ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2023
ÎNSCRIS: 19.06.11
SEP-2022
Cuplu
EXCELENT

Apartament na Dworcowej Centrum din Wrocław

În vezi impresii spuneam că am stat 2 nopți în Wrocław, acum adaug că am stat la Apartament na Dworcowej Centrum, un apartament într-un bloc de pe strada Dworcowa.

Wrocław este un oraș din sud-vestul Poloniei aflat la circa 250 kilometri nord-vest de Cracovia, pe malul Râului Oder. Așezat la intersecția a două rute comerciale, Via Regia și Drumul Chihlimbarului, orașul este menționat explicit în cronicile unui prinț – episcop german din secolul 11 iar cercetările arheologice efectuate în oraș indică faptul că a fost fondat în jurul anului 940.

A fost capitală și este și astăzi capitală de voievodat, este unul dintre cele mai mari orașe din Polonia având peste 670.000 de locuitori. Puternic centru universitar, are 30 de universități și colegii unde au absolvit nouă laureați ai Premiului Nobel, este din anul 2019 unul din Orașele Literaturii UNESCO. Are Orașul vechi cu numeroase clădiri de patrimoniu, unele în Patrimoniul Mondial UNESCO, are multe parcuri, a avut și o insulă, are multe atracții, printre ele „Festivalul piticilor” care are loc anual și „Vânătoarea piticilor” care poate fi zilnică. Este vizitat anual de trei – patru milioane de turiști, în 2016 a fost Capitală Culturală Europeană.

De la Oswiecim la Apartament na Dworcowej Centrum în Wrocław

Dimineața, în jurul orei 8, am plecat de la cazarea noastră din Oswiecim, vezi impresii, pentru a ajunge la Wrocław dar cu un ocol pentru a vedea și alte obiective turistice aflate în program. După circa patru ore și jumătate și 280 de kilometri din care 160 kilometri parcurși pe autostrada A4 opream la Biserica Păcii din Świdnica, am mers apoi încă 35 kilometri, circa o oră până la Biserica Păcii din Jawor, despre ele o altă poveste. De aici am mai mers circa o oră și jumătate, cam 70 de kilometri, până la Wrocław. Drumul de circa 380 de kilometri a fost destul de greu, cu multe șantiere aproape pe toată lungimea lui, îngust și întortocheat pe porțiunile unde nu era autostradă. Google maps ne-a fost de ajutor, mai ales în cele trei orașe dar am folosit și indicatoarele rutiere întâlnite.

Apartament na Dworcowej Centrum

Apartamentul în Dworcowa Centru este apartamentul 10 de la etajul 3 din blocul situat în Ulica Dworcowa 21 din Wrocław în apropiere de Piața Principală la 1,2 kilometri, Muzeul Național la 1,3 kilometri, Panorama Racławicka la 1,1 kilometri, Sala Centenarului la 2,5 kilometri. Gara de tren este foarte aproape, la 250 de metri și tot acolo Stația de tramvai pe care am folosit-o și noi, în Wrocław transportul cu tramvaiul este gratuit pentru seniorii de orice nație. Pe stradă se află și o Stație de autobuz.

Este afiliat la Booking din decembrie 2021 unde are scorul de calitate 3 din 5 și este apreciat de musafiri cu 9,3 din peste 86 de recenzii, cele mai apreciate fiind personalul, curățenia dar și amplasamentul. Tot pe acolo îl apreciez și eu, internetul funcționând bine. Proprietarul poate fi contactat telefonic.

Facilitățile oferite

Chek-in se face între orele 14 și 22 gazdele solicitând comunicarea orei de sosire, iar check-out pînă la ora 10, petrecerile sau evenimentele nefiind permise. Între orele 22 și 6 trebuie păstrată liniștea.

Anularea sau plata în avans depind de tipul cazării și se discută la efectuarea rezervării, are Wi-Fi bun ce nu se achită suplimentar, fumatul nu este permis, animalele de companie nu sunt acceptate. Nu are aer condiționat dar fiind toamnă nu a fost necesar; nu știu cum este vara!?!?

Parcarea se face în curtea blocului, gratuit, fără a fi necesară rezervare.

Gazdele vorbesc engleză, sunt amabile, am avut ceva probleme și ne-a sunat băiatul lor care vorbea foarte bine engleza, ne-am înțeles telefonic și gazda a venit la apartament totul terminându-se cu bine.

Apartamentul are o Cameră multifuncțională (dormitor, sufragerie, bucătărie) și o Baie. Am stat acolo două nopți cu un cost total de 92 euro. Nu este mare, are doar 27 metri pătrați, are puțin mobilier dar are tot ce este necesar pentru un sejur scurt.

Pentru dormit am avut două canapele extensibile, una de o persoană și una pentru două, comode, am dormit bine, am avut dulap pentru haine, masă și scaune comune cu cele din bucătărie, televizor. Colorată cu mult alb, cu câteva pete negre, camera este deconectantă și odihnitoare.

Bucătăria are de toate, frigider și cuptor cu microunde, cuptor și plită electrică, fierbător de apă și filtru de cafea, tacâmuri, veselă, căni și pahare, are și mașină pentru spălarea lor, obiect de decor pentru noi. Am găsit ceai, cafea și nes, zahăr, sare și alte condimente.

Baia are cele de trebuință, cabină cu duș fix și duș mobil, uscător de păr, prosoape și articole de igienă personală. Am avut mașină de spălat, totul fiind curat, bine întreținut.

În Curtea pavată cu piatră cubică sunt amenajate locurile de parcare pentru autoturismele localnicilor și ale oaspeților apartamentului.

Concluzii

A fost o cazare cu un raport preț calitate foarte bun, pe o stradă centrală, liniștită, puțin circulată, cazare bună pentru odinha necesară după plimbările prin oraș. Are și un dezavantaj, lipsa liftului, fiind la etajul trei și având mai multe bagaje urcarea pe scări a fost mai dificilă dar nu o problemă. M-am simțit bine acolo și cred că merită avută în vedere de cei ce trec prin Wrocław.

despre SERVICII

Gazdă amabilă, ne-a dat codul intrării destul de târziu, eram pe drum și nu am avut timp pentru documentare.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Cameră curată, mobilată modern cu tot ce este necesar. Mai complicat a fost cu cele două canapele pe care le-am desfăcut și așa au rămas până la sfârșit. Nu există lift și dacă ai bagaje este mai complicat.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Amplasament bun, foarte aproape de Gara de Tren. Am luat la pas orașul și nu am regretat!

Trimis de mprofeanu in 23.04.23 10:44:02
Validat / Publicat: 23.04.23 16:33:23
  • A fost prima sa vizită/vacanță în POLONIA

VIZUALIZĂRI: 569 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 Wrocław, Apartament na Dworcowej Centrum, Zona de bucătăreală, Electrocasnice și dulăpioare

[23.04.23 16:32:43]

Mutat în rubrica "Apartamente regim hotelier, WROCLAW" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[23.04.23 17:04:55]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

mprofeanuPHONEAUTOR REVIEW
[23.04.23 17:23:10]

@webmaster: Mulțumesc frumos!

nicole33
[23.04.23 17:39:05]

@mprofeanu:

O alegere inspirată, parcare gratuită, poziţie centrală, preţ avantajos. Felicitări!

Din articol şi din fotografii eu înţeleg că "apartamentul" este de fapt ceea ce noi numim o "garsonieră", cu menţiunea că bucătăria este open space, astfel câştigând spaţiu pentru camera multipurpose

Recent am ales un hotel care avea toate camerele dotate cu chicinetă şi pentru a nu fi stresată vizual de dotările inutile mie mi-am luat apartament . Astfel închideam uşa de la dormitor şi mă vedeam cu adevărat în vacanţă

Eu aş fi ezitat mult înainte de a alege o cazare fără... pat, deoarece spatele meu cu probleme nu se împacă prea bine cu canapelele. Important este că acestea au fost comode şi aţi dormit bine.

mprofeanuPHONEAUTOR REVIEW
[23.04.23 18:36:50]

@nicole33: Bine ai punctat, apartamentul de fapt este o garsonieră, dar dă mai bine când a fost pus pe Booking. Și eu am avut emoții cu canapelele, dar s-a dormit bine. Oricum la cât de puțin am stat noi în cameră, nu a fost o problemă.

Când am făcut rezervările aceasta a fost cea mai bună. Avea parcare gratuită, destul de aproape de centru, trebuia protejat șoferul și să nu mai folosească mașina măcar o zi, notă bună pe site și un preț foarte bun. La alte cazări prețul a fost mai mare cam la aceleași cerințe...

Mulțumesc frumos pentru ecou!

mprofeanu