita, am ramas usor dezamagita de aspectul trist al acestui parc care ar putea fi atat de frumos. Asupra lui am sa mai revin, nu face subiectul acestui articol. Asadar, am ajuns si la Universitate, am admirat hotelul ex- Intercontinental, acum Grand Hotel, cum s-ar spune “Aceeasi Marie cu alta palarie!” .

Despre acest restaurant ce se poate spune, este inspirat localizat, in centrul orasului, o vedere minunata, el fiind situat la etajul al 3-lea al Teatrului National, pagina oficiala aria-tnb.ro/ro

Fiind toamna se intuneca destul de devreme asa ca am preferat sa facem rezervare la interior, dar si la exterior era multa lume, o atmosfera romantica la lumina palida a unor lampi discrete.

Sala principala are o suprafata impresionanta, circa 600 mp dar terasa si mai mare, 1200 mp. Aceasta faca ce locul sa para foarte aerisit si mesele sa fie asezate la distanta asa incat sa poti discuta relaxat la masa fara sa deranjezi vecinii dar nici ei pe tine. Capacitatea este de pana la 600 persoane.

Asadar iei liftul, cobori la etajul 3 unde la receptie te intampina o domnisoara care dupa ce te verifica ca ai facut rezervare te conduce la masa (sau te preda un unui ospatar). Existau si persoane care asteptau sa vada daca sunt locuri libere…. Si erau destule la acea ora.

Am apucat sa fac si ceva poze, am admirat decorul, locul in sine, o sa vedeti in poze, si intre timp au aparut si colegii. Normal, primul lucru au fost bauturile, bere bruna eu si cativa dintre colegi, limonada, cocktailuri, relaxare. La partea de meniu mancare, aici sunt 2 feluri de meniu: meniu lounge si meniu de restaurant. Poate ca suna pretentios si va ganditi de ce ar trebui 2 astfel de meniuri, si care este diferenta, o sa intelegeti mult mai bine din poze, diferenta in principal este data de faptul ca in zona de lounge mai greu sa poti manca o supa stand intr-un fotoliu la o masuta. Asadar, pentru zona de lounge meniul este bazat mai degraba pe feluri simple sin usor de mancat. Acum, despre ce au comandat colegii nu mai stiu chiar bine, stiu clar ca eu si inca un coleg am luat coaste care au fost minunate, dar dupa poze si reactiile imediate, totul a fost excelent. Meniul sa stiti ca poate fi scanat, existand pe masa “cuburi” ce pot fi citite dar am primit si in format fizic (il prefer). Am iesit si pe terasa, un loc unde sa iti doresti sa vii mai ales vara, pe seara, minunat.

Am ajuns si la toaleta, curata, stiti cum e, toaleta spune multe despre local. Acum ca spun asta, gandul m-a dus instantaneu la un restaurant din Malaezia unde am luat masa de pranz (cred ca am povestit despre asta), am mers sa mancam de pranz (toata trupa in frunte cu seful cel mare) la acest local, cu mese melaminate pe care erau aduse farfuriile, cu cate o musca care facea rondul de pranz, iar colega mea dupa ce s-a intors de la toaleta mi-a spus ca daca nu am neaparat nevoie sa nu merg ????. Mancarea in schimb a fost exceptionala, iar vitrina cu dulciuri ne-a cucerit definitiv, iar bossul ne-a spus ca de acolo ia si pentru acasa. Sa nu credeti ca era vreun amarat, fetele lui studiau in Anglia, iar pe noi doua seara ne-a scos la un super local, insa acolo era singurul restaurant disponibil.

Am inchis paranteza, amintirile sunt insa de nepretuit. Faza cea mai draguta a fost insa ca si un coleg a avut nevoie la toaleta, si a mers in aceeasi directie in care am mers noi, pentru ca apoi sa il vedem ca o ia si in sens invers, asadar, pentru cei ce vor sa ajunga la acest local, toaleta domnilor este spre iesire, a doamnelor in directia opusa. Despre preturi, sa nu va asteptati la preturi de budget, dar ceva la care sa va incadrati tot veti gasi, si asa cum comenta si prietena @Zoazore, cand esti cu prietenii, timpul trece cand nici nu stii.

Daca il recomand? Binenteles ca da, atmosfera placuta, priveliste aidoma, un loc de unde sa pleci intr-o stare placuta, de multumire ca ai fost inconjurat de oameni frumosi.

Si va invit si la poze si sa ne auzim numai de bine.

Trimis de mishu in 08.05.23 22:00:55
Validat / Publicat: 08.05.23 23:07:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2182 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 Aria TNB - pe terasa